O'zbekiston hududlarida "Startap tashabbuslari" dasturining beshinchi davri ishga tushirildi
3-7 avgust kunlari Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining "O'zbekistonda yoshlar bandligiga ko'maklashish" qo'shma loyihasi tomonidan amalga oshirilayotgan yoshlarning startap tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash dasturining 5 davri doirasida Andijon, Namangan, Farg'ona, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlaridan 128 ta startap loyihalari uchun treninglar o'tkazildi.
Yaqin orada respublikaning qolgan viloyatlarida ham tanlov natijalariga ko'ra saralangan 273 ta loyiha jamoalari uchun shunday seminar va treninglar tashkil etiladi.
Bu davrda dastur ilk marotaba to’laligicha online tarzda o’tkazilib O'zbekistonning barcha mintaqalarini qamrab oldi. Pandemiya bilan bog’liq cheklovlarga qaramay rekord darajadagi 905 ta arizalar qabul qilindi, bu avvalgi davrga nisbatan nisbatan 38 foizga ko’pdir.
Arizalarni o'zaro tahlil qilish va tashabbuskorlar bilan suhbatlar o'tkazish bosqichi natijasida tanlovdan o'tgan loyiha ishtirokchilari bo’yicha kichik statistikasini taxlil qiladigan bo’lsak, quyidagi qiziq ma’lumotlar ma’lum bo’ldi:
O'quv-mashg’ulotlariga taklif qilinadigan 273 ta loyihadan 50 foizdan ortig’i (yoki 144 tasi) oliy o'quv yurtlarining faol talabalari tomonidan taqdim qilingan; 122 ta (45%) loyiha g'oyani amalga oshirish bosqichida, yana 121 ta (44%) loyihada prototiplar mavjud, 30 ta (11%) loyihalar ishga tushirilgan va ularning birinchi mijozlari va sotuvlari mavjud; Har bir loyiha jamoasi o'rtacha 3 kishidan iborat. O’gil va qiz ishtirokchilarning nisbati 4ga 1ni tashkil qiladi. Ta'lim va xususiy sektor o'rtasidagi aloqani ta'minlash bilan qo’llab-quvvatlash dasturi tomonlarning ehtiyojlariga javob beradigan istiqbolli yoshlarning g'oyalari, texnologiyalari va loyihalarini qidirish, tanlash va sinovdan o'tkazish, mamlakatning innovatsion va tadbirkorlik ekotizimini rivojlantirish uchun samarali o'zaro muloqot mexanizmini yaratishga yordam beradi.
Dasturni amalga oshirishda bu yil Oliy va O'rta Maxsus Ta'lim Vazirligi, Turizm va Sport Vazirligi, Innovatsion Rivojlanish Vazirligi, AKT Rivojlantirish Vazirligi, O'zbekiston Savdo Sanoat Palatasi, Toshkent shahar Hokimiyati, IT Markazlar, Toshkentdagi Xalqaro Vestminster Universiteti, DataSite Technology, Ground Zero va C-Space kovorking markazlari ham ishtirok etishmoqda.
Arizalar soniga ko’ra 52 ta loyiha bilan «EdTech» yoshlar uchun eng ma’qul yo'nalish hisoblansa, «Savdo va xizmatlar»ga tegishli 51 ta loyiha undan keyingi ikkinchi ommalashgan soha bo’ldi. «Ijtimoiy texnologiyalar» 26 ta loyiha bilan eng yaxshi uchta yo'nalishni egallashti. Bu yil shuningdek «AgroTech va FoodTech», «Transport va logistika xizmatlari» sohalariga yoshlar startaplarni rivojlantirish uchun istiqbolli yo’nalish sifatida qarashmoqda.
Dasturni ikki kunlik intensiv seminar boshlab berib unda qatnashuvchilar “Tejamkor startap” (Lean Startup) uslubiyatidan foydalangan holda startapni boshlash asoslarini o'rganadilar. O'quv mashg’ulotlaridan so'ng, yosh startapchilar o'z loyihalarini amaliy ravishda tadbiq etishga o'tadilar - ular loyihani amalga oshirish uchun yo'l xaritasini tuzadilar, loyihalarining qiymat takliflarini sinab ko'radilar, maqsadli auditoriya ehtiyojlarini o'rganadilar, eng kichik ishchi modellarni yaratadilar va dastlabki sotuvlarini sinab ko'radilar.
Dastur davomida loyihalarga trekerlar, ya’ni tajribali murabbiylar yo’nalish berishadi va maslahatlar berishadi, jamoaning rivojlanishini kuzatib borishadi va maqsadlarga erishishda ko’rsatmalar berishadi. Keyingi oy davomida ishtirokchilar uchun ixtisoslashgan mutaxassislar va muvaffaqiyatli tadbirkorlar ishtirokida startap loyihalarini amalga oshirish bilan bog'liq turli masalalar bo'yicha mahorat darslari va ekspert maslahatlari tashkil etiladi.
