Toshkentda O‘zbekiston-Birlashgan Arab Amirliklari biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Toshkentda O‘zbekiston-Birlashgan Arab Amirliklari biznes-forumi bo‘lib o‘tdi va unda O‘zbekiston Respublikasi hamda BAA davlat muassasalari va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etishdi. Birlashgan Arab Amirliklari tomonidan “DP World”, “Abu Dhabi Ports”, “Masdar”, “Mubadala Health”, “VPS Healthcare”, “DAMAC”, “Kanoo Group”, “Julphar”, “Al Rais Travel and Tourism” kabi va boshqa korxonalar vakillari qatnashdi.
Tadbirda xorij delegatsiyasiga  BAA Iqtisodiyot vaziri Abdulloh bin Tuk al-Marri, o‘zbek delegatsiyasiga esa O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov boshchilik qildi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z chiqishlarida ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning yuqori darajada ekanligini ta'kidlab, qo‘shma investitsiya loyihalari sonini oshirish va uzoq muddatli savdo aloqalarini o‘rnatishning barqaror dinamikasini qayd etdilar.
Shu bilan birga, ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyati ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yanada oshirishning shart-sharoitlarini shakllantirayotgani ma'lum qilindi. Shu nuqtai nazardan ikki mamlakat biznes vakillari o‘zaro fikr va loyiha takliflari bilan almashish, hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish va aniq kelishuvlarga erishishlari mumkin bo‘lgan platformani yaratish zarurligi qayd etildi. Shu munosabat bilan tomonlar O‘zbekiston-BAA Ishbilarmonlar kengashi tuzilganini mamnuniyat bilan olqishlab, ikki mamlakat tadbirkorlarini muvaffaqiyatli va o‘zaro manfaatli hamkorlikka chaqirdilar.
Tadbir dasturi doirasida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, tog‘–kon sanoati, elektrotexnika, farmasevtika, zargarlik va boshqa sohalaridagi investitsiyaviy salohiyatining taqdimotlari o‘tkazildi. BAA investorlari mamlakatda amalga oshirilayotgan xususiylashtirish dasturi va uning oraliq natijalari bilan tanishdi.
Tadbir davomida ikki mamlakat biznes hamjamiyati vakillari o‘rtasida uchrashuvlar ham bo‘lib o‘tdi. Tomonlar O‘zbekistonda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, o‘zaro manfaatli savdo bitimlarini tuzish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Forum yakunida bir qator ikki tomonlama hujjatlar, jumladan, O‘zbekiston-BAA Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish to‘g‘risidagi bitim, O‘zbekiston Respublikasining “World Logistics Passport” xalqaro savdoga ko‘maklashish dasturiga qo‘shilish to‘g‘risidagi bitim, O‘zbekiston-BAA investitsiya kompaniyasi va “E20 Investments Ltd.” o‘rtasida O‘zbekistonda Gilos va rezavor o‘simliklarni yetishtirish bo‘yicha investitsiya loyihasini amalga oshirish to‘g‘risida bitim, shuningdek, O‘zbekiston tomonidan Toshkent shahar Investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmasi rahbariyati va BAA tomonidan Abu-Dabi iqtisodiy rivojlanish departamenti tasdiqlagan Iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Эмиратский бизнес-форум
В Ташкенте состоялся Узбекско-Эмиратский бизнес- форум, в котором приняли участие представители государственных учреждений и бизнес-сообществ Республики Узбекистан и ОАЭ. Эмиратский бизнес был представлен такими компаниями, как «DP World», «Abu Dhabi Ports», «Masdar», «Mubadala Health», «VPS Healthcare», «DAMAC», «Kanoo Group», «Julphar», «Al Rais Travel and Tourism» и другими.ц
Иностранную делегацию на мероприятии возглавил министр экономики ОАЭ Абдулла бин Тук аль-Марри, а узбекскую – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В своих выступлениях главы делегаций подчеркнули высокий уровень многопланового сотрудничества между двумя странами, а также отметили уверенную динамику увеличения числа совместных инвестиционных проектов и налаживания долгосрочных торговых связей.
При этом, было озвучено, что экономический потенциал двух стран формирует предпосылки для дальнейшего наращивания сотрудничества в приоритетных направлениях. В данном контексте была отмечена необходимость создания площадки, посредством которой представители бизнеса двух стран смогли бы обмениваться идеями и проектными предложениями, обсуждать перспективы партнерства и достигать конкретных договоренностей. В связи с этим стороны приветствовали создание Узбекско-Эмиратского делового совета и призвали предпринимателей двух стран к успешному взаимовыгодному сотрудничеству.
В рамках программы мероприятия были проведены презентации инвестиционного потенциала Узбекистана в сфере сельского хозяйства, текстильной, горнодобывающей, электротехнической, фармацевтической, ювелирной и других отраслях. Инвесторы из ОАЭ ознакомились с программой приватизации, реализуемой в стране, и ее промежуточных результатах.
Также на площадке форума состоялись встречи между представителями делового сообщества двух стран, в ходе которых стороны обсудили возможности реализации совместных инвестиционных проектов в Узбекистане, а также заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам форума был подписан ряд двусторонних документов, включая Соглашение о создании Узбекско-Эмиратского делового совета, Соглашение о присоединении Республики Узбекистан
к международной программе продвижения торговли «World Logistics Passport», Соглашение о реализации инвестиционного проекта по организации выращивания черешни и ягод в Узбекистане между Узбекско-Эмиратской инвестиционной компанией и компанией «E20 Investments Ltd.», а также Меморандум о развитии экономического сотрудничества, подписанный руководством Управления инвестиций и внешней торговли города Ташкента с узбекской стороны и Департаментом экономического развития Абу-Даби с эмиратской стороны.