Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yil 12-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vazirining ko‘p tomonlama aloqalar va global masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Ham Sang Uk bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari, tomonlar o‘rtasidagi BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning ayrim jihatlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston-Janubiy Koreya munosabatlari ikki davlat rahbarlarining shaxsiy aloqalari tufayli alohida strategik sheriklik maqomiga ega bo‘lib, do‘stlik, o‘zaro hurmat va ishonch tamoyillariga asoslangani qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni, jumladan, ikki tomonlama erkin savdo bitimini tuzish orqali mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va Global yashil o‘sish instituti (GGGI) bilan birgalikda O‘zbekistonda ijtimoiy-iqtisodiy sohada, Orolbo‘yi mintaqasi ekotizimini yaxshilash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar chog‘ida turli darajada va shakllarda bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvali hamda qator xalqaro va mintaqaviy masalalar ko‘rib chiqildi.

О встрече с заместителем главы МИД Республики Корея
12 октября 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов провел встречу с заместителем Министра иностранных дел Республики Корея по многосторонним отношениям и глобальным вопросам Хам Санг Уком.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея, отдельные аспекты взаимодействия сторон в рамках ООН и других международных структур.
Отмечалось, что узбекско-южнокорейские отношения, благодаря личным контактам лидеров двух стран, приобрели характер особого стратегического партнерства и основываются на принципах дружбы, взаимного уважения и доверия.
Выражена обоюдная заинтересованность в укреплении торгово-экономических и инвестиционных связей, в том числе путем заключения двустороннего Соглашения о свободной торговле.
Состоялся обмен мнениями по реализации проектов совместно с Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA) и Глобальным институтом зеленого роста (GGGI) в социально-экономической сфере в Узбекистане, в частности по улучшению экосистемы в Приаралье.
На переговорах рассмотрены график предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях и форматах, а также ряд вопросов международного и регионального характера.