Transplantologiyani rivojlantirish choralari muhokama qilindi
Akademik V.Vohidov nomidagi respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi bu yo‘nalishdagi asosiy muassasadir. Hududlarda uning 14 ta filiali faoliyat yuritmoqda.
Taqdimotda ushbu markazning tibbiy-ilmiy salohiyati, hududlarda o‘tkazilgan ko‘riklar natijalari haqida ma’lumot berildi.
Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili munosabati bilan qabul qilingan davlat dasturida tuman va shahar tibbiyot birlashmalari negizida 35 ta tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari tashkil etilishi belgilangan edi. Shu maqsadda joriy yil 26-iyulda davlatimiz rahbarining “Aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Bugungi kunda ushbu markazlar bosqichma-bosqich tashkil etilmoqda. Ularning har biri 50 o‘ringa ega bo‘ladi. Zamonaviy jihozlanadigan bu markazlar yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini tumanlarning o‘zida bajarish imkonini beradi.
Taqdimotda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar Sirdaryo viloyati Oqoltin tumanidagi shifoxona misolida ko‘rib chiqildi. U Oqoltin, Sardoba va Mirzaobod tumanlari aholisiga xizmat ko‘rsatadi. Prezidentimiz qaroriga muvofiq, markaz yaqinda 1 million dollarlik asbob-uskunalar bilan jihozlandi. Hozirgi paytda telemeditsina muloqotlari tashkil etilib, shifokorlar malakasi oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari tumanlararo markazlarda qilinadigan jarrohlik amaliyotlari turini 79 taga, viloyat darajasida 168 tagacha yetkazish mumkinligini ta’kidlab, buning uchun zarur sharoit yaratish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Bugun eng kerakli yo‘nalishlardan biri – organlar transplantatsiyasi. Keyingi yillarda bu sohaga alohida e’tibor qaratilib, huquqiy-tashkiliy asoslar yaratilmoqda. Xususan, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida kardiojarrohlik, transplantologiya va neyro-qon-tomir jarrohligi bo‘limlari uchun yangi bino qurilmoqda.
Yurtimizda 500 nafar bemor jigar, 1 ming 500 nafar kishi buyrak transplantatsiyasi amaliyotiga muhtojligini bildirmoqda. Jarrohlik bo‘limlarining jihozlanishi talab darajasida emasligi, malakali mutaxassislar yetishmasligi, immunogenetik tekshiruvlar laboratoriyasi yo‘qligi soha rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bois Respublika xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazini transplantologiyaga yo‘naltirib, immunogenetik laboratoriya va simulyatsion markaz tashkil etish, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida buyrak transplantatsiyasini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ilg‘or texnologiyalar asosida tashxislash, operatsiya qilish va davolash bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash,chet ellardagi yetakchi tibbiyot muassasalariga malaka oshirishga yuborish zarurligini ta’kidladi.
Moliya vazirligiga bu maqsadlar uchun zarur mablag‘ ajratish, transplantolog jarrohlarga ish haqini tabaqalashtirilgan tarzda to‘lash tizimini joriy qilish vazifasi qo‘yildi.

Measures for transplantology development discussed
On September 13, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the surgical service transformation.
An average of 750 thousand surgical operations are performed every year in Uzbekistan. As a result of the introduction of advanced achievements of world medicine and the creation of the necessary conditions, the number of types of operations carried out in the republican centers increased to 350, in regional centers – up to 130, in district hospitals – up to 60.
Modern departments of endovascular surgery have been organized in 32 hospitals. The State program, adopted in the Year of Supporting Youth and Improving Population Health, provided for the creation of 35 inter-district centers for combined injuries and acute vascular diseases based on district and city medical associations. To this end, on July 26 this year, the President adopted a resolution “On measures to further improve the quality of medical care provided to the population”.
Gradual work is underway to organize these centers. Each of them will have 50 beds. Modern centers will allow conducting high-tech operations in the districts themselves.
At the presentation, the work carried out was considered on the example of the hospital of Oqoltin district of Syrdarya region, which serves the residents of Oqoltin, Sardoba and Mirzaabad districts. In accordance with a presidential resolution, $1 million worth of equipment was recently installed in the center. Currently, telemedicine sessions are being organized, the qualifications of doctors are being improved.
The Head of the state noted that the number of types of operations carried out in inter-district centers can be increased to 79, and in the regional – up to 168, instructed the responsible persons to create the necessary conditions for this.
One of the most demanded areas today is organ transplantation. In recent years, special attention has been paid to this area, a legal and organizational base is being created. In particular, in the Republican Scientific Center for Emergency Medical Aid, a new building is being built for the departments of cardiac surgery, transplantology and neurovascular surgery.
In Uzbekistan, 500 patients need liver transplantation, 1500 people need kidney transplantation. Insufficient equipment of surgical departments, lack of qualified specialists, lack of laboratories for immunogenetic research negatively affect the development of the sphere.
In this regard, it is planned to focus the Republican Scientific and Practical Medical Center for Surgery on transplantation with the creation of an immunogenetic laboratory and a simulation center in it, as well as to organize kidney transplantation operations in Namangan, Samarkand and Khorezm regions.
The President emphasized the need for training specialists in the field of diagnostics, surgery and treatment based on advanced technologies, organizing advanced training in leading medical institutions abroad.
The Ministry of Finance was instructed to allocate the necessary funds for these purposes, to introduce a system of differentiated remuneration for transplant surgeons.