2021-09-08 | Jamiyat
So‘ngi yillarda yurtimizda IT-sohasini rivojlantirish borasida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. IT-sohasida uzluksiz ta’lim tizimi yo‘lga qo‘yilib, yoshlarni IT-sohasiga qiziqtirish va bu yo‘nalishda tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun barcha shart-sharoitlar yaratib berilmoqda.
Jizzax viloyatida ham o‘zing IT-sohasida startap loyihalariga ega bo‘lgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning loyihalarini hayotga tadbiq etish maqsadida 9 nafar yoshlarning loyihalari tanlab olindi va “Yosh tadbirkorlarni qo‘llab quvvatlash” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 1 mlrd.so‘m miqdorda foizsiz kredit mablag‘lari ajratib berildi.
Shu munosabati bilan IT Park Jizzax filiali ushbu mablag‘larni qo‘lga kiritgan yoshlarga sertifikatlarni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi va IT-Park Jizzax filiali rahbar va xodimlari ishtirok etdi.

В Джизакской области ряд стартап-проектов в сфере IT получили финансирование
В последние годы в нашей стране проводится широкомасштабная работа в рамках развития IT-отрасли. Налажена непрерывная система IT-образования, создаются все условия для повышения интереса и привлечения молодежи к сфере ИКТ, организации предпринимательской деятельности.
В Джизакской области с целью поддержки и реализации молодежных стартап-проектов также было отобрано девять проектов. Со стороны фонда по поддержке молодежного предпринимательства выделены беспроцентные кредиты на сумму в один миллиард сумов.
В связи с этим в Джизакском филиале IT Park прошла церемония вручения сертификатов молодым предпринимателям, получивших финансовую поддержку. В церемонии приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Джизакской области и Джизакского филиала IT Park.