“COVID-19. Vaksinatsiya – erishilgan yutuqlar, istiqboldagi reja va maqsadlar» mavzusidagi ilmiy-amaliy xalqaro konferensiya oʻtkazildi
2021-09-08 | Innovatsiya
2021-yilning 7-sentyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida davlat idoralari va tashkilotlari vakillari, tibbiyot muassasalari rahbarlari va xodimlari, xalqaro mutaxassislar hamda Jahon sogʻliqni saqlash tashkilotlari ekspertlari ishtirokida “COVID-19. Vaksinatsiya – erishilgan yutuqlar, istiqboldagi reja va maqsadlar» mavzusidagi ilmiy-amaliy xalqaro konferensiya oʻtkazildi. Konferensiya oflayn va onlayn shaklda oʻtkazildi.
Konferensiyani Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Behzod Musayev hamda Innovatsion rivojlanish vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov ochib berdilar.
– Bugungi ilmiy-amaliy konferensiya butun dunyo mamlakatlarida dolzarb boʻlgan masala, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashdagi eng samarali vosita – vaksinatsiya jarayonlariga bagʻishlanadi, – dedi bosh vazir oʻrinbosari B. Musayev. – Xalq salomatligini saqlashda vaksinatsiyadan koʻra samaraliroq usul hali oʻylab topilmadi. Millionlab odamlarning hayotini saqlab qolish, kasallikdan keyingi asoratlar kelib chiqishini oldini olish maqsadida aholini ommaviy emlash ishlari Oʻzbekistonda ham keng koʻlamda amalga oshirilmoqda. Bugungi konferensiya tibbiyot sohasidagi oʻz ishining ustalarini oʻz atrofiga yigʻdi. Aynan shunday ilmiy-amaliy konferensiyalar tufayli mutaxassislarning malakasi va aholining vaksinatsiya boʻyicha xabardorligi oshadi.
Konferensiya ikki sessiyadan iborat boʻlib, ularda taniqli olimlar koronavirusga qarshi vaksinalarning xususiyatlari, ularning turli shtammlarga qarshi samaradorligi haqida oʻz fikrlarini bildirdilar. Xususan, Xitoy-Oʻzbekiston hamkorligida yaratilgan ZF-UZ-VAC2001 vaksinasining III-faza sinovlari natijalari haqida batafsil maʼlumot berildi. Har bir sessiyadan soʻng panel muhokamalari tashkil etilib, vaksinatsiyaga doir koʻplab savollarga javob berildi.
Shuningdek, tadbirda koronavirusga qarshi vaksinalarga bagʻishlangan yangi sayt – vaccination.uz axborot resursi ishga tushirilgani eʼlon qilindi. Mazkur saytda yurtimizda yaratilgan va yaratilayotgan vaksinalar haqida toʻliq maʼlumotga ega boʻlish mumkin. Bundan tashqari tadbirda ZF-UZ-VAC2001 vaksinasini ishlab chiqarish jarayoni aks etgan videorolik mutaxassislar eʼtiboriga havola etildi.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему «COVID-19. Вакцинация: достижения, перспективы и цели»
2021-09-08 | Инновация
7 сентября 2021 года в Министерстве инновационного развития прошла международная научно-практическая конференция с участием представителей государственных ведомств и организаций, руководителей и сотрудников медицинских учреждений, международных экспертов и экспертов Всемирной организации здравоохранения на тему «COVID-19. Вакцинация: достижения, перспективы и цели». Конференция проходила в офлайн и онлайн формате.
Конференцию открыли заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Бехзод Мусаев и министр инновационного развития, академик Иброхим Абдурахмонов.
– Настоящая научно-практическая конференция посвящена самому эффективному инструменту борьбы с пандемией коронавируса - процессу вакцинации, – отметил вице-премьер Б.Мусаев. – Более эффективного метода для охраны здоровья населения чем вакцинация, еще не разработано. В целях спасения жизней миллионов людей и предотвращения осложнений после болезни в Узбекистане проводится массовая вакцинация. Сегодняшняя конференция собрала специалистов в области медицины. Именно благодаря проведению таких мероприятий повышается квалификация специалистов и осведомленность населения о вакцинации.
Конференция прошла в двух сессиях, на которых известные ученые поделились своими взглядами на специфику вакцин против коронавируса, их эффективность против различных штаммов. В частности, была предоставлена ​​подробная информация о результатах III фазы клинических испытаниях китайско-узбекской вакцины ZF-UZ-VAC2001. После каждой сессии организованы панельные дискуссии, в ходе которых были даны ответы на многие вопросы о вакцинации.
На мероприятии также было объявлено о запуске нового сайта, посвященного вакцинам против коронавируса – vacination.uz. Здесь можно будет найти подробную информацию о вакцинах, созданных и разрабатываемых в нашей стране. Кроме того, на мероприятии был представлен видеоролик о производстве вакцины ZF-UZ-VAC2001.