Jaloliddin Manguberdi majmuasi ma’naviyat va g‘urur maskani bo‘ladi
Bu boradagi loyiha Prezidentimizning viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida ko‘rib chiqilgan, mutaxassislar fikrlari asosida takomillashtirilgan edi. Majmua shaharning Al-Xorazmiy va Islom Karimov ko‘chalari kesishmasidagi qariyb 8 gektar maydonda bo‘ladi. bugungi kunda haykalning asosi qurilmoqda. Bronzadan Jaloliddin Manguberdining ot ustida qilich tutib turgan haykali yasalagan. Uning asosi bilan birga jami balandligi qariyb 25 metr bo‘lib, uzoqdan ham ko‘rinib turadi.
Davlatimiz rahbari majmua mazmunini boyitish, sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Bu yer bilim, ma’naviyat, g‘urur maskani bo‘lishi kerak. Kelganlar aylanib, hordiq chiqarishi bilan birga Manguberdi bobomiz hayotini yaqqol tasavvur qilishi, bundan ruh olishi kerak. Xiyobon bo‘ylab uning janglari, qahramonliklari haqida lavhlar yozib qo‘yish mumkin. Bu tarixni va chet tillarini yaxshi bilgan gidlar tayyorlash ham zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Al-Xorazmiy ko‘chasi bo‘ylab qurilgan yerosti yo‘lini ham ko‘zdan kechirdi.
Qurilish ishlari bitgach, hudud obodonlashtirilib, manzarali daraxtlar ekiladi, favvoralar barpo etiladi. Piyodalar va velosiped yo‘laklari, turizm xizmatlari tashkil etiladi.
Majmuani ekspluatatsiya qilishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, bu yerda bayram tadbirlari,  festivallar o‘tkazish uchun ham sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Jaloliddin Manguberdi Complex will become a spirituality and patriotism center
The President of Uzbekistan got acquainted with the construction of the Jaloliddin Manguberdi Complex in the city of Urgench.
The project of the complex was discussed during the previous visit of the President to the region and was finalized taking into account the opinions of specialists. The complex will occupy an area of about 8 hectares at the intersection of Al Khorezmi and Islam Karimov streets. The foundation of the monument is being laid. A bronze monument to Jaloliddin Manguberdi was made in the image of a commander sitting on a horse and holding a sword. The height of the monument will be almost 25 meters.
The Head of the state instructed to enrich the maintenance of the complex and create better conditions on the territory.
“This place should serve as a center of knowledge, spirituality, pride for the country. It is necessary to make sure that visitors could not only walk, relax, but also get a clear idea of the life and work of Manguberdi, become inspired. Information about his battles and exploits can be posted along the alley. It is also necessary to prepare guides with a good knowledge of history and foreign languages”, Shavkat Mirziyoyev said.
The President also inspected the tunnel along Al Khorezmi Street.
After the completion of the construction, the territory of the complex will be landscaped, decorative trees will be planted, fountains will be built. It is planned to lay pedestrian and bicycle paths, organize tourist services.
Instructions were given on the organization of the operation of the complex, including the creation of conditions for holding celebrations and festivals.