Bolalar nafaqasi va moddiy yordam bo‘yicha murojaat qilgan fuqarolarga qo‘shimcha qulaylik yaratildi
2021-09-13 | Jamiyat
Maʼlumki, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga bolalar nafaqasi va moddiy yordam tayinlash tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 5-martdagi 122-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Kam taʼminlangan oilalarni “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali aniqlash hamda ularga ijtimoiy nafaqa va moddiy yordam tayinlash va to‘lash tartibi to‘g‘risida Nizom”i asosida amalga oshirilib kelinmoqda.
Joriy yil yanvar oyidan boshlab “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi respublikamizning butun hududiga joriy etilgan bo‘lib, bugungi kunda “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimiga 13 ta vazirlik va idoralarning elektron axborot bazalaridan olinadigan 40 turdagi axborot almashinuvi yo‘lga qo‘yildi.
Shu bilan birgalikda, fuqarolarning bolalar nafaqasi va moddiy yordam masalasida kelib tushayotgan murojaatlarini kamaytirish, shuningdek fuqarolarga bolalar nafaqasi va moddiy yordam uchun murojaat qilishda, shuningdek maʼlumot olishlarida qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida Moliya vazirligi Axborot-hisoblash markazi DUK tomonidan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimidan maʼlumot olish bo‘yicha maxsus
telegram bot - @sr_mf_uzbot ishga tushirildi.
Ushbu maxsus telegram botda:
- “Ijtimoiy himoya yagona reestri” axborot tizimi haqidagi maʼlumotlar;
- bolalar nafaqasi va moddiy yordam uchun berilgan arizalarning holati to‘g‘risida;
- bolalar nafaqasi va moddiy yordam uchun murojaat qilish tartibi;
- bolalar nafaqasi va moddiy yordamni tayinlash rad qilinish sabablari;
- bolalar nafaqasi va moddiy yordam miqdorlari kabi malumotlar o‘rin olgan.
Shuningdek, maxsus telegram botga “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida bolalar nafaqasi va moddiy yordam tayinlash bo‘yicha eng ko‘p kelib tushayotgan savollar javoblari bilan birgalikda o‘zbek va rus tillarida joylashtirilgan.

Созданы дополнительные возможности для граждан, обращающихся за пособиями на ребёнка и материальной помощью
2021-09-13 | Общество
Известно, что порядок назначения детских пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям был утвержден Кабинетом Министров Республики Узбекистан в 2021 году. Это осуществляется в соответствии с «Положением об идентификации малообеспеченных семей через информационную систему« Единый реестр социальной защиты »и порядком назначения и выплаты им социальных пособий и материальной помощи», утвержденным Постановлением № 122. 5 марта.
С января этого года по всей стране внедрена информационная система «Единый реестр социальной защиты», и сегодня информационная система «Единый реестр социальной защиты» имеет 40 видов обмена информацией из электронных баз данных 13 министерств и ведомств.
В то же время, чтобы сократить количество обращений за пособиями на ребенка и материальной помощью, а также упростить гражданам процесс подачи заявления на получение пособия на ребенка и материальной помощи, а также получения информации от информационной системы «Единый реестр социальной защиты», Информационно-вычислительный центр ГУП разработал специальный Telegram бот - @sr_mf_uzbot.
В этом специальном Telegram боте:
- Информация об информационной системе «Единый реестр социальной защиты»;
- Статус заявок на получение пособия на ребенка и материальной помощи;
- Порядок подачи заявления на получение пособия на ребенка и материальной помощи;
- Причины отказа в выплате пособия на ребенка и материальной помощи;
- Информация о размере пособия на ребенка и материальной помощи.
Также на боте были размещены ответы на наиболее часто задаваемые вопросы о детских пособиях и материальной помощи в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» на узбекском и русском языках.
Для использования услуги гражданин должен ввести свой ПИНФЛ и номер телефона, указанный в Заявлении гражданина, в информационной системе «Единый регистр социальной защиты».