Shavkat Mirziyoyev: Tadbirkor ham daromad topsin, odamlar ham
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-oktabr kuni Sirdaryo viloyatiga kelib, “Sirdaryo mega lyuks” qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
O‘tgan yili bu yerda polipropilendan katta sig‘imli qoplar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan edi. “Yumshoq konteyner” deb ataluvchi bu qoplar 500 kilogramdan 5000 kilogramga yuk ko‘taradi. Ularga ishlab chiqarish, savdo, qishloq xo‘jaligi, logistika kabi ko‘plab sohalarda talab yuqori. “Sirdaryo mega lyuks” yiliga 132 million dona shunday mahsulot tayyorlash quvvatiga ega.
Yettita korpusdan iborat ulkan korxona izchil rivojlanib bormoqda. Joriy yil may oyida ikki qavatli plyonka tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Yaqin oylarda strech plyonka va spanbond texnologiyasi asosida noto‘qima mato ishlab chiqarish boshlanadi.
Hozirda korxonada 2 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan. Mazkur loyihalar to‘liq quvvatga chiqqach, ish o‘rinlari 5 mingga yetadi.
Bugungi kunda Rossiya, Isroil, Belarus, Ukraina, Qozog‘iston kabi 14 ta mamlakatga eksport yo‘lga qo‘yilgan. Yangi loyihalar bilan birgalikda eksport hajmi 215 million dollarga yetishi mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbariga istiqboldagi loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Unga ko‘ra, kelgusi besh yilda polimer mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha texnopark tashkil etib, umumiy qiymati 350 million dollar bo‘lgan sakkizta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun 260 million dollar investitsiya jalb etilib, Germaniya, Italiya, Avstriya texnologiyasi o‘rnatiladi.
Prezidentimiz loyihalarning iqtisodiy samaradorligi bilan birga ijtimoiy jihatiga ham alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
- Bu mahsulotlarning xomashyosi o‘zimizda, ona zaminimizda. Bundan aql bilan foydalanib, narx va sifat mutanosibligi ta’minlansa, mahsulotlarimiz raqobatbardosh bo‘ladi. Faqat iqtisodiy emas, iqtisodiy-ijtimoiy loyihalar qilish kerak. Tadbirkor ham daromad topsin, odamlar ham, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Zarur mablag‘ yo‘naltirib, ishlab chiqarish hajmini ikki barobar oshirish, kelgusida ishchilar uchun uy-joylar barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

2021-10-07 | Society
On October 7, President Shavkat Mirziyoyev arrived in Syrdarya region, where he got acquainted with the activities of Sirdaryo Mega Lux joint venture.
Last year, the production of large-capacity polypropylene bags was launched here. These bags, also known as flexible containers, can carry loads between 500 and 5,000 kilograms. They are widely used today in manufacturing, trade, agriculture, and logistics. Sirdaryo Mega Lux is capable of producing 132 million of these containers per year. The enterprise, consisting of seven buildings, is consistently developing. In May this year, the production of the double-layer film was launched. Production of stretch films and nonwovens using spunbond technology will begin in the coming months.
Currently, more than 2 thousand people work here. When these projects reach their full capacity, the number of jobs will reach 5 thousand.
The company exports its products to 14 countries, including Russia, Israel, Belarus, Ukraine and Kazakhstan. New projects will serve to increase the volume of exports to $215 million. The Head of the state was also provided with information on future projects.
So, in the next five years, it is planned to create a technopark for the production of polymer products and implement eight projects worth $350 million. For this, they will attract investments for $260 million and technologies from Germany, Italy and Austria.
The President noted the need for paying special attention not only to the economy, but also to the social efficiency of projects. “The raw materials for these products are in our homeland. If we use this wisely and ensure a balance between price and quality. Our products will be competitive. It is necessary to deal with not only economic, but also socio-economic projects. Both entrepreneurs and people should receive income”, said Shavkat Mirziyoyev. Instructions were given to double the volume of production and to build housing for workers.