2021-08-25 | Innovatsiya
Oʻzbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vazirligi delegatsiyasi 23-25-avgust kunlari Minsk shahriga xizmat safari bilan tashrif buyurdi.
Tashrifdan maqsad Oʻzbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi oʻrtasidagi ilmiy, ilmiy-texnikaviy va innovatsion faoliyat sohasidagi uzoq muddatli samarali munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirish, hamkorlikning yangi istiqbolli yoʻnalishlarini belgilashdan iborat.
23-avgust kuni delegatsiya aʼzolari Innovatsion rivojlanish vazirligi Yevropaning geografik jihatdan qoq markazida joylashgan “Velikiy kamen” (Great Stone Industrial Park) maxsus iqtisodiy zonasiga buyurdilar. Tashrif davomida delegatsiya parkning investorlar va aholi uchun beradigan imkoniyatlari, rivojlanish tarixi va infratuzilmasi bilan tanishdilar.
“Great Stone” sanoat parki Belarus va Xitoy davlatlarining hamkorlikdagi ulkan loyihasidir. U 112,5 kvadrat km maydondan iborat boʻlib, sanoat va turar joy binolarini, moliyaviy va ilmiy-tadqiqot markalarini, idora va savdo-dam olish majmualarini birlashtiruvchi zamonaviy ekologik toza hududdir. Park Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahridan 25 km uzoqlikda, xalqaro aeroport, temir yoʻllar va Berlin-Moskva transmilliy avtomagistrali yaqinida joylashgan.
Birinchi bosqich 850 gektar maydonda barcha kommunikatsiyalar qurilishi yakunlandi. Hududga sanoat va transport obyektlari, turar joylar va ijtimoiy obyektlar, ofis va savdo va koʻngilochar majmualar, moliyaviy va tadqiqot markazlari kiradi. Ikkinchi bosqichni ishlab chiqish doirasida multimodulli temir yoʻl terminalini yaratish rejalashtirilgan. Bosh rejaga koʻra, kelajakda bu yerda 130 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi.
Sanoat parkida yuqori texnologiyalari va raqobatbardosh innovatsion mahsulotlarni ishlab chiqarish rejalashtirilgan. u elektronika, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo, biotexnologiya, mashinasozlik, yangi materiallar, kompleks logistika, elektron tijorat, katta hajmdagi maʼlumotlarni qayta ishlash yoʻnalishlari rivojlantiriladi hamda ilmiy-tadqiqot, tajriba-konstruktorlik ishlari olib boriladi.
Tashrif davomidagi muzokaralar natijasida mazkur sanat parki va Innovatsion rivojlanish vazirligi oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga kelishildi. Birinchi qadam sifatida “Great Stone” sanoat parki vakillari Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan joriy yilning noyabr oyida oʻtkaziladigan InnoWeek-2021 Xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligiga tashrif buyuradilar.
“Yashnobod” innovatsion texnoparki direktori Sh. Sharifov innovatsion faoliyatni rivojlantirish maqsadida “Yashnobod” innovatsion texnoparki texnoparki va “Great Stone” sanoat parki bilan hamkorlikda qoʻshma startap loyihalarni rivojlantirish taklifini berdi. Shuningdek, tomonlar qoʻshma biznes-inkubator loyihasini yoʻlga qoʻyish masalasini muhokama qilib, ushbu loyihani amalga oshirish boʻyicha tegishli shartnomalarni imzolashga kelishdilar.

Делегация Министерства инновационного развития ознакомилась с индустриальным парком "Great Stone" в Беларуси
2021-08-25 | Инновация
23-25 августа текущего года делегация Министерства инновационного развития Республики Узбекистан находится с рабочим визитом в Минске.
Целью визита является укрепление и развитие долгосрочных плодотворных отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь в области научной, научно-технической и инновационной деятельности, выявление новых перспективных направлений сотрудничества.
23 августа текущего года члены делегации Министерства инновационного развития посетили особую экономическую зону - Индустриальный парк «Великий камень» (Great Stone Industrial Park), расположенный в самом центре Европы. В ходе визита члены делегации ознакомились с возможностями, которые предоставляет парк для инвесторов и общественности, историей его развития и инфраструктурой.
Индустриальный парк «Великий камень» - совместный проект Беларуси и Китая. Он занимает площадь 112,5 квадратных километров и представляет собой современный экологически чистый район, сочетающий в себе промышленные и жилые здания, финансовые и научно-исследовательские центры, офисные и торговые комплексы. Парк расположен в 25 км от столицы Республики Беларусь – города Минска в уникальном природном комплексе и в непосредственной близости от международного аэропорта, железнодорожных путей, транснациональной автомобильной магистрали Берлин-Москва.
На первом этапе завершено строительство всех коммуникаций на площади 850 га. В состав территории входят промышленные и транспортные объекты, жилые и социальные объекты, офисные и торгово-развлекательные комплексы, финансовые и научно-исследовательские центры. В рамках развития второго этапа планируется создание мультимодального железнодорожного терминала. Согласно генеральному плану, в будущем здесь будет проживать более 130 тысяч человек.
По итогам переговоров в ходе визита была достигнута договоренность об установлении сотрудничества между индустриальным парком и Министерством инновационного развития. В качестве первого шага представители «Великого камня» посетят Международную неделю инновационных идей InnoWeek-2021, которую Министерство инновационного развития проводит в ноябре текущего года.
Директор инновационного технопарка “Яшнабад” Шахобжон Шарифов предложил развивать совместные стартап-проекты в сотрудничестве с инновационным технопарком “Яшнабад” и индустриальным парком «Великий камень». Стороны также обсудили вопрос создания проекта совместного бизнес-инкубатора и договорились о подписании соответствующего соглашения по реализации настоящего проекта.