Prezident o‘qituvchilar bilan suhbatlashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Termiz shahridagi 9-ixtisoslashtirilgan maktab-internatini borib ko‘rdi.
Bu maktab 1979-yilda qurilgan. Binolar eski, xonalar kamligi tufayli talabga javob bermay qolgan. O‘quvchi o‘rni bor-yo‘g‘i 250 ta.
Ta’lim sifati esa juda yaxshi. O‘quvchilarning oliy ta’lim va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish ko‘rsatkichlari yuqori.
Qolaversa, atrofda yangi uylar qurilib, aholi soni ko‘payishi bilan maktabga talab oshib bormoqda.
Prezident ushbu muassasa o‘rnida 1 ming 500 o‘rinli zamonaviy maktab barpo etish maqsadga muvofiqligini ta’kidladi.
- Mamlakatimiz bugun o‘z oldiga qo‘yayotgan maqsadlarni amalga oshiradiganlar - kadrlar. Muallimning obro‘yini ko‘tarib, ta’limni to‘g‘ri yo‘lga qo‘ymas ekanmiz, natija bo‘lmaydi. Shuning uchun kelgusi besh yilda maktablarni ta’mirlash va rekonstruksiya qilish bo‘yicha yangi Milliy dastur qabul qilinadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari ushbu maktab o‘qituvchilari bilan suhbatlashdi. Ular maktab ta’limini yaxshilash va muallimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflarini aytdi.
Shu yerda Surxondaryo viloyatida umumta’lim tizimini rivojlantirish choralari muhokama qilindi. Surxondaryo viloyatida 96 ming qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Buning uchun 21 ta yangi maktab va 358 ta maktablarda yangi binolar quriladi, 116 ta maktab mukammal ta’mirlanadi. Axborot texnologiyalari, matematika, kimyo-biologiya fanlariga ixtisoslashgan 19 ta maktab tashkil etiladi.

Президент побеседовал с учителями
Здания школы, построенной еще в 1979 году, устарели. Из-за малого количества классов она вмещает всего 250 учеников.
Качество образования, наоборот, образцовое. Коллектив может похвастаться высокими показателями поступления выпускников в вузы и специализированные школы.
Более того, вокруг строится новое жилье, жителей становится больше, в связи с чем растет потребность в школьном образовании.
Президент подчеркнул, что вместо этого учреждения целесообразно построить современную школу на 1,5 тысячи мест.
- Именно кадры реализуют цели, которые наша страна ставит перед собой. Пока мы не поднимем авторитет учителя и не направим образование в правильное русло, результатов не будет. Поэтому в ближайшие пять лет будет принята новая Национальная программа по ремонту и реконструкции школ, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с учителями школы. Они внесли предложения по улучшению школьного образования и стимулированию учителей.
Здесь же обсуждены меры по развитию системы общего образования в Сурхандарьинской области. В регионе планируется создать 96 тысяч дополнительных ученических мест. Для этого будут построены 21 школа и новые здания в 358 школах, а 116 школ будут капитально отремонтированы. Намечено организовать 19 школ с углубленным изучением информационных технологий, математики, химии и биологии.