Energetika vaziri ЕTTB delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Alisher Sultanov ЕTTB boshqaruvchi direktori (barqaror infratuzilma guruhi) Nandita Parshad boshchiligidagi delegasiyasi bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv avvalida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (ETTB) delegasiyasi rahbari ta'kidlaganidek, O‘zbekiston ayni paytda pandemiya bilan bog‘liq murakkab sharoitlarga qaramay, energetika sohasidagi islohotlar samaradorligi bo‘yicha mintaqada yetakchi hisoblanadi.
A.Sultanov delegasiya a'zolarini qutlar ekan, tenderlarning birinchi bosqichini yakunlashda qo‘llab-quvvatlagani uchun ЕTTB minnatdorchilik bildirdi. Shunday qilib, sentyabr' oyida Qoraqalpog‘istonda quvvati 100 MVt bo‘lgan birinchi sanoat miqyosidagi shamol elektr stansiyasi qurilishi bo‘yicha tender g‘olibi e'lon qilindi. G‘olib Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi bo‘lib, elektr energiyasi tarifini bir kVt.soat uchun 2.5695 AQSh sentni taklif qilgan.
2-bosqich doirasida sentyabr' oyida 3 ta o‘lchash meteorologik ustunlarini o‘rnatish ishlari yakunlandi, ular kelgusida 200 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi uchun ma'lumotlarni yig‘adi. Tenderning birinchi bosqichi 2022-yilning boshida boshlanishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, texnik maslahatchilar va ЕTTB bilan shamol stansiyasi dasturini ishlab chiqish uchun yangi joylarni aniqlash bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda (3-bosqich).
ЕTTB bilan hamkorlik doirasida 2030-yilga qadar umumiy elektr energiyasini ishlab chiqarish hajmini 30 GVt gacha oshirish maqsad qilingan. Shu bilan birga, elektr energiyasining kamida 25 foizi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan olinadi (5 GVt quyosh energiyasi, 3 GVt shamol va 3,9 GVt gidroenergetika).
Muzokaralar chog‘ida tomonlar energetika sohasidagi yangiliklar, shu jumladan boshqa mamlakatlarning energiyani saqlash (akkumulyator) tizimlaridan foydalanish tajribasi, shuningdek qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etishda tarmoqlarni tartibga solish sohasidagi masalalarni muhokama qildilar. Energetika vazirligi tenderlarni o‘tkazish bosqichida potensial investorlarga elektr energiyasini ishlab chiqarish va saqlash talabini joriy etish maqsadga muvofiqligini ta'kidladi. Bugungi kunda bunday tajriba jahon amaliyotida allaqachon mavjud. Ushbu tajribani o‘rganish maqsadida Energetika vazirligi, “O‘zMET” AJ va Energetika vazirligining markaziy dispetcherlik boshqarmasi mutaxassislari uchun seminarlar tashkil etish taklif qilindi.
Shuningdek, 500-600 MVt quvvatga ega 500 kV kuchlanishli Sarimoy-Jankeldi elektr uzatish tarmog‘ini qurish loyihasining bajarilishi ko‘rib chiqildi. Ayni paytda ЕTTB bilan ushbu loyihani moliyalashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.
Muzokaralar chog‘ida Energetika vazirligi, ITSV va ЕTTB o‘rtasida kam uglerodli yo‘nalish bo‘yicha imzolangan Memorandum doirasida amaldagi ishlar tahlil qilindi. 2050 yilgacha O‘zbekistonda kam uglerodli elektr energiyasi ishlab chiqarish sektorini yaratish imkoniyatlarini o‘rganish uchun “yo‘l xaritasi” ni ishlab chiqish maqsadida xalqaro ekspertlar konsorsiumi jalb etildi. Ularning tahliliy ishlari 2050 yilga borib O‘zbekistonning uglerodsiz energetika sektoriga o‘tishning texnik-iqtisodiy maqsadga muvofiqligini tasdiqladi.
Shuningdek, A.Sultanov “Elektr energiyasi to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahririni ishlab chiqish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tdi. Mazkur qonun loyihasi ayni paytda ko‘rib chiqish uchun Adliya vazirligiga taqdim etilgan. Qonun ishlab chiqilganda, ЕTTB ko‘magida xalqaro maslahatchilar jalb qilindi.
“Yangi qonun “to‘g‘ridan-to‘g‘ri faoliyat qonuni” ekanligi muhim hisoblanadi. Bu biz islohotlar uchun emas, balki birinchi navbatda, bugungi kunda energetika sohasida zarur bo‘lgan bozor mexanizmlarini yaratish uchun islohotlar o‘tkazayotganimizni yana bir bor tasdiqlaydi”, – dedi vazir.
Qayd etilishicha, bunga mamlakatning energetika sohasida allaqachon joriy qilingan bozor mexanizmlariga, xususan, 2017-yildan buyon birja savdosi orqali amalga oshirilayotgan benzin sotuvi misol bo‘la oladi.
