Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) bilan hamkorlik doirasida O’zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlari obligatsiyalariga doir mavzuda salohiyatni oshirishga qaratilgan onlayn seminarlar o’tkazildi
2021-08-20 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 17-18-avgust sanasida Moliya vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) hamkorligi doirasida Barqaror rivojlanish maqsadlari(BRM)ga bog’langan obligatsiyalar hamda ularning afzalliklari, tamoyillari va muvofiqlik mezonlari masalasiga bag’ishlangan ikki kunlik salohiyatni oshirishga qaratilgan seminarlar tashkil qilindi. Mazkur seminarlarda Moliya vazirligining mutasaddi xodimlari, qator tegishli vazirliklarning vakillari va BMTDD ekspertlari ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: Moliya vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturi o‘rtasida joriy yilning 24-mart sanasida milliy valyutadagi suveren xalqaro obligatsiyalar tranzaksiyasidan tushgan mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladigan loyihalarni monitoring qilish, taraqqiyotga ta’sirini baholash va BRM obligatsiyalari dasturini ishlab chiqish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolangan. Joriy yilning 12-iyul sanasida O‘zbekiston Respublikasining milliy valyutadagi xalqaro obligatsiyalari BRM obligatsiyalari dasturi doirasida chiqarildi va joylashtirildi. BRM obligatsiyalari dasturi qarz mablag‘laridan foydalanishda shaffoflik, hisobdorlikni oshirish hamda taraqqiyotga ta’sirini baholashni ko’zda tutadi.
Ikki kunlik salohiyatni oshirishga qaratilgan seminar davomida ishtirokchilar O’zbekistonning “BRM obligatsiyalar dasturi” bilan tanishib xalqaro standartlarga muvofiq ravishda obligatsiyalardan tushgan mablag’lardan foydalanish, joylashtirish, kuzatib borish va boshqarish masalalarini hamda BRM obligatsiyalarini chiqarishning ijobiy jihatlarini muhokama qilib, mamlakatning barqaror rivojlanish sari qo’yilishi mumkin bo’lgan keyingi qadamlarini ko’rib chiqdilar.
O’zbekiston Respublikasining BRM obligatsiyalari mamlakatning 2030-yilga qadar “Barqaror rivojlanish maqsadlariga” erishishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirishda xalqaro xususiy kapitalni jalb qilishdagi innovatsion mexanizmlardan biri hisoblanadi. Moliya vazirligi BMTTD bilan birgalikda quyidagi maqsadlarni amalga oshirishda bevosita hamkorlik qilib boradilar:
•       “Mablag‘larni taqsimlash” va “Loyihalarning O‘zbekistonning Barqaror rivojlanish maqsadlariga ta’siri” bo‘yicha hisobotlar tayyorlash;
•        taraqqiyotga bo’lgan ta’sirni monitoring qilish va natijalarni BRM ta’sir doirasidagi ko‘rsatkichlar asosida miqdoriy aniqlash;
tanlangan loyihalar bo‘yicha joylarda tekshiruvlar o’tkazish; chiqarilayotgan suveren xalqaro obligatsiyalarni BRMlar bilan muvofiqlashtirishda hamda davlat tomonidan jalb etilgan moliya mablag’laridan foydalanishda jamoatchilik va investorlar oldida shaffoflik va hisobdorlikni oshirish.
Mazkur seminarlar tegishli vazirlik va idoralar vakillariga Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) obligatsiyalarni tadbiq etishda kerakli bo’lgan bilimni ulashishga xizmat qiladi.

В рамках сотрудничества с Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) проведены онлайн-семинары, направленные на повышение потенциала по облигациям Целей устойчивого развития Узбекистана
2021-08-20 | Экономика
Министерства финансов и программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) были организованы двухдневные семинары, посвященные повышению потенциала облигаций, привязанных к ЦУР, а также их преимуществам, принципам и критериям соответствия. В данных семинарах приняли участие ответственные сотрудники Министерства финансов, представители ряда профильных министерств и эксперты ПРООН.
Справочно: 24 марта текущего года между Министерством финансов и ПРОООН был подписан меморандум о взаимопонимании по мониторингу проектов, финансируемых за счет средств, полученных от транзакций суверенных облигаций в национальной валюте, оценке их влияния на развитие и разработке программы облигаций ЦУР. 12 июля текущего года в рамках программы облигаций ЦУР были выпущены и размещены международные облигации Республики Узбекистан в национальной валюте. Программа облигаций ЦУР предусматривает повышение прозрачности, подотчетности в использовании заемных средств и оценку их влияния на прогресс.
В ходе двухдневного семинара, направленного на наращивание потенциала, участники ознакомились с “Программой облигаций ЦУР ” Узбекистана, обсудили вопросы использования, размещения, отслеживания и управления доходами от облигаций в соответствии с международными стандартами, а также положительные стороны выпуска облигаций ЦУР и рассмотрели возможные дальнейшие шаги страны к устойчивому развитию.
Облигации ЦУР Республики Узбекистан являются одним из инновационных механизмов привлечения международного частного капитала для финансирования проектов, направленных на достижение “Целей устойчивого развития” страны до 2030 года. Министерство финансов совместно с ПРООН осуществляет непосредственное сотрудничество в реализации следующих целей:
• Подготовка отчетов по “Распределению средств " и "Влияние проектов на цели устойчивого развития Узбекистана";
• мониторинг воздействия на прогресс и количественное определение результатов на основе показателей в рамках воздействия ЦУР ;
• проведение проверок на местах по выбранным проектам;
• повышение прозрачности и подотчетности перед общественностью и инвесторами при согласовании выпускаемых суверенных облигаций с ЦУР и использовании привлеченных государством финансовых средств.
Данные семинары служат для того, чтобы представители соответствующих министерств и ведомств могли поделиться знаниями, необходимыми для реализации Целей устойчивого развития .