O‘zbekiston Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashiga a'zo davlatlar iqtisodiyot vazirlari va kuzatuvchilari uchrashuvida ishtirok etdi
2021-09-12 | Iqtisodiyot
Boku (Ozarbayjon) shahrida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashiga a'zo davlatlar iqtisodiyot (savdo) vazirlari va kuzatuvchilarining 10-yig‘ilishi doirasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan qator tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
Vazirlar yig‘ilishiga Turkiy Kengash Bosh kotibi Bagdad Amreev va Ozarbayjon iqtisodiyot vaziri Mikail Jabborov raislik qildi. Yig‘ilish tadbirlarida Qirg‘iziston, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Vengriya va Turkiya vazirlari ham ishtirok etdi. O‘zbekiston delegatsiyasiga investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov rahbarlik qildi.
TTDHKga a'zo davlatlar va kuzatuvchilar iqtisodiyot vazirlari (savdo)ning 10-yig‘ilishi, Iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha Ishchi guruhining 12-yig‘ilishi va biznes-forumdan tashkil topgan tadbirlar dasturi doirasida Kengashga a'zo davlatlar o‘rtasida iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari, koronavirus pandemiyasi sababli ro‘y bergan inqirozning iqtisodiy oqibatlarini yumshatishga qaratilgan qo‘shma amaliy chora-tadbirlar bajarilishini muvofiqlashtirish masalasi muhokama qilindi.
Til, tarixiy va madaniy aloqalar bir xilligi asosida tashkil topgan Turkiy kengash mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikning samarali mexanizmiga aylanib borayotgani ta'kidlandi.
O‘zbekiston hukumati Kengashga a'zo mamlakatlar bilan iqtisodiy sheriklikni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat berayotgani ma'lum qilindi.
Ma'lumot uchun: so‘nggi uch yil mobaynida koronavirus pandemiyasiga qaramasdan Kengashga a'zo mamlakatlar o‘rtasidagi savdo hajmi ikki barobar oshdi hamda 2020 yilda 6,7 milliard dollarga va joriy yilning birinchi yarim yilligi yakunlariga ko‘ra 4,7 mlrd dollarni tashkil etdi.
Yaqin yillarda savdo aloqalarini rivojlantirish va O‘zbekistonning TTDHK tasarrufidagi hamkor davlatlar bilan savdo aylanmasini 10 milliard dollarga yetkazish borasida ulkan ishga solinmagan salohiyat mavjudligi alohida ta'kidlandi.
Shu nuqtai nazardan normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish hamda tarif va notarif to‘siqlarni bartaraf etish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, Turkiy kengash Investitsiya jamg‘armasi va Taraqqiyot bankini tashkil etish bo‘yicha tashabbuslarni hayotga tatbiq etishni jadallashtirish dolzarbligi masalasi ko‘rib chiqildi. Bu TTDHK doirasida muloqotdan amaliy investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlikka o‘tishda muhim qadam bo‘lishi ta'kidlandi.
Shuningdek, mintaqaning transport va tranzit salohiyatini oshirish hamda Markaziy Osiyo orqali yirik jahon bozorlariga, jumladan, Xitoy, Hindiston, Pokiston va boshqa Osiyo mamlakatlariga, shuningdek, Ozarbayjon va Turkiya orqali Yevropa mamlakatlariga yetkazib berishni ta'minlash mexanizmlari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida birlashmaga a'zo mamlakatlarda erkin iqtisodiy va maxsus zonalarni rivojlantirishni jadallashtirishga qaratilgan “A'zo davlatlarning turli iqtisodiy zonalari o‘rtasida ma'lumot va tajriba almashish to‘g‘risida”gi Memorandum imzolandi.

Узбекистан принял участие в заседании министров экономики государств-членов и наблюдателей Совета сотрудничества тюркоязычных государств
2021-09-12 | Экономика
В г.Баку (Азербайджан) состоялся ряд мероприятий, запланированных в рамках 10-го заседания министров экономики (торговли) государств-членов и наблюдателей Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ).
Заседание министров прошло под председательством генерального секретаря Тюркского совета Багдада Амреева и министра экономики Азербайджана Микаила Джаббарова. В мероприятиях заседания также приняли участие министры из Кыргызстана, Казахстана, Узбекистана, Венгрии и Турции. Делегация Узбекистана была представлена первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли А.Воитовым.
В рамках программы мероприятий, включающей 10-е заседание министров экономики (торговли) государств-членов и наблюдателей ССТГ, 12-е заседание Рабочей группы по развитию экономического сотрудничества и бизнес-форум, были обсуждены возможности расширения экономического и инвестиционного сотрудничества между государствами-участниками Совета, дальнейшей координации реализации совместных практических мер, направленных на смягчение экономических последствий кризиса, вызванного пандемией коронавируса.
Отмечалось, что Тюркский совет, созданный на основе общности языка, исторических и культурных связей, становится эффективным механизмом регионального экономического сотрудничества.
Было озвучено, что Правительство Узбекистана придаёт приоритетное значение развитию экономического партнерства со странами-членами Совета.
Справочно: за последние три года объём торговли между странами-членами Совета, несмотря на пандемию коронавируса вырос вдвое и достиг отметки в 6,7 млрд долларов в 2020 году, а по итогам первого полугодия текущего года составил 4,7 млрд долларов.
Подчеркивался значительный незадействованный потенциал для развития торговых взаимоотношений и доведения товарооборота Узбекистана со странами-партнёрами по ССТГ до 10 млрд долларов в ближайшие годы.
В данном контексте была отмечена необходимость дальнейшего совершенствования нормативной базы и устранения тарифных и нетарифных барьеров.
Также был поднят вопрос об актуальности ускорения реализации инициатив по учреждению Инвестиционного фонда и Банка развития Тюркского совета, что станет прорывным шагом в переходе от диалога к практическому инвестиционно-финансовому сотрудничеству в рамках ССТГ.
Также были обсуждены механизмы повышения транспортно-транзитного потенциала региона и обеспечения доступа через Центральную Азию к основным мировым рынкам, включая Китай, Индию, Пакистан и другие азиатские страны, а также через Азербайджан и Турцию – в европейские страны.
По итогам заседания состоялось подписание Меморандума “Об обмене информацией и опытом между различными экономическими зонами государств-членов ССТГ”, направленного на ускоренное развитие свободных экономических и специальных зон в странах-членах объединения.