Toshkentda «Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi: poydevori, istiqbollari, geostrategik ahamiyati»mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘z ishini boshladi
Bugun Toshkentdagi Markaziy Osiyo xalqaro institutida «Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi: poydevori, istiqbollari, geostrategik ahamiyati» mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘z ishini boshladi.
Tadbirni O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev kirish so‘zi bilan ochdi.
Joriy yil 15-16 iyul kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan «Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqliq. Tahdidlar va imkoniyatlar» mavzusidagi xalqaro konferensiya savdo, iqtisodiyot, transport, aloqa, madaniyat va gumanitar hamkorlik sohasidagi o‘zaro manfaatli strategik loyihalarni ishlab chiqish uchun global platformaga aylangani qayd etildi.
Onlayn va oflayn shakllarda o‘tkazilayotgan konferensiyada O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlarining tashqi ishlar vazirliklari va parlamentlari vakillari, taniqli olim va ekspertlar ishtirok etmoqda.
Avval xabar qilinganidek, tadbir O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Konrad Adenauer jamg‘armasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi hamda Markaziy Osiyo xalqaro instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi.

В Ташкенте начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему «Взаимосвязь Центральной и Южной Азии: предпосылки, перспективы, геостратегическое значение»
Сегодня утром в здании Международного института Центральной Азии в Ташкенте начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему: «Взаимосвязь Центральной и Южной Азии: предпосылки, перспективы, геостратегическое значение».
Мероприятие открыл с приветственным словом первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев.
Отмечалось, что прошедшая 15-16 июля текущего года Ташкентская конференция «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» стала площадкой для разработки взаимовыгодных стратегических проектов в области торговли, экономики, транспорта, коммуникации, культуры и гуманитарного сотрудничества.
В работе конференции, которая проходит в онлайн и офлайн-режимах, также принимают участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители внешнеполитических ведомств, парламентов, ведущие ученые и эксперты стран Центральной и Южной Азии, а также ряда других государств.
Как ранее сообщалось, мероприятие организовано Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Университетом мировой экономики и дипломатии совместно с представительством Фонда Конрада Аденауэра по Центральной Азии и Международным институтом Центральной Азии.