Memorandum imzolandi
“Toshkent shahridagi Yaponiya raqamli unversiteti” va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining "Axborot-hisoblash markazi" DUK o‘rtasida memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori va farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining 2021-yil 14-yanvardagi topshirig‘i ijrosini sifatli ta’minlash uchun Axborot-hisoblash markazining yuqori ko‘rsatgichlar va natijalar bilan ishlashini tashkil etish yuzasidan kadrlar masalasini inobatga olgan holda, IT sohasidagi Universitetlarning kadrlar tayyorlash masalasida hissalari yuqori ekanligini va IT sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha davlat siyosatini olib borishda yosh dasturchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mas’ul ekanliklarini inobatga olib va bu vazifalarni amalga oshirishda, jumladan:
-IT sohasida kadrlarni jalb etish masalalarida hamkorlik qilish;
-Axborot-hisoblash markazi xodimlarini malakasini oshirish;
-Zamonaviy kompyuter va server texnologiyalardan foydalanishda yangi dasturiy ta’minotlarni tizimga joriy etish;
-Zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda Moliya tizimi ma’lumotlar bazalarini yanada takomillashtirish va kengaytirish;
-Moliya tizimini rivojlantirishda “Sun’iy intellekt” texnologiyalarni bosqichma-bosqich joriy etish kabilardir.
Yuqoridagilardan kelib chiqib 2021-yil 26-avgust kuni, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Axborot-hisoblash markazi DUK va Toshkent shahridagi YAPONIYA RAQAMLI UNVERSITETI o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar.
Ushbu Memorandumning maqsadi tomonlar o‘rtasida o‘zaro manfaatli munosabatlarni o‘rnatish, qo‘shma, ilmiy - tadqiqot faoliyatini amalga oshirish, qo‘shma anjumanlar, seminarlar o‘tkazish, talabalarni o‘qitish jarayonining natijadorligi va amaliy xususiyatini oshirish, axborot texnologiyalari, kadrlar tayyorlash sifatini oshirish, universitet talabalarini keyingi amaliyotiga ko‘maklashish hisoblanadi.
Unversitet talabalari uchun Tashkilot yetakchi mutaxassislarini jalb etgan holda mahorat darslari, treninglar va malaka oshirish kurslari, shuningdek, ilmiy-amaliy konferensiyalar va seminarlar o‘tkazadi.
Tomonlar axborot texnologiyalari va taʼlim bilan bog‘liq bo‘lgan ko‘rgazmalar va boshqa tadbirlar to‘g‘risidagi axborot, materiallar, dasturiy mahsulotlar va maʼlumotlarni targ‘ib qilish sohasida o‘zaro aloqalarni rivojlantiradilar.

2021-08-27 | Технологии
Подписан меморандум между «Японским цифровым университетом в Ташкенте» и ГУП «Информационно-вычислительный центр»  Министерства финансов Республики Узбекистан
Принимая во внимание кадровый вопрос, организовать работу Информационно-вычислительного центра с высокой производительностью и результативностью для обеспечения качества выполнения соответствующего постановления и указа Президента Республики Узбекистан и приказа Министерства финансов Республики Узбекистан от 14 января 2021 г. Учитывая, что университеты в сфере ИТ вносят большой вклад в подготовку кадров и несут ответственность за поддержку молодых программистов в реализации государственной политики по обучению в сфере ИТ, а также в выполнение этих задач, в том числе:
- Сотрудничество в привлечении персонала в сфере IT;
- Повышение квалификации сотрудников информационно-вычислительного центра;
-Внедрение нового программного обеспечения с использованием современных компьютерных и серверных технологий;
-Дальнейшее совершенствование и расширение баз данных финансовой системы с использованием современных технологий;
- Постепенное внедрение технологий «искусственного интеллекта» в развитие финансовой системы.
На основании вышеизложенного 26 августа 2021 года Информационно-вычислительный центр Министерства финансов Республики Узбекистан и ЯПОНСКИЙ ЦИФРОВОЙ УНИВЕРСИТЕТ в Ташкенте подписали меморандум о взаимопонимании.
Целью настоящего Меморандума является установление взаимовыгодных отношений между сторонами, проведение совместной исследовательской деятельности, проведение совместных конференций, семинаров, повышение эффективности и практичности учебного процесса студентов, информационных технологий, повышение качества подготовки кадров, содействие дальнейшей практике студентов университета. Для студентов Университета Организация проводит мастер-классы, тренинги и курсы повышения квалификации, а также научно-практические конференции и семинары с участием ведущих специалистов.
Стороны будут развивать сотрудничество в области информации, материалов, программных продуктов и информационного продвижения выставок и других мероприятий, связанных с информационными технологиями и образованием.