O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari L. Kudratov Serbiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Davlat kotibi N. Starovich bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Serbiya hamkorligining savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va logistika sohalarining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar savdo aylanmasini ko‘paytirish va ikki mamlakat o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha keyingi qadamlarini kelishib olishdi.
Ikki mamlakat o‘rtasida iqtisodiy sohadagi shartnomaviy-huquqiy bazani rivojlantirish maqsadidagi hamkorlik masalalari alohida muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro rag‘batlantirish va investitsiyalarni himoya qilish, shuningdek, ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish bo‘yicha hukumatlararo bitimlar loyihasini tayyorlashni boshlashga kelishib olishdi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan qo‘shma ishlarni davom ettirishga kelishib olishdi.

Обсуждены перспективы углубления сотрудничества Узбекистана и Сербии
Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л.Кудратов провел встречу с Государственным секретарем Министерства иностранных дел Республики Сербия Н.Старовичом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-сербского сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-логистической сферах.
Стороны согласовали дальнейшие шаги по увеличению товарооборота и развитию промышленной кооперации между двумя странами.
Отдельно обсуждались вопросы взаимодействия в целях развития договорно-правовой базы между двумя странами в экономической сфере. Было согласовано, что стороны приступят к подготовке проектов межправительственных соглашений о взаимном поощрении и защите инвестиций, а также об избежании двойного налогообложения.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить совместную работу, направленную на стимулирование двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.