Xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov videokonferensiya shaklida xalqaro hamkorlikning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Uning kun tartibi O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) raisligi bilan bog‘liq vazifalar va bo‘lajak yuqori darajadagi tashriflarga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini qamrab oldi.
Yig‘ilishda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, mahalliy hokimliklar va O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Davlat rahbari tomonidan O‘zbekistonning ShHTga raisligi bilan bog‘liq barcha tadbirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rishni boshlash vazifasi qo‘yilganligi ta'kidlandi. Shu munosabat bilan, investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi qoshida maxsus shtab tashkil qilinib, unga vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va boshqa tashkilotlarning tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari jalb etiladi.
Masul rahbarlarga O‘zbekistonning ShHTga raisligi doirasida rejalashtirilgan tadbirlarni amaliy mazmun bilan to‘ldirish yuzasidan takliflar kiritish topshirildi. Takliflar asosida tegishli “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi.
2022-yil sentyabr oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan ShHT sammitiga tayyorgarlikning borishi haqidagi hisobotlar tinglandi. Vazirlik va idoralar rahbarlariga mavjud masalalarni hal etish yuzasidan tezkor chora-tadbirlar ko‘rish va qilingan ishlar yuzasidan shtabga muntazam ravishda hisobotlar taqdim etib borish topshirildi.
investitsiyalar , savdo, transport va logistika sohalarida yirik qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutgan holda bo‘lajak sammit doirasida ShHTga a'zo davlatlar o‘rtasida iqtisodiy hamkorlikni faollashtirishga qaratilgan qo‘shimcha tadbirlarni tashkil etish muhimligi ta'kidlandi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida kutilayotgan oliy darajadagi tashriflarni yuqori saviyada tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Vazifalariga aniq investisiya loyihalari, savdo shartnomalari, qo‘shma biznes-forumlar va tarmoq ko‘rgazmalarini o‘tkazish masalalaridan iborat iqtisodiy kun tartibini shakllantirish kiradigan ishchi guruhlarni tashkil etish topshirildi.
Uchrashuv yakunida mutasaddi rahbarlarga hamkor mamlakatlar iqtisodiyotini chuqur tahlil qilish, shuningdek, tegishli ishchi guruhlariga investisiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflarni taqdim etish vazifasi berildi.

Обсуждены вопросы международного сотрудничества
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков в формате видеоконференции провёл совещание, посвящённое актуальным вопросам международного сотрудничества. В повестку дня вошли задачи, связанные с председательством Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и подготовкой к проведению предстоящих визитов на высшем уровне.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти и дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом.
Было озвучено, что Главой государства поставлена задача начать тщательную подготовку к проведению всех мероприятий, связанных с председательством Узбекистана в ШОС. В связи с этим при Министерстве инвестиций и внешней торговли будет создан специальный штаб, в состав которого войдут руководители структурных подразделений министерств, ведомств, коммерческих банков и других организаций.
Ответственным руководителям было поручено внести предложения по наполнению практическим содержанием мероприятий, намеченных в рамках председательства Узбекистана в ШОС, на основе которых будет разработана и утверждена соответствующая «Дорожная карта».
Заслушаны отчёты о ходе подготовки к предстоящему саммиту ШОС, намеченному к проведению в сентябре 2022 года. Руководителям министерств и ведомств даны поручения в оперативном порядке принять меры по решению имеющихся вопросов и на регулярной основе предоставлять отчеты о проделанной работе в Штаб.
Подчёркнута важность организации в рамках предстоящего саммита дополнительных мероприятий, направленных на активизацию экономического сотрудничества стран-участниц ШОС, имея в виду реализацию крупных совместных проектов в инвестиционной, торговой и транспортно-логистической сферах.
Также в ходе совещания обсуждены вопросы организации предстоящих визитов на высшем уровне. Поручено организовать рабочие группы, в задачи которых будет входить формирование экономической повестки мероприятий, включающей конкретные инвестиционные проекты, торговые контракты, проведение совместных бизнес-форумов и отраслевых выставок.
По итогам совещания ответственным руководителям были даны поручения провести углубленный анализ экономик стран-партнеров, а также представить конкретные предложения по расширению инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества в соответствующие рабочие группы.