Mutaxassis va ekspertlar tomonidan radiochastota spektrdan foydalanish masalalari muhokama qilindi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassislari MDH, Markaziy va Sharqiy Yevropa mamlakatlarida radiochastota spektrdan foydalanishni boshqarish bo'yicha seminarda ishtirok etmoqda.
Mazkur seminar joriy yilning 20- sentabr kuni boshlangan bo’lib,  22-sentabr kuni yakunlanadi. Unda Yevropa va MDH mamlakatlari mutaxassis va ekspertlari ishtirok etmoqda. Mazkur konferensiya “Forum Global” xalqaro tashkiloti tomonidan Xalqaro elektraloqa Ittifoqi ko‘magi bilan tashkil etildi.
Seminar dasturi o‘z tarkibiga radioxalaqitlarni chegaradosh davlatlar bilan birgalikda bartaraf etish bo‘yicha radiochastota spektrini muvofiqlashtirish amaliy jihatlari, Yevropa va MDH davlatlarida keng polosali texnologiyalarni tadbiq qilishda 1 GHzs dan past, o‘rta va yuqori chastotalardan foydalanish, 5G texnologiyasining istiqbollari Umumjahon radioaloqa konferensiyaga tayyorgarlik holati va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Seminar doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish bo‘limi rahbari D. Dusmatov mintaqada keng polosali texnologiyalarni joriy qilish masalalariga bag‘ishlangan ma’ruza bilan qatnashdi.
Shuningdek, seminar davomida “Inmarsat” va “Huawei” kompaniyalari vakillarining O’zbekiston aloqa ma’muriyati bilan onlayn uchrashuvi belgilangan. Mazkur uchrashuv MDH mintaqasida yaqin hamkorlikni ta'minlash mavzusiga bag‘ishlanadi.

Специалисты и эксперты обсудили вопросы использования радиочастотного спектра
Специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций принимают участие в семинаре по управлению использования радиочастотного спектра в странах СНГ, Центральной и Восточной Европы.
Данный семинар начал свою работу 20 сентября и продлится вплоть до 23 сентября. Участие в нем принимают специалисты и эксперты из стран Европы и СНГ. Организатором мероприятия выступает международная организация «Forum Global» при поддержке Международного союза электросвязи.
Программа семинара включает в себя обсуждение таких актуальных вопросов, как практические аспекты координации радиочастотного спектра по устранению помех совместно с приграничными государствами, использование низких, средних и высоких частот ниже 1 ГТц при внедрении широкополосных технологий в Европе и странах СНГ, перспективы технологий 5G, состояние готовности к Всемирной конференции радиосвязи, которая состоится в 2023 году, а также другие вопросы.
В рамках семинара с докладом выступил начальник Отдела регулирования использования радиочастотного спектра при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Д. Дусматов, посвященном вопросам внедрения широкополосных технологий в регионе.
Также, в ходе семинара, запланирована онлайн-встреча представителей компаний Inmarsat и Huawei с представителями Администрации связи Узбекистана на тему обеспечения тесного сотрудничества в регионе СНГ.