Toshkent shahrida “Rossiya va O‘zbekiston hamkorligining yangi tarixiy bosqichidagi taraqqiyot va xavfsizlik tahdidlari” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkaziladi
2021-09-20 | Xavfsizlik sohasi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda “Valday” xalqaro munozara klubi hamkorligida joriy yilning 20-sentabrida Toshkent shahrida “Rossiya va O‘zbekiston hamkorligining yangi tarixiy bosqichidagi taraqqiyot va xavfsizlik tahdidlari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Ushbu konferensiya institut hamda klub o‘rtasida 2019-yil Samarqandda boshlangan muloqotning davomi bo‘lib, O‘zbekiston va Rossiya ekspertlarining hamkorlikdagi ikkinchi tadbiri hisoblanadi.
Tadbirda ikki mamlakatning yuqori martabali vakillari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev, Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Andrey Rudenkolar qatnashishadi.
Shu bilan birga, Toshkentdagi platformada ikki davlatning yetakchi mutaxassislari ham, jumladan, O‘zbekiston tomonidan – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov, Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Anvar Nosirov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Nodir Jumayev, shuningdek, Rossiya tarafidan – “Yandeks Go” kompaniyasining korporativ aloqalar bo‘yicha direktori Aleksandr Visotskiy, Rossiya temir yo‘llarining xorijiy loyihalar va xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Anton Kozlov, “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi boshqaruvi raisi Andrey Bistritskiy, “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tadqiqotlari direktori Fyodor Lukyanov, “Valday” xalqaro munozara klubi dastur direktori Timofey Bordachev va boshqalarning ham ishtirokida ko‘zda tutilgan.
Yuqori darajadagi navbatdagi muloqot o‘tkazilishining asosiy sabablaridan biri, shubhasiz, mutaxassis va ekspertlarning O‘zbekistonga bo‘lgan katta qiziqishi bilan bog‘liq. Aholi soni bo‘yicha mintaqada yetakchi, eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarish salohiyati hamda qudratli Qurolli Kuchlarga ega O‘zbekiston Markaziy Osiyoda alohida o‘rin tutadi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar yanada izchil rivojlanmoqda. Siyosiy va diplomatik aloqalar ittifoqchilik va strategik sheriklikning haqiqiy xususiyatiga ega bo‘ldi. 2020-yilgi pandemiya davrida savdo aylanmasi 5,6 milliard dollargacha kamayganiga qaramay, ushbu ko‘rsatkich 2016-yilga nisbatan 1,5 barobar ko‘pdir. 2021-yilning birinchi yarmida tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 30 foizga ortib, 3,7 milliard dollarni tashkil etdi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning uzoq muddatli rejalari ham o‘zaro savdo hajmini yanada oshiradi.
Ushbu tamoyil iqtisodiy hamkorlikdagi boshqa ko‘rsatkichlarda ham namoyon bo‘lmoqda. Oxirgi to‘rt yilda O‘zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 915 tadan qariyb 3 mingtaga yetdi. Hatto 2020-yil, pandemiya davrida ham Rossiya kapitali ishtirokida 240 ta yangi korxona ishga tushirildi.
bugungi kunda 2019-2024 yillarga mo‘ljallangan Iqtisodiy hamkorlik dasturi, shuningdek, umumiy qiymati 25 milliard dollarga teng 800 dan ortiq savdo-investitsiyaviy bitim va memorandumlar doirasida faol ishlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu konferensiyada O‘zbekiston va Rossiya munosabatlarining asosini tashkil etuvchi yo‘nalishlar va boshqa dolzarb mavzularni ko‘rib chiqish rejalashtirilgan. “Markaziy Osiyoda islohotlar va taraqqiyot: Rossiya va O‘zbekistonning yondashuvlari. Ikki tomonlama o‘zaro munosabatlarning gumanitar jihatlari”, “Mintaqaviy xavfsizlik: tashqi va ichki omillar”, “Markaziy Yevrosiyodagi xalqaro savdo va integratsiya” kabilar shular jumlasidandir.
Konferensiyaning ochilish, birinchi sessiyasi, shuningdek yopilish qismi ommaviy axborot vositalari va keng auditoriya uchun ochiq bo‘lib, internet orqali onlayn-translyatsiya qilinadi.
