O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari mintaqadagi vaziyatni muhokama qildilar
23-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-Tojikiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari kun tartibidagi dolzarb masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi nuqtai nazaridan mintaqaviy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlari mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashning amaliy jihatlari yuzasidan faol idoralararo aloqalarni davom ettirish muhim ekanini ta’kidladilar.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана обсудили ситуацию в регионе
23 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидеры двух государств рассмотрели актуальную повестку узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Особое внимание было уделено вопросам регионального взаимодействия в контексте развития ситуации в соседнем Афганистане.
Президенты Узбекистана и Таджикистана подчеркнули важность продолжения активных межведомственных контактов по практическим аспектам обеспечения региональной безопасности и стабильности.