“Mckinsey&Company” vakillari bilan uchrashuv
Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov “McKinsey&Company” boshqaruv konsalting kompaniyasining Qozog‘istondagi vakolatxonasi rahbari Yoxen Berbner bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, “McKinsey&Company” kompaniyasi vakillari Mixail Kulikov, Aleksandr Kamenskiy, Aleksandr Kopitkin hamda Moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Omonulla Nasriddinxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xo‘jayev ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida “Milliy elektr tarmoqlari” va “O‘zbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyatlari transformatsiya jarayonlari loyihalarini hayotga tatbiq etish, loyihalarning samaradorligi, o‘sish darajalari, yangi texnologiyalarni jalb qilish borasidagi masalalar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, tomonlar tashabbuslar va loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun boshqa davlatlar tajribalaridan foydalanish, xususiylashtirish jarayonlari, davlat xususiy sherikligi loyihalari, shuningdek, O‘zbekiston yoqilg‘i energetika kompleksini isloh qilishni qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan fikr almashdilar.

Встреча с представителями компании “McKinsey&Company”
Заместитель Премьер–министра - министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров встретился с руководителем представительства управляющей консалтинговой компании “McKinsey&Company” в Казахстане Йохеном Бербнером.
На встрече также приняли участие представители компании «McKinsey&Company» Михаил Куликов, Александр Каменский, Александр Копиткин, первый заместитель министра финансов Омонулло Насритдинходжаев, заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров, заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев.
В ходе встречи были обсуждены вопросы о реализации проектов трансформационных процессов акционерных обществ «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Узбекгидроэнерго», эффективности проектов, уровней роста, а также привлечения новых технологий.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам использования опыта других государств для успешной реализации инициатив и проектов, процессов приватизации, проектов государственно-частного партнерства, а также поддержки реформирования топливно-энергетического комплекса Узбекистана.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества по вопросам повестки дня и дальнейших планах.