Konferensiya doirasida “Valday” xalqaro munozara klubi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti ko‘magida tayyorlangan “Yevrosiyoning temir ustuni: yutuqlar, muammolar va mintaqaviy bog‘liqlik istiqbollari” nomli yangi to‘plamning taqdimoti ham o‘tkaziladi. Ushbu tahliliy hujjat Yevrosiyodagi transport va logistika sohasiga bag‘ishlangan bo‘lib, temir yo‘l aloqasini rivojlantirishga qaratilgan.

ИСМИ совместно с МДК «Валдай» организует в Ташкенте конференцию «Россия и Узбекистан перед вызовами развития и безопасности на новом историческом этапе взаимодействия»
2021-09-20 | Сфера безопасности
20 сентября в Ташкенте состоится конференция «Россия и Узбекистан перед вызовами развития и безопасности на новом историческом этапе взаимодействия», организуемая в партнерстве Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Международным дискуссионным клубом «Валдай».
Данная конференция станет второй в формате двусторонних заседаний узбекских и российских экспертов, продолжая диалог, начатый ИСМИ и клубом «Валдай» в 2019 году в Самарканде.
В мероприятии традиционно примут участие высокопоставленные представители двух стран – первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафаев, первый заместитель cпикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов, первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фарход Арзиев, заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко.
Нынешняя площадка в Ташкенте соберет ведущих специалистов по двусторонним отношениям. С узбекской стороны выступят такие эксперты, как специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев; директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов; директор Международного института Центральной Азии Анвар Насыров; депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нодир Жумаев.
С российской стороны примут участие: директор по корпоративным отношениям «Яндекс Go» Александр Высоцкий; начальник Департамента зарубежных проектов и международного сотрудничества ОАО «Российские железные дороги» Антон Козлов; председатель Совета Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Андрей Быстрицкий; директор по научной работе Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Фёдор Лукьянов;программный директор Международного дискуссионного клуба "Валдай" Тимофей Бордачёв и многие другие.
Проведение очередной узбекско-российской конференции столь высокого уровня обусловлено высоким интересом в экспертной среде к Узбекистану. Страна занимает особое место в регионе Центральной Азии, обладая крупнейшим по численности населением, мощным экспортоориентированным производственным потенциалом и внушительными вооруженными силами.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Россией неуклонно  развиваются по возвышающейся траектории. Политико-дипломатические связи обрели истинный доверительный характер союзничества и стратегического партнерства. Несколько снизившийся в пандемийный 2020 год товарооборот до уровня 5,6 миллиардов долларов, тем не менее, в 1,5 раза выше показателей 2016 года. За первое полугодие 2021 года объем торговли уже составил 3,7 миллиардов долларов, показав рост на 30% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Долгосрочные планы развития промышленной кооперации двух стран будут способствовать дальнейшему наращиванию объема взаимной торговли.
Данная тенденция подкрепляется показателями экономического взаимодействия. За последние четыре года число предприятий с российским капиталом в Узбекистане выросло с 915 почти до 3 тысяч. Даже в 2020 год пандемии было запущено 240 предприятий с российским капиталом.
На сегодняшний день активно реализуется Программа экономического сотрудничества на 2019-2024 годы, а также более 800 торгово-инвестиционных соглашений и меморандумов на сумму 25 миллиардов долларов.
Эти и многие другие процессы, составляющие основу узбекско-российских отношений планируется рассмотреть на предстоящей конференции, которая будет состоять из сессий открытия и закрытия, трех тематических сессий:
I. Реформы и развитие в Центральной Азии: подходы России и Узбекистана. Гуманитарные аспекты двустороннего взаимодействия.
II. Региональная безопасность: внешние и внутренние факторы.
III. Международная торговля и интеграция в Центральной Евразии
Открытие конференции, первая сессия, а также закрытие будут доступны для СМИ и широкой аудитории и будут транслироваться онлайн.
В рамках конференции Валдайский клуб представит новый доклад под названием «Железный каркас Евразии: достижения, проблемы и перспективы континентальной связанности», подготовленный при содействии ИСМИ. Данный аналитический материал посвящён транспортно-логистическим вопросам в Евразии с упором на развитие железнодорожного сообщения.
В конце 2021 года клуб «Валдай» планирует выпустить доклад, посвящённый российской политике в отношении постсоветского пространства в течение последних 30 лет. Конференция в Ташкенте послужит одним из важнейших интеллектуальных источников для завершения данной работы.