Innovatsion rivojlanish vaziri Tatariston Prezidenti bilan uchrashdi
15-sentyabr kuni Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov Tatariston Prezidenti Rustam Minnixanov bilan uchrashdi. Uchrashuv Qozon shahrining Kremlida boʻlib oʻtdi.
Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov boshchiligidagi delegatsiya Qozonga tashrifi chogʻida TCI – 2021 Global konferensiyasida ishtirok etadi, “Ximgrad” texnopolisi va Innopolis shaharchasi faoliyati bilan tanishadi.
Tomonlar Oʻzbekiston va Tatariston oʻrtasida ilm-fan, innovatsiyalar va texnologiyalar sohasida hamkorlik uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligini qayd etdilar. Rustam Minnixanov Tatariston Rossiyaning eng iqtisodiy va innovatsion jihatdan eng barqaror rivojlangan hududlaridan biri ekanini, axborot texnologiyalar rivojiga alohida eʼtibor berilishini taʼkidladi. Shu oʻrinda R. Minnixanov Oʻzbekistondagi oxirgi besh yillikdagi oʻzgarishlar haqida gapirarkan, Oʻzbekistonning jahon maydonidagi imiji ijobiy tomonga oʻzgarganini, bu oʻz navbatida davlatlararo turli yoʻnalishlarda hamkorliklar uchun keng yoʻl ochib berganini aytdi.
Innovatsion rivojlanish vaziri R. Minnixanovning joriy yil iyun oyida Toshkentga tashrifi natijalarini yuqori baholadi. Tashrif chogʻida erishilgan kelishuvlar jadal amalga oshirilayotani haqida fikrlar almashildi. Vazir Oʻzbekiston va Tatariston oʻrtasida qoʻshma startap loyihalarni amalga oshirish hamda Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalarining innovatsiyalar boʻyicha prorektorlari uchun Tataristonda “Innovatsion menejment” yoʻnalishida maxsus kurslar tashkil etish taklifini ilgari surdi. R. Minnixanov Oʻzbekiston delegatsiyasi takliflarini qabul qilib, tomonlar mazkur loyihalarni amalga oshirishga kelishdilar.
Shuningdek tomonlar Innovatsion rivojlanish vazirligi binosining koʻrgazmalar zalida Tatariston burchagini tashkil etish zarurligini inobatga olib, bu boʻyicha tashkiliy ishlarni rejalashtirdilar. Oʻz navbatida, noyabr oyida Toshkent shahrida oʻtkaziladigan InnoWeek-2021 Xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligiga Tatariston delegatsiyasining tashrifi kutilmoqda.

Министр инновационного развития встретился с Президентом Татарстана
15 сентября текущего года министр инновационного развития Узбекистана Иброхим Абдурахмонов встретился с Президентом Татарстана Рустамом Миннихановым. Встреча прошла в Казанском Кремле.
В рамках визита в Казань Иброхим Абдурахмонов примет участие в работе 24-й Глобальной конференции TCI — 2021, посетит технополис «Химград», КФУ и ИТ-город Иннополис.
Стороны отметили, что Узбекистан и Татарстан имеют большой потенциал для сотрудничества в области науки, инноваций и технологий. Рустам Минниханов в свою очередь подчеркнул, что у Татарстана и Узбекистана хорошие возможности для развития сотрудничества в области инновационного развития. Он подчеркнул, что Татарстан — один из наиболее экономически развитых, стабильных и инновационных регионов России. Особое внимание уделяется развитию информационных технологий. Инновационная инфраструктура республики представлена технополисом «Химград», сетью технопарков, индустриальными парками, территориями опережающего социально-экономического развития и Центром нанотехнологий РТ.
Министр инновационного развития высоко оценил итоги визита Р.Минниханова в Ташкент в июне текущего года. В ходе визита стороны обменялись мнениями о скорейшей реализации достигнутых договоренностей. Министр предложил реализовать совместные стартап-проекты между Узбекистаном и Татарстаном и организовать в Татарстане спецкурсы по направлению «Инновационный менеджмент» для проректоров по инновациям вузов Узбекистана. Р. Минниханов принял предложение узбекской делегации, и стороны договорились реализовать настоящие проекты.
Также стороны планируют организовать уголок Татарстана в выставочном зале Министерства инновационного развития. В свою очередь, ожидается, что в ноябре текущего года делегация из Татарстана посетит Международную неделю инновационных идей InnoWeek-2021 в Ташкенте.