Shvetsiya Elchisi bilan uchrashuv
2021-yil 20-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Shvetsiya Qirolligining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Stokgolm shahrida) Ingrid Tersmanni mamlakatimizdagi diplomatik missiyasi yakunlanayotgani munosabati bilan qabul qildi.
Uchrashuv chog‘ida Vazir Elchining O‘zbekiston-Shvetsiya munosabatlarini kengayishtirish va mustahkamlashga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. So‘nggi yillarda siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalar sezilarli darajada faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Stokgolm shahrida ochilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston Elchixonasi ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi. O‘z navbatida, I.Tersman o‘z faoliyati davomida (2016-2021 - yillar) Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik, ijtimoiy-iqtisodiy, sud-huquq islohotlariga guvoh bo‘lganini bildirdi.
Shvetsiya Elchisi mamlakatimizda missiyasini muvaffaqiyatli amalga oshirishi uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorchilik izhor etdi.

20 сентября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Швеция в Узбекистане (с резиденцией в г.Стокгольме) Ингрид Терсман в связи с завершением ее дипломатической миссии в нашей стране.
Приветствуя Посла, Министр высоко оценил ее вклад в расширение и укрепление узбекско-шведских отношений.
С удовлетворением отмечено, что в последние годы наблюдается значительная активизация политического диалога, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей.
Подчеркнуто, что намеченное открытие в г.Стокгольме Посольства Узбекистана будет способствовать дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества.
В свою очередь, И.Терсман сообщила, что за период своей работы (2016-2021 годы) стала свидетелем широких демократических, социально-экономических и судебно-правовых реформ, реализуемых в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Посол Швеции выразила благодарность узбекской стороне за созданные благоприятные условия для успешного исполнения ее миссии в нашей стране.