Eslatib o‘tamiz, forum YuNESKO bilan birgalikda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan o‘tkazilmoqda, ushbu tadbir haqida BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida e’lon qilingan edi. Ichan-Qaladagi Ko‘xna-Ark arxitektura ansambli etagida forumning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Forumni Bosh vazir o‘rinbosari-Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, YuNESKO Bosh direktorining ijtimoiy va gumanitar fanlar bo‘yicha yordamchisi Gabriela Ramos va O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov ochib berdilar.
Bu yerda O‘zbekiston madaniy merosi haftaligi doirasida, xivalik folklor ustalarining bayram tantanalari va teatrlashtirilgan namoyishlari hamda milliy estrada yulduzlari ishtirokida gala-konsert bo‘lib o‘tdi.
Bugun, 15-sentabr, forumning asosiy voqeasi TURKSOY davlatlari madaniyat vazirlari doimiy kengashining yig‘ilishining ochilishi bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan. Dastur doirasida “Xiva - turk dunyosining madaniy poytaxti” doirasidagi tadbirlar haqida hisobot, 2022-yildagi turk dunyosining madaniy poytaxti taqdimoti, shuningdek, 2021-2024 yillarga mo‘ljallangan TURKSOY bosh kotib saylovi ham bo‘lib o‘tadi.

В Хиве стартовал Международный культурный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций»
2021-09-15 | Туризм
В старинных улочках Хивы снова ликует праздник – вчера, 14 сентября, здесь был дан старт Международному культурному форуму «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций».
Напомним, что Форум проводится совместно с ЮНЕСКО по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, которая была озвучена на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
У подножия архитектурного ансамбля Куня-Арк в Ичан-кале прошло торжественное открытие форума.
Форум открыли заместитель Премьер-министра-Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, помощник генерального директора ЮНЕСКО по социальным и гуманитарным наукам Габриэла Рамос и Министр культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков.
В продолжение Недели культурного наследия Узбекистана, здесь в Хиве прошли праздничные вступления и театрализованные шоу хивинских мастеров народного фольклора и гала концерт с участием звезд отечественной эстрады.