Toshkentda O‘zbekiston-Turkmaniston Hukumatlararo komissiyasining 16-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Toshkentda Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston Hukumatlararo komissiyasining 16-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish kun tartibi investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, suv xo‘jaligi, ilmiy-texnik, transport va tranzit, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikning keng ko‘lamli masalalarini qamrab oldi.
HK hamraislari o‘z chiqishlarida ikkala Hukumatning konstruktiv, uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli munosabatlarni mustahkamlashga sodiqligini, shuningdek, O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e'tiborni qayd etdilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikdagi ijobiy tendensiyalar qayd etildi. Ayni paytda O‘zbekistonda turkman kapitali ishtirokida 160 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda hamda joriy yilning birinchi yarmida ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davridagiga nisbatan 20 foizga oshdi.
Tomonlar ikki mamlakat iqtisodiyotining qiyosiy ustunliklarini hisobga olgan holda sanoat kooperatsiyasini faol rivojlantirish va uzluksiz qo‘shilgan qiymat zanjirlarini shakllantirish zarurligi to‘g‘risida yakdil fikr bildirdilar. Qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, charm-poyabzal sanoati, maishiy texnika va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida ishlab chiqarish ob'ektlarini tashkil etish loyihalarini ishlab chiqishni jadallashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha aniq loyihalarni o‘z ichiga olgan “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va qabul qilishga kelishildi.
O‘zaro savdoni rivojlantirish bo‘yicha navbatdagi sa'y-harakatlar rejalashtirildi. Jumladan, tomonlar ikki mamlakat bozorlariga o‘zbek va turkman mahsulotlarini barqaror yetkazib berishni ta'minlash yuzasidan amaliy chora-tadbirlarni ko‘rishga hamda o‘zbek-turkman savdo aylanmasi hajmini yaqin kelajakda 1 mlrd dollarga yetkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ikki mamlakat tashqi savdo idoralari vazirlarining o‘rinbosarlari darajasidagi qo‘shma ishchi guruh bu yo‘nalishdagi takliflarni muntazam ravishda ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi. Shuningdek, yaqin kelajakda O‘zbekiston-Turkmaniston chegaraoldi savdo zonasi faoliyatini tashkil etish va tartibga solish to‘g‘risidagi Bitim loyihasini kelishish ham yakuniga yetkaziladi.
Ikki mamlakat o‘rtasida transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni yaxshilashga alohida e'tibor qaratildi. Jumladan, tomonlar transport yo‘laklarini yanada rivojlantirish, aviaqatnovlarni bosqichma-bosqich qayta tiklash, 2022-yilda o‘zaro tarif imtiyozlarini taqdim etish, “Turkmanboshi” dengiz porti infratuzilmasidan foydalanish istiqbollari hamda boshqa tashabbuslarni nazarda tutuvchi qo‘shma choralarni ishlab chiqish va qabul qilishga kelishib oldilar.
Tadbir davomida uchrashuv ishtirokchilari – ikki mamlakat vazirlik va idoralari rahbarlari ham so‘zga chiqib, muayyan sohadagi hamkorlik qilishga doir navbatdagi tadbirlar haqida o‘z qarashlarini bayon etdilar.
HK yakunlari bo‘yicha energetika, neft va gaz sohasi, kimyo va avtomobil sanoati, qishloq va suv xo‘jaligi, ekologiya, fan, ta'lim, sport va turizm sohalarida yanada amaliy hamkorlik qilish bo‘yicha qator muhim kelishuvlarga erishildi.
Yig‘ilish yakunida tadbir davomida erishilgan kelishuvlar, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari aks etgan O‘zbekiston-Turkmaniston HK 16-yig‘ilishi Bayonnomasi imzolandi.

В Ташкенте состоялось 16-е заседание Узбекско-Туркменской Межправительственной комиссии
В Ташкенте состоялось 16-е заседание Узбекско-Туркменской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурно-гуманитарному сотрудничеству.
Заседание прошло под сопредседательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Э.Оразгельдыева.
В основе повестки заседания лежал широкий спектр вопросов сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, промышленной, энергетической, аграрной, водохозяйственной, научно-технической, транспортно-транзитной и культурно-гуманитарной сферах.
Cопредседатели МПК в своих выступлениях отметили приверженность Правительств двух стран укреплению конструктивных, долгосрочных и взаимовыгодных отношений, а также особое внимание, придаваемое развитию экономического партнерства между Узбекистаном и Туркменистаном.
Отмечены положительные тенденции в торгово-экономическом сотрудничестве. По состоянию на текущий момент в Узбекистане действуют 160 предприятий с участием туркменского капитала, а объем товарооборота между двумя странами по итогам первого полугодия текущего года вырос на 20 процентов по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Стороны сошлись во мнении о необходимости активного развития промышленной кооперации и формирования непрерывных цепочек добавленной стоимости с учетом сравнительных преимуществ экономик двух стран. Достигнута договоренность об активизации проработки новых проектов по созданию производств в сферах агропромышленного комплекса, текстильной и кожевенно-обувной отраслях, производства автомобилей, электробытовой техники и строительных материалов. Достигнута договоренность разработать и принять «Дорожную карту» по развитию промышленной кооперации, включающую в себя конкретные проекты.
Намечены дальнейшие совместные действия по продвижению взаимной торговли – стороны выразили готовность к реализации практических мер по обеспечению стабильных поставок продукции узбекского и туркменского производства на рынки двух стран и доведению объема узбекско-туркменского товарооборота до 1 млрд долларов в ближайшей перспективе. Выработкой этих предложений будет на регулярной основе заниматься совместная рабочая группа на уровне заместителей министров внешнеторговых ведомств двух стран. Также в ближайшее время будет завершено согласование проекта Соглашения о создании и регулировании деятельности Узбекско-Туркменской зоны приграничной торговли.
Особое внимание было уделено повышению транспортной взаимосвязанности между двумя странами – стороны пришли к единому мнению разработать и принять совместные меры по дальнейшему развитию транспортных коридоров, предусматривающие поэтапное возобновление авиарейсов, предоставление взаимных тарифных преференций на 2022 г., перспективы использования инфраструктуры морского порта «Туркменбаши» и другие инициативы.
В ходе мероприятия также выступили участники заседания – руководители министерств и ведомств двух стран, изложившие свое видение дальнейших шагов по сотрудничеству в той или иной отрасли.
По итогам МПК был достигнут ряд важных договоренностей о дальнейшем практическом взаимодействии в сферах энергетики, нефтегазового сектора, химической и автомобильной промышленности, сельского и водного хозяйства хозяйства, экологии, науки, образования, спорта и туризма.
В завершение был подписан протокол 16-го заседания Узбекско-Туркменской МПК, в котором нашли отражение достигнутые в ходе мероприятия договоренности, а также ключевые направления дальнейшего углубления многопланового партнёрства между двумя государствами.