Jaloliddin Manguberdi majmuasi ma’naviyat va g‘urur maskani bo‘ladi
Bu boradagi loyiha Prezidentimizning viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida ko‘rib chiqilgan, mutaxassislar fikrlari asosida takomillashtirilgan edi. Majmua shaharning Al-Xorazmiy va Islom Karimov ko‘chalari kesishmasidagi qariyb 8 gektar maydonda bo‘ladi. bugungi kunda haykalning asosi qurilmoqda. Bronzadan Jaloliddin Manguberdining ot ustida qilich tutib turgan haykali yasalagan. Uning asosi bilan birga jami balandligi qariyb 25 metr bo‘lib, uzoqdan ham ko‘rinib turadi.
Davlatimiz rahbari majmua mazmunini boyitish, sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Bu yer bilim, ma’naviyat, g‘urur maskani bo‘lishi kerak. Kelganlar aylanib, hordiq chiqarishi bilan birga Manguberdi bobomiz hayotini yaqqol tasavvur qilishi, bundan ruh olishi kerak. Xiyobon bo‘ylab uning janglari, qahramonliklari haqida lavhlar yozib qo‘yish mumkin. Bu tarixni va chet tillarini yaxshi bilgan gidlar tayyorlash ham zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Al-Xorazmiy ko‘chasi bo‘ylab qurilgan yerosti yo‘lini ham ko‘zdan kechirdi.
Qurilish ishlari bitgach, hudud obodonlashtirilib, manzarali daraxtlar ekiladi, favvoralar barpo etiladi. Piyodalar va velosiped yo‘laklari, turizm xizmatlari tashkil etiladi.
Majmuani ekspluatatsiya qilishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, bu yerda bayram tadbirlari,  festivallar o‘tkazish uchun ham sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Комплекс Джалолиддина Мангуберды станет центром духовности и патриотизма
Проект комплекса был обсужден во время предыдущего приезда Президента в регион и доработан с учетом мнений специалистов. Комплекс займет территорию площадью около 8 гектаров на пересечении улиц Аль-Хорезми и Ислама Каримова. Сейчас закладывается фундамент монумента. Изготовлен бронзовый памятник Джалолиддину Мангуберды в образе полководца, сидящего на коне и держащего меч. Общая высота монумента составит почти 25 метров.
Глава государства поручил обогатить содержание комплекса и создать на территории лучшие условия.
- Это место должно служить центром знаний, духовности, гордости за страну. Необходимо сделать так, чтобы посетители могли не только прогуляться, отдохнуть, но и получить четкое представление о жизни и деятельности Мангуберды, вдохновиться этим. Вдоль аллеи можно разместить информацию о его битвах и подвигах. Также необходимо подготовить гидов с хорошим знанием истории и иностранных языков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также осмотрел тоннель по улице Аль-Хорезми.
После завершения строительства территория комплекса будет благоустроена, будут высажены декоративные деревья, построены фонтаны. Намечено проложить пешеходные и велосипедные дорожки, организовать туристические услуги.
Даны указания по правильной организации эксплуатации комплекса, в том числе созданию условий для проведения праздничных мероприятий и фестивалей.