Shavkat Mirziyoyev: Tadbirkor ham daromad topsin, odamlar ham
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-oktabr kuni Sirdaryo viloyatiga kelib, “Sirdaryo mega lyuks” qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
O‘tgan yili bu yerda polipropilendan katta sig‘imli qoplar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan edi. “Yumshoq konteyner” deb ataluvchi bu qoplar 500 kilogramdan 5000 kilogramga yuk ko‘taradi. Ularga ishlab chiqarish, savdo, qishloq xo‘jaligi, logistika kabi ko‘plab sohalarda talab yuqori. “Sirdaryo mega lyuks” yiliga 132 million dona shunday mahsulot tayyorlash quvvatiga ega.
Yettita korpusdan iborat ulkan korxona izchil rivojlanib bormoqda. Joriy yil may oyida ikki qavatli plyonka tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Yaqin oylarda strech plyonka va spanbond texnologiyasi asosida noto‘qima mato ishlab chiqarish boshlanadi.
Hozirda korxonada 2 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan. Mazkur loyihalar to‘liq quvvatga chiqqach, ish o‘rinlari 5 mingga yetadi.
Bugungi kunda Rossiya, Isroil, Belarus, Ukraina, Qozog‘iston kabi 14 ta mamlakatga eksport yo‘lga qo‘yilgan. Yangi loyihalar bilan birgalikda eksport hajmi 215 million dollarga yetishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbariga istiqboldagi loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra, kelgusi besh yilda polimer mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha texnopark tashkil etib, umumiy qiymati 350 million dollar bo‘lgan sakkizta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun 260 million dollar investitsiya jalb etilib, Germaniya, Italiya, Avstriya texnologiyasi o‘rnatiladi.
Prezidentimiz loyihalarning iqtisodiy samaradorligi bilan birga ijtimoiy jihatiga ham alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
- Bu mahsulotlarning xomashyosi o‘zimizda, ona zaminimizda. Bundan aql bilan foydalanib, narx va sifat mutanosibligi ta’minlansa, mahsulotlarimiz raqobatbardosh bo‘ladi. Faqat iqtisodiy emas, iqtisodiy-ijtimoiy loyihalar qilish kerak. Tadbirkor ham daromad topsin, odamlar ham, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Zarur mablag‘ yo‘naltirib, ishlab chiqarish hajmini ikki barobar oshirish, kelgusida ishchilar uchun uy-joylar barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев: Доход должны получать и предприниматели, и люди
Президент Шавкат Мирзиёев 7 октября прибыл в Сырдарьинскую область, где ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Сирдарё мега люкс».
В прошлом году здесь было запущено производство полипропиленовых мешков большой емкости. Эти мешки, известные также как мягкие контейнеры, выдерживают груз весом от 500 до 5 000 килограммов. Они широко используются сегодня в производственных сферах, торговле, сельском хозяйстве, логистике. “Сирдарё мега люкс” способно выпускать 132 миллиона таких контейнеров в год.
Крупное предприятие, состоящее из семи корпусов, последовательное развивается. В мае этого года запущено производство двухслойной пленки. В ближайшие месяцы начнется производство стретч-пленки и нетканых материалов по технологии "спанбонд".
В настоящее время здесь трудятся более 2 тысяч человек. Когда указанные проекты выйдут на полную мощность, число рабочих мест достигнет 5 тысяч.
Сегодня предприятие осуществляет экспорт  в 14 стран, в том числе Россию, Израиль, Беларусь, Украину и Казахстан. Вместе с новыми проектами намечено увеличить объем экспорта до 215 миллионов долларов.
Главе государства также представили информацию о будущих проектах.
Так, в ближайшие пять лет планируется создать технопарк по производству полимерной продукции и реализовать восемь проектов на сумму 350 миллионов долларов. Для этого привлекут инвестиции на 260 миллионов долларов и технологии из Германии, Италии и Австрии.
Президент подчеркнул необходимость уделять особое внимание не только экономической, но и социальной эффективности проектов.
- Сырье для этой продукции находится у нас, на нашей родной земле. Если мы воспользуемся этим с умом и обеспечим баланс цены и качества, наша продукция будет конкурентоспособной. Надо заниматься не только экономическими, но и социально-экономическими проектами. Доход должны получать и предприниматели, и люди, - сказал Шавкат Мирзиёев.