O‘zbekiston – Yaponiya biznes-anjumani bo‘lib o‘tdi
Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Elchixonasi va “Toshkent-Nagoya” Do‘stlik assosiasiyasi bilan birgalikda “O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligi dinamikasi va O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish imkoniyatlari” mavzuida onlayn anjuman o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari L.Kudratov, Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Elchixonasi vakillari, shuningdek, Nagoya shahrining (Yaponiya) 40 dan ortiq kichik va o‘rta biznes vakillari ishtirok etdi.
Yaponiya ishbilarmonlik doiralari vakillariga O‘zbekistonda biznes yuritish uchun yaratilgan sharoitlar, turli sohalarga ilg‘or yapon texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha hamkorlik qilish istiqbollari haqida ma'lumot berildi.
Anjuman doirasida O‘zbekiston tadbirkorlarining bir qator Yaponiya kompaniyalari bilan ikki tomonlama uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi. Jumladan, turizmni rivojlantirish sohasida hamkorlik o‘rnatish yuzasidan “Smile Tourist”, mehnat migratsiyasi sohasida - “HRS Japan Co, Ltd.” hamda Yaponiyaga mahkamlash buyumlari yetkazib berishni tashkil etish bo‘yicha “Meinan Co., Ltd.” kompaniyasi bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Tadbir yakunida 2022-yilning birinchi yarmida Toshkent shahrida Yaponiyaning kichik va o‘rta biznes sub'ektlari vakillarining bevosita ishtirokida 2-konferensiyani tashkil etishga kelishildi.

Проведена узбекско-японская бизнес-конференция
В режиме онлайн совместно с Посольством Японии в Республике Узбекистан и Ассоциацией дружбы «Ташкент-Нагоя» проведена конференция на тему «Динамика узбекско-японского сотрудничества и возможности для привлечения прямых иностранных инвестиций в Узбекистане».
В работе конференции принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л.Кудратов, представители Посольства Японии в Республике Узбекистан, а также более 40 представителей малого и среднего бизнеса г.Нагоя (Япония).
Представители японского бизнес-сообщества были проинформированы об условиях ведения бизнеса в Узбекистане, перспективах сотрудничества по внедрению передовых японских технологий в различных отраслях промышленности.
В рамках конференции также проведены двусторонние встречи предпринимателей Узбекистана со «Smile Tourist» - в сфере развития туризма, «HRS Japan Co, Ltd.» - по взаимодействию в сфере трудовой миграции и «Meinan Co., Ltd.» - по вопросам организации поставок крепёжных изделий в Японию.
По итогам мероприятия достигнута договорённость об организации 2-й конференции с участием малого и среднего бизнеса Японии в очном формате в г. Ташкенте в первой половине 2022 года.