“Ijro.gov.uz” yagona idoralararo elektron tizimning samarali faoliyat yuritishi bo'yicha seminar bo'lib o'tdi
2021-10-06 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-fevraldagi PF–6166-son “Qonunchilik hujjatlari ijrosini samarali tashkil etishda davlat boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlarining shaxsiy javobgarligini kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni hamda 2021-yil 31-maydagi PQ–5132-son “Ijro.gov.uz” ijro intizomi idoralararo yagona elektron tizimi samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorining mazmun-mohiyati va ijro intizomi sohasidagi muammolar mavzusida online seminar o‘tkazildi.
Seminarda: O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining Yuridik departamenti xodimlari Behzod Yunusov va Umidjon Iminov, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining markaziy apparati hodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va topshiriqlari ijrosini nazorat qilish boshqarmasining xodimlari Farid Nazarov va Artur Davletovlar ishtirok etishdi.
Asosiy ijrochi Moliya Vazirligi bo‘lib tomonlararo asosiy muommolar: Ijro etilmayotgan hujjatlar statistikasi, ijroni tashkil qilish, muddati o‘tgan topshiriqlarni nazoratdan yechish, kam ta’minlangan oilalar farzandlariga kiyim bosh uchun mablag‘lar ajratish, temir daftarga kirgan oilalar uchun kredit ajratish shuningdek muddati belgilangan biroq ijrosi bajarilmagan hujjatlarni yechish masalalari muhokama qilindi.
Holat yuzasidan bugungi kunda aktual mavzu bo‘lgan ayrim hujjatlarni muddatini uzaytirish masalasi bo‘yicha yechim izlandi.
Seminar so‘ngida tomonlar o‘zaro fikr almashinuvi va muammolar bartaraf etilganligi uchun minnatdorchilik bildirdilar.

Состоялся семинар по эффективному функционированию единой межведомственной электронной системы «Ijro.gov.uz»
2021-10-06 | Общество
Проведен онлайн-семинар, посвященный проблемам в области исполнительной дисциплины и обсуждению содержания Указа Президента Республики Узбекистан УП-6166 от 10 февраля 2021 года «О дополнительных мерах по усилению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах за эффективную организацию исполнения актов законодательства» и Постановления Президента Республики Узбекистан ПП-5132 от 31 мая 2021 года «О дополнительных мерах, направленных на обеспечение эффективной деятельности единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины «ijro.gov.uz».
В семинаре приняли участие: сотрудники юридического департамента Министерства финансов Республики Узбекистан Бехзод Юнусов и Умиджон Иминов, сотрудники центрального аппарата Министерства финансов Республики Узбекистан, сотрудники Управления по контролю за исполнением документов и поручений Президента Республики Узбекистан Министерства юстиции Республики Узбекистан Фарид Назаров и Артур Давлетов.
Основным исполнителем выступило Министерство финансов, в ходе которого были обсуждены основные вопросы: статистика неисполненных документов, организация исполнения, контроль за снятием с контроля просроченных поручений, выделение средств на одежду детям из малообеспеченных семей, выделение кредитов семьям, вошедшим в железную книгу, а также решение просроченных, но неисполненных документов.
В связи с этим было принято решение о продлении срока действия некоторых документов, которые на сегодняшний день являются актуальной темой.