Bozor iqtisodiyoti sharoitida energetika sohasining yangi voqeliklariga mos keladigan qonunchilik bazasini yaratish ishlari davom etmoqda. Xususan, ЕTTB ning texnik ko‘magi bilan yangi tashkil etilgan energiya bozori regulyatorining me'yoriy hujjatlarini ishlab chiqish uchun maslahatchilar tanlanmoqda.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sanoat va maishiy darajada ommalashtirish – zamonaviy O‘zbekistonning energetika sohasida muhim o‘rin tutadi. QTEM qurilmalaridan foydalanadigan iste'molchilarni, xususan, o‘z uy xo‘jaliklari uchun rag‘batlantirish tizimi ishlab chiqilgan. Xususan, qayta tiklanuvchi energiya manbalariga asoslangan quyosh panellari va boshqa qurilmalarni o‘rnatish xarajatlarining bir qismi qaytariladi. Bunda iste'molchilar ishlab chiqarilgan ortiqcha elektr energiyasini ASKUE tizimidagi “aqlli hisoblagich”lar orqali davlatga sotishi mumkin bo‘ladi.

Министр энергетики провёл встречу с делегацией ЕБРР
Министр энергетики Узбекистана Алишер Султанов 6 октября т.г. провёл переговоры с делегацией ЕБРР во главе с управляющим директором (группа устойчивой инфраструктуры) банка Нандитой Паршад.
Как отметила в начале встречи глава делегации Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), Узбекистан в настоящее время, несмотря на сложные условия, связанные с пандемией, является региональным лидером по эффективности реформ в энергетике.
Приветствуя членов делегации, А. Султанов выразил благодарность ЕБРР за оказанную поддержку в завершении Первой фазы тендеров. Так, в сентябре объявлен победитель тендера по строительству первой промышленной ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Каракалпакстане. Им стала компания ACWA Power (Саудовская Аравия), предложившая тариф за электроэнергию в 2.5695 цента за кВт⋅ч.
В рамках Фазы 2 в сентябре завершилась установка 3 измерительных метео-мачт, которые будут собирать данные для будущей ветряной станции мощностью 200 МВт. Первый этап тендера планируется запустить в начале 2022 года.
Также ведётся обсуждение с техническими консультантами и ЕБРР по поиску новых площадок для развития программы по строительству ветропарков (Фаза 3).
Данное партнерство с ЕБРР является вкладом в достижение цели по увеличению к 2030 году общей выработки электроэнергии до 30 ГВт. При этом не менее 25% электроэнергии будет приходится на долю ВИЭ (5 ГВт за счёт солнечной энергетики, 3 ГВт – ветровой и 3,9 ГВт – гидроэнергетической).
В ходе переговоров сторонами также обсужден вопрос инноваций в энергетике, в том числе уже имеющийся опыт других стран в применении систем хранения электроэнергии, а также в области регулирования сетей при внедрении ВИЭ. Со стороны Минэнерго отмечалось, что на этапе проведения тендеров целесообразно ввести требование для потенциальных инвесторов по генерации и аккумулированию электроэнергии. Сегодня такой опыт уже есть в мировой практике. Для его изучения предложено организовать вебинары для специалистов Минэнерго, АО «НЭСУ» и Центрального диспетчерского управления Минэнерго. Рассмотрен ход проекта по строительству ЛЭП Сарымай-Джанкельды 500 кВ с пропускной способностью 500-600 МВт. По вопросу финансированию данного проекта ведутся переговоры с ЕБРР.
В ходе переговоров проанализирована текущая работа в рамках Меморандума по низкоуглеродному направлению, подписанного между Минэнерго, МИВТ и ЕБРР. С целью разработки «дорожной карты» по изучению возможности создания углеродно-нейтрального сектора производства электроэнергии в Узбекистане к 2050 году привлечён консорциум международных экспертов. Проделанная ими аналитическая работа дала подтверждение технической и экономической осуществимости перехода Узбекистана к 2050 году к энергетическому сектору с нулевым выбросом углерода.
А. Султанов подчеркнул проделанную работу по разработке закона «Об электроэнергетике» в новой редакции, проект которого передан на рассмотрение Министерству юстиции. В ходе разработки закона при содействии ЕБРР были привлечены международные консультанты.
«Важно, что новый закон является «законом прямого действия». Это еще раз подтверждают, что мы проводим реформы не ради реформ, а, в первую очередь, для создания необходимых сегодня рыночных механизмов в энергетике», - сказал министр.
Было отмечено, что примером уже внедренных рыночных механизмов в энергетическом секторе страны, в частности, является реализация бензина, которая, начиная с 2017 года, проводится через биржевые торги.
Работа по созданию законодательной базы, отвечающей новым реалиям работы энергетического сектора в условиях рыночной экономики продолжается. В частности, при технической поддержке ЕБРР, идет отбор консультантов для разработки нормативно-правовых документов для создаваемого Регулятора рынка энергии.
Большую роль в энергетике современного Узбекистана играет популяризация возобновляемых источников энергии, как на промышленном, так и бытовом уровне. Разработана система стимулов для потребителей, использующих установки ВИЭ, в частности для своих домохозяйств. В частности, возвращается часть затрат на установку солнечных батарей и других установок на основе ВИЭ, излишки электроэнергии граждане смогут продавать государству через систему АСКУЭ и её «умных счетчиков».
В ходе переговоров сторонами были намечены очередные этапы сотрудничества в рамках имеющихся договоренностей и обсуждены перспективы партнерства.