2021-08-25 | Jamiyat
Shuningdek, “IT-Park” Namangan viloyati filiali tomonidan Xalqaro raqamli universitet (IDU)ni tashkil etish boʻyicha loyiha taqdimoti tashkil etildi. Vazirlik va mazkur universitet oʻrtasida sunʼiy intellektni loyihalashtirish yoʻnalishida hamkorlik qilish, ushbu yoʻnalishni rivojlantirish boʻyicha takliflar berildi.
Bundan tashqari, maktabgacha taʼlim muassasalarini raqamlashtirish, ota-onalarning farzandlari maktabgacha taʼlim muassasasida kunlik qanday mashgʻulotlar bilan shugʻullanishi, ratsioni borasida maʼlumotlarni onlayn kuzatib borish, maktabgacha taʼlim muassasasini onlayn monitoring qilishga moʻljallangan “Biometrik bogʻcha” (“Aqlli bogʻcha”) dasturi taqdimoti oʻtkazildi. Mazkur loyiha vazirlik tomonidan ijobiy baholanib, ushbu dasturni Namangan viloyatining 10 ta maktabgacha taʼlim muassasasida va respublikaning har bir viloyatida ham 10 tadan muassasada sinov tariqasida ishga tushirilishi uchun startap loyiha sifatida mablagʻ ajratib berilishi taʼkidlandi. Shu bilan birga, “Welcome to Namangan” platformasi va boshqa dasturlar taqdimoti ham namoyish etilib, ushbu loyihalarni ham kelgusida qoʻllab-quvvatlanishi bildirildi.
Tashrif davomida, “IT-Park” rezidenti “United IT club” tomonidan “Temir daftar”dagi yoshlarning 200 nafarini axborot-texnologiyalari sohasida maxsus kurslarda oʻqitish boʻyicha loyihasi taqdimot qilindi. Mazkur loyiha ham startap loyihalar davomida vazirlik tomonidan moliyalashtirilishi va amaliyotga tatbiq etilishi borasida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, axborot-texnologiyalari sohasida Namangan viloyatida amalga oshirilayotgan ijobiy ishlardan kelib chiqib, uzviy hamkorlikni amalga oshirish, bu borada vazirlik tomonidan istiqbolli loyihalarni qoʻllab-quvvatlanishi taʼkidlandi.

Стартапы в сфере IT в Наманганской области получат финансирование
Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов посетил учебный центр Наманганского областного филиала IT-Park и ознакомился с проводимой в центре работой. Молодые программисты учебного центра “IT-school”, созданного как опыт Наманганской области, продемонстрировали свои достижения в области робототехники и программирования.
Наманганский областной филиал IT-Park также организовал презентацию проекта по созданию Международного цифрового университета (IDU). Были внесены предложения о налаживании сотрудничества между министерством и университетом в области искусственного интеллекта и развития данной сферы в нашей стране.
Кроме того, состоялась презентация программы «Биометрический детский сад» («Умный детский сад»), которая предназначена для оцифровки дошкольного образования, онлайн-оповещения родителей о времяпровождении их детей в дошкольном учреждении, их рационе, а также онлайн-мониторинга дошкольного образовательного учреждения.
Проект получил положительную оценку министерства, было отмечено, что программа будет финансироваться как стартап проект для пилотной реализации в 10 дошкольных учреждениях Наманганской области и 10 учреждениях в каждой области страны. В то же время состоялась презентация платформы “Welcome to Namangan” и других программ, отмечено, что настоящие проекты также получат поддержку министерства в ближайшей перспективе.
В ходе визита резидент IT-парка «United IT Club» представил проект по обучению 200 молодых людей, включенных в «Темир дафтар» на специальных курсах в области информационных технологий.
Также было согласовано, что настоящий проект будет финансироваться министерством и реализовываться в рамках стартап-проектов.
Кроме того, на основе положительной работы, проводимой в Наманганской области в сфере информационных технологий, министерством будет осуществляться тесное сотрудничество, а также поддерживаться перспективные проекты в данной сфере.