Ijtimoiy soha obektlarini ko‘mir bilan ta'minlash rejasi muddatidan oldin bajarildi
2021/2022 yillar kuz-qish mavsumi uchun respublika ijtimoiy soha ob'ektlarini ko‘mir bilan ta'minlash rejasi “O‘zbekko‘mir” AJ tomonidan muddatidan 15 kun avval bajarildi. Byudjet iste'molchilariga rejadagi 450 ming tonna ko‘mir yoqilg‘isi hududlardagi ko‘mir omborlariga to‘liq yuklab yuborildi. Bu o‘tgan yilgi rejaga nisbatan 35 ming tonnaga ko‘pdir.
Shu munosabat bilan 2021-yilning 16-avgust kuni “O‘zbekko‘mir” AJ tomonidan Energetika vazirligi bilan hamkorlikda “Angren ko‘mir koni”ga press-tur o‘tkazildi. “O‘zbekko‘mir”AJ tomonidan joriy yilda tasarrufdagi konlardan 4,45 mln tonna ko‘mir qazib olish, iste'molchilarga 4,8 mln tonna ko‘mir yetkazib berish rejalashtirilgan. Jumladan, issiqlik elektr stansiyalariga – 3,3 mln tonna, aholiga – 985 ming tonna, ijtimoiy soha tashkilotlariga – 450 ming tonna, iqtisodiyotning real sektoriga – 0,1 mln tonna.
Yilning o‘tgan yetti oyi davomida konlardan 2,6 mln tonna ko‘mir qazib olindi. Bu rejaga nisbatan 100,4 foizni tashkil qiladi. 16 avgust kuni ijtimoiy soha ob'ektlariga mo‘ljallangan ko‘mirning so‘nggi tonnalari vagonlarga yuklanadi.
Iste'molchilarga ko‘mir yetkazib berish uchun yoqilg‘ini qazib olishning o‘zi kifoya qilmaydi. Ko‘mirni saralash, yuklash, jo‘natishdek murakkab jarayonlar ham borki, ularni takomillashtirmay turib, iste'molchini rozi qilish mumkin emas.
“Angren” ko‘mir konida masalaning ana shu jihatiga ham alohida e'tibor qaratila boshlandi.
16-bo‘limda yangi ko‘mir yuklash punkti qurib ishga tushirildi. Natijada byudjet tashkilotlari uchun sutkasiga 5 ming tonnagacha yoqilg‘i yuklash imkoniyati vujudga keldi.
Mutaxassisning gaplariga ko‘ra, shu paytgacha konda atigi ikkita ko‘mir yuklash punkti mavjud bo‘lib, barcha iste'molchilarga mahsulot ana shu punktlardan yuklanar edi. Bu hol ish jarayonida tig‘izlikni keltirib chiqarar, boz ustiga mahsulot konveyerdan-konveyerga o‘tib, sifatiga ham salbiy ta'sir ko‘rsatar edi.
Yuklash jarayonidagi yangilikning afzalligi shundaki, ko‘mir zaboydan avtomobil' transportida yangi punktga olib kelinmoqda va to‘g‘ridan-to‘g‘ri vagonlarga yuklanayapti. Bunda vaqt tejalmoqda, mahsulot sifati ham yaxshi saqlanadi.
E'tiborlisi, yangi punktda ko‘mir faqat ijtimoiy soha ob'ektlari va aholi ehtiyojlari uchun yuklanadi. Bu esa, vagonlarning uzoq turib qolishining oldini olmoqda va iste'molchilar uchun mahsulotni o‘z vaqtida yuklab jo‘natish imkonini bermoqda.
Ko‘mir konida kon texnikalaridan unumli foydalanish, mehnat unumdorligini oshirish ham belgilangan rejalar bajarilishida muhim omil bo‘lmoqda.
Ko‘mir mahsuloti iste'molchilarga “Ko‘mir ta'minot” mas'uliyati cheklangan jamiyati tasarrufidagi 96 ta hududiy ko‘mir omborlari orqali tarqatilmoqda.  Joriy yil kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik tadbirlariga respublika vazirliklar va idoralari, mahalliy hokimliklar ham bu gal har qachongidan ko‘ra barvaqt kirishdilar. Natijada byudjet tashkilotlari bilan ko‘mir mahsulotlar yetkazib berish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar imzolandi. “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ tomonidan vagonlar o‘z vaqtida yetkazib berilmoqda.
