O‘zbekiston Elchisi Litva Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirdi
O‘zbekistonning Litvadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Riga shahrida) Qadamboy Sultonov Litva Prezidenti Gitanas Nausedaga ishonch yorliqlarin topshirdi.
Suhbat chog‘ida Litva Prezidenti Toshkent va Vilnyus o‘rtasidagi siyosiy muloqotni va ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlanish suratlarini ijobiy baholadi. Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar orasida Litva 2020-yil yakuniga ko‘ra O‘zbekistonning Germaniyadan keyingi ikkinchi yirik savdo sherigiga aylangani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Elchisi so‘nggi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda erishilgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar natijalari, O‘zbekiston-Litva hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlari va mintaqaviy rivojlanish masalalari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Litva Prezidenti O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar Vilnyusda yuqori baholanishi, islohotlar natijalari esa Yevropa Ittifoqining barcha davlatlari tomonidan olqishlanishini ma’lum qildi.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi keng qamrovli sheriklikni sezilarli darajada faollashtirishi qayd etildi.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Литвы
Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Литве с резиденцией в г.Риге Кадамбай Султанов вручил верительные грамоты Президенту Литвы Гитанасу Науседе.
В ходе беседы Президент Литвы позитивно оценил политический диалог между Ташкентом и Вильнюсом и тенденции развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Особо подчеркнуто, что среди государств-членов ЕС Литва стала вторым после Германии крупнейшим торговым партнером Узбекистана по итогам 2020 года.
Посол Узбекистана подробно информировал о достигнутых за последние годы результатах масштабных преобразований в Узбекистане под руководством Шавката Мирзиёева, перспективных направлениях узбекско-литовского сотрудничества и вопросах регионального развития.
Президент Литвы заявил, что в Вильнюсе высоко оценивают осуществляемые реформы в Узбекистане, результаты которых приветствуются всеми странами Европейского союза.
Высказано мнение, что планируемое подписание Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве существенно активизирует всестороннее партнерство между Узбекистаном и ЕС.