Transplantologiyani rivojlantirish choralari muhokama qilindi
Akademik V.Vohidov nomidagi respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi bu yo‘nalishdagi asosiy muassasadir. Hududlarda uning 14 ta filiali faoliyat yuritmoqda.
Taqdimotda ushbu markazning tibbiy-ilmiy salohiyati, hududlarda o‘tkazilgan ko‘riklar natijalari haqida ma’lumot berildi.
Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili munosabati bilan qabul qilingan davlat dasturida tuman va shahar tibbiyot birlashmalari negizida 35 ta tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari tashkil etilishi belgilangan edi. Shu maqsadda joriy yil 26-iyulda davlatimiz rahbarining “Aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Bugungi kunda ushbu markazlar bosqichma-bosqich tashkil etilmoqda. Ularning har biri 50 o‘ringa ega bo‘ladi. Zamonaviy jihozlanadigan bu markazlar yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini tumanlarning o‘zida bajarish imkonini beradi.
Taqdimotda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar Sirdaryo viloyati Oqoltin tumanidagi shifoxona misolida ko‘rib chiqildi. U Oqoltin, Sardoba va Mirzaobod tumanlari aholisiga xizmat ko‘rsatadi. Prezidentimiz qaroriga muvofiq, markaz yaqinda 1 million dollarlik asbob-uskunalar bilan jihozlandi. Hozirgi paytda telemeditsina muloqotlari tashkil etilib, shifokorlar malakasi oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari tumanlararo markazlarda qilinadigan jarrohlik amaliyotlari turini 79 taga, viloyat darajasida 168 tagacha yetkazish mumkinligini ta’kidlab, buning uchun zarur sharoit yaratish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Bugun eng kerakli yo‘nalishlardan biri – organlar transplantatsiyasi. Keyingi yillarda bu sohaga alohida e’tibor qaratilib, huquqiy-tashkiliy asoslar yaratilmoqda. Xususan, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida kardiojarrohlik, transplantologiya va neyro-qon-tomir jarrohligi bo‘limlari uchun yangi bino qurilmoqda.
Yurtimizda 500 nafar bemor jigar, 1 ming 500 nafar kishi buyrak transplantatsiyasi amaliyotiga muhtojligini bildirmoqda. Jarrohlik bo‘limlarining jihozlanishi talab darajasida emasligi, malakali mutaxassislar yetishmasligi, immunogenetik tekshiruvlar laboratoriyasi yo‘qligi soha rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bois Respublika xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazini transplantologiyaga yo‘naltirib, immunogenetik laboratoriya va simulyatsion markaz tashkil etish, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida buyrak transplantatsiyasini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ilg‘or texnologiyalar asosida tashxislash, operatsiya qilish va davolash bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash,chet ellardagi yetakchi tibbiyot muassasalariga malaka oshirishga yuborish zarurligini ta’kidladi.
Moliya vazirligiga bu maqsadlar uchun zarur mablag‘ ajratish, transplantolog jarrohlarga ish haqini tabaqalashtirilgan tarzda to‘lash tizimini joriy qilish vazifasi qo‘yildi.

Обсуждены меры по развитию трансплантологии
Президент Шавкат Мирзиёев 13 сентября ознакомился с презентацией о трансформации хирургической службы.
Ежегодно в нашей стране проводится в среднем 750 тысяч хирургических операций. В результате внедрения передовых достижений мировой медицины и создания необходимых условий количество видов операций, проводимых в республиканских центрах, увеличилось до 350, в областных центрах - до 130, в районных больницах - до 60. В 32 больницах организованы современные отделения эндоваскулярной хирургии.
Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр хирургии имени академика В.Вахидова является базовым учреждением в этом направлении, имеет 14 филиалов в регионах.
На презентации представлена   информация о научно-медицинском потенциале центра, результатах проведенных обследований в регионах.
В Государственной программе, принятой в Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения, было предусмотрено создание 35 межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний на базе районных и городских медицинских объединений. С этой целью 26 июля текущего года Президент принял постановление «О мерах по дальнейшему повышению качества медицинской помощи, оказываемой населению».
Сегодня ведется поэтапная работа по организации указанных центров. В каждом из них будет 50 коек. Современные центры позволят проводить высокотехнологичные операции в самих районах.
На презентации проводимая работа была рассмотрена на примере больницы Акалтынского района Сырдарьинской области, которая обслуживает жителей Акалтынского, Сардобинского и Мирзаабадского районов. В соответствии с постановлением Президента недавно в центре было установлено оборудование стоимостью 1 миллион долларов. В настоящее время организуются сеансы телемедицины, повышается квалификация врачей.
Глава государства отметил, что количество видов операций, проводимых в межрайонных центрах, можно увеличить до 79, а на областном - до 168, поручил ответственным лицам создать для этого необходимые условия.
Одно из самых востребованных направлений сегодня -  трансплантация органов. В последние годы этому направлению уделяется особое внимание, создается правовая и организационная база. В частности, в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи строится новый корпус для отделений кардиохирургии, трансплантологии и нейрососудистой хирургии.
В нашей стране 500 пациентов нуждаются в трансплантации печени, 1500 человек – в пересадке почек. Недостаточная оснащенность хирургических отделений, нехватка квалифицированных специалистов, отсутствие лабораторий для иммуногенетических исследований негативно сказываются на развитии сферы.
В связи с этим планируется ориентировать Республиканский научно-практический медицинский центр хирургии на трансплантологию с созданием в нем иммуногенетической лаборатории и симуляционного центра, а также наладить проведение операций по трансплантации почек в Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях.
Президент подчеркнул необходимость подготовки специалистов в области диагностики, оперирования и лечения на основе передовых технологий, организации повышения квалификации в ведущих медицинских учреждениях за рубежом.
Министерству финансов поручено выделить необходимые средства на эти цели, внедрить систему дифференцированной оплаты труда хирургов-трансплантологов.