Energetika vazirligi ko‘mir yetkazib berish bo‘yicha hukumat tomonidan tasdiqlangan rejalarning o‘z vaqtida sifatli bajarilishi uchun barcha zarur yordamlarni ko‘rsatmoqda. Natijada respublika umumta'lim maktablarini 241,5 ming tonna, maktabgacha ta'lim muasasalarini 87,8 ming tonna, sog‘liqni saqlash muassasalarini 64,8 ming tonna, oliy va o‘rta maxsus ta'lim muassasasalarini 6,3 ming tonna, madaniyat muassasalarini 6,3 ming tonna, turizm ob'ektlarini 3,7 ming tonna ko‘mir bilan 1-sentyabrga qoldirmay, muddatidan avval to‘la ta'minlashga erishildi.
Ayni kunlarda respublika aholisini ko‘mir bilan ta'minlash ishlari ham boshlab yuborildi. Joriy yil kuz-qish mavsumi uchun respublika aholisiga 985 ming tonna ko‘mir yetkazib beriladi. Aholi uchun mo‘ljallangan ko‘mirning 705 tonnasi mahalliy, 280 ming tonnasi import ko‘mirni tashkil etadi.
Press-tur davomida jurnalislar “Angren” ko‘mir konida bo‘lib, ko‘mir qazib olish, saralash, yuklash va jo‘natish jarayonidagi yangiliklar bilan tanishtirildi.

План по обеспечению соцобъектов углем выполнен досрочно
План по поставке угля социальным объектам в осенне-зимний сезон 2021/2022 года был выполнен АО «Узбекуголь» на 15 дней раньше срока. В полном объеме бюджетным потребителям отгружено 450 тысяч тонн угля. Это на 45 тысяч тонн больше, чем в прошлом году.
В связи с этим 16 августа 2021 года АО «Узбекуголь» совместно с Минэнерго провел пресс-тур на угольное месторождение «Ангрен».
В этом году АО «Узбекуголь» планирует добыть 4,45 миллиона тонн угля и поставить потребителям 4,8 миллиона тонн. В частности, 3,3 миллиона тонн - для тепловых электростанций, 985 тысяч тонн - для населения, 450 тысяч тонн - для социальных организаций, 0,1 миллиона тонн - для реального сектора экономики.
За первые семь месяцев года было добыто 2,6 млн тонн угля, что составило 100,4 % от плана. 16 августа последние тонны угля, предназначенного для социальных объектов, были погружены в вагоны.
Для поставки топлива потребителям недостаточно добычи. Есть сложные процессы, такие, как сортировка, погрузка и отгрузка, и невозможно удовлетворить потребителя, не улучшив их.
На Ангренском угольном разрезе этому аспекту также уделяется особое внимание.
На участке № 16 был построен и введен в эксплуатацию новый пункт отгрузки. В результате у бюджетных организаций появилась возможность загружать до 5 тысяч тонн топлива в сутки.
До сих пор на месторождении было всего две точки погрузки угля, и все потребители выгружали продукцию именно с них. Это приводило к замедлению рабочего процесса, и кроме того, продукт переходил с конвейера на конвейер, что отрицательно сказывалось на его качестве.
Преимущество новшества в процессе погрузки заключается в том, что уголь от забоя до новой точки транспортируется автомобильным транспортом и загружается прямо в вагоны. При этом качество продукта сохраняется лучше.
Стоит отметить, что на новой точке уголь будет загружаться только для нужд социальных объектов и населения. Это предотвращает длительную простойку вагонов и позволяет потребителям вовремя отгружать товары. В этом году министерства и ведомства республики, а также местные власти начали подготовку к осенне-зимнему сезону раньше, чем когда-либо. В результате были заключены прямые договора с бюджетными организациями на поставку угольной продукции. Вагоны своевременно доставляются АО «Узбекистон темир йуллари». Министерство энергетики оказывает всю необходимую помощь для своевременного и качественного выполнения утвержденных правительством планов поставок угля. В результате 241,5 тыс. тонн угля поставлены общеобразовательным школам, 87,8 тыс. тонн - дошкольным образовательным учреждениям, 64,8 тыс. тонн - медицинским учреждениям, 6,3 тыс. тонн - высшим и средним специальным учебным заведениям, 6,3 тыс. тонн - учреждениям культуры, объектам туризма. До 1 сентября необходимо поставить 3,7 тысячи тонн угля.
В то же время началась поставка угля населению республики. За осенне-зимний сезон в этом году будет поставлено 985 тысяч тонн угля. 705 тысяч тонн местного и 280 тысяч тонн импорптного угля предназначеных для нужд населения.
Во время пресс-тура журналисты посетили Ангренский угольный разрез и были проинформированы о последних достижениях в области добычи, сортировки, погрузки и отгрузки угля.