Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan anglashuv memorandumi imzolandi
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) o‘rtasida anglashuv memorandumi loyihasi imzolandi. Ushbu memorandum Tadbirkorlikni rivojlantirish agentli direktorining birinchi o‘rinbosari Botir Axmedov hamda YTTBning Markaziy Osiyo bo‘yicha boshqaruvchi direktori Jujanna Xargitailar tomonidan imzolandi.
Shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasida kichik va o‘rta korxonalarni rivojlantirish konsepsiyasi, strategiyasi va salohiyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkorlik” loyihasi ishlab chiqilganligi va YTTB tomonidan loyiha doirasida quyidagi takliflar nazarda tutildi:
-  respublikada kichik va o‘rta biznes rivojlanish konsepsiyasini ishlab chiqish;
-  kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish;
-  tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining asosiy yo‘nalishlarini aniqlagan holda agentlikning aniq, o‘lchovli, erishish mumkin bo‘lgan, muhim va muddatli maqsadlarini shakllantirish;
-  agentlikning kelgusidagi faoliyati bo‘yicha takliflar berish va uning bajarilishini qo‘llab-quvvatlash.
Tomonlar ushbu memorandum kelgusi hamkorlik aloqalarining kengayishida muhim rol o‘ynashini ta’kidladilar.

Подписан меморандум о взаимопонимании с Европейским банком реконструкции и развития
Подписан меморандум о взаимопонимании между Агентством по развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР). Меморандум подписали первый заместитель директора Агентства развития предпринимательства при министерстве Ботир Ахмедов и управляющий директор ЕБРР по Центральной Азии Жужанна Харгитай.
Кроме того, был разработан проект «Сотрудничество в поддержку концепции, стратегии и потенциала малых и средних предприятий в Республике Узбекистан», и ЕБРР рассмотрел следующие предложения:
- Разработка концепции развития малого и среднего бизнеса в стране;
- разработка стратегии развития малого и среднего бизнеса;
- формулирование четких, измеримых, достижимых, важных и долгосрочных целей Агентства, определение основных направлений деятельности Агентства по развитию предпринимательства;
- давать рекомендации по будущей деятельности агентства и поддерживать ее реализацию. Стороны отметили, что меморандум сыграет важную роль в расширении будущего сотрудничества.