Bu yil Toshkentdan tashqari O’zbekistonning barcha viloyatlarida alohida seminarlar va mahorat darslari, trekerlar kuzatuvi, mahorat saboqlari va ekspert maslahatlari online tarzda tashkil etiladi va unda yoshlar 273 nafar o’z innovatsion loyihalari bilan ishtirok etishlari rejalashtirilgan. Dasturning mintaqaviy bosqichi yakunlangach, ekspertlar guruhi tomonidan tanlab olingan eng yaxshi loyihalar yakuniy “Demo day” (Namoyish kuni) da o'z loyihalarini manfaatdor tashkilotlar va sarmoyachilarni jalb qilish uchun taqdim etish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Qo'llab-quvvatlash dasturi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi va Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (BMMV) tomonidan Rossiya Federatsiyasi moliyaviy ko’magida "O'zbekistonda yoshlar bandligiga ko’maklashish" qo'shma loyihasi doirasida Yoshlar Ishlari Agentligi, "Yoshlar-kelajagimiz" Jamg'armasi, O'zbekiston Yoshlar Tadbirkorligini Qo'llab Quvvatlash Markazi, Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalarining texnoparki (IT-Park) bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Respublikaning barcha hududlaridan eng istiqbolli 40 ta loyiha jamoalari (har bir viloyatdan 3 tagacha va Toshkent shahrida 10 tagacha loyiha) yakuniy taqdimotlar natijasiga ko’ra o’z startaplarini amalga oshirish uchun 50 million so’mgacha maqsadli grantlar bilan taqdirlanadilar. Bu grantlar «Yoshlar-kelajagimiz» jamg’armasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi tomonidan pandemiya oqibatlarini yumshatish uchun Yaponiya xukumati moliyaviy ko’magi asosida ajratiladi.

В регионах Узбекистана состоялся запуск пятого цикла программы «Стартап-инициативы»
С 3 по 7 августа в рамках 5 цикла программы поддержки молодежных стартап-инициатив, реализуемой совместным проектом Министерства занятости и трудовых отношений и Программы Развития ООН «Содействие занятости молодежи в Узбекистане» состоялись тренинги для 128 стартап-проектов из Андижанской, Наманганской, Ферганской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей.
В ближайшее время также будут организованы аналогичные семинары и тренинги в остальных регионах республики для отобранных по результатам конкурса 273 проектных команд.
В этом цикле программа впервые проводится онлайн и охватывает все регионы Узбекистана. Несмотря на ограничения, связанные с пандемией, было получено рекордное количество заявок – 905, что на 38% больше, чем в предыдущем цикле.
При небольшом анализе статистики участников проектов по результатам этапа экспертной оценки и интервью была получена следующая интересная информация:
• из 273 проектов, прошедших на образовательный курс, свыше 50% (или 144) инициированы действующими студентами из высших учебных заведений;
• 122 проекта (45%) – на стадии идеи, еще у 121 (44%) проект уже имеют прототип, 30 (11%) проектов запущены и у них уже есть первые клиенты и продажи;
в каждой проектной команде в среднем по 3 участника. Соотношение участников юношей к девушкам составляет 4 к 1.
Обеспечивая связь между образовательным и частным секторами, программа поддержки содействует созданию эффективного механизма взаимодействия для поиска, отбора и тестирования перспективных идей, технологий и проектов молодежи, соответствующие потребностям сторон, развитию инновационной и предпринимательской экосистемы страны.
В реализации программы в этом году также участвуют Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство туризма и спорта, Министерство инновационного развития, Торгово-промышленная палата Узбекистана, Хокимият г. Ташкента, IT-центры, Международный Вестминстерский университет в Ташкенте, DataSite Technology, коворкинг центры Ground Zero и C-Space.
«EdTech» являются наиболее популярными направлениями для молодежи - 52 проектов, следом идут «Торговля и сфера услуг» - 51 проект. Тройку популярных направлений замыкают «Социальные технологии» – 26 проектов. В этом году молодежь также видит перспективу развития стартапов в сферах «AgroTech и FoodTech» и «Транспорт и логистические услуги».
Началом программы поддержки стал интенсивный двухдневный семинар, где участники изучили основы запуска стартапа по методологии «Lean Startup» («бережливый стартап»). После образовательной части молодые стартаперы перешли к практической реализации своего проекта – составлению «дорожной карты» развития проекта, тестированию ценностных предложений своих проектов, изучению потребностей целевой аудитории, созданию рабочих моделей и тестированию «ручных» продаж.
Направлять и консультировать проекты в ходе программы будут трекеры, т.е. опытные наставники, сопровождающие развитие команды и консультирующие по вопросам достижения поставленных целей. На протяжении следующего месяца для участников будут организованы мастер-классы и экспертные консультации профильных экспертов и успешных предпринимателей по различным вопросам реализации стартап-проектов.
В этом году помимо Ташкента отдельные семинары и образовательные программы, сопровождение трекеров, мастер-классы и экспертные консультации будут проведены во всех регионах страны в режиме онлайн, в которых планируется участие более 273 молодёжных проекта. По завершению регионального этапа программы, лучшие проекты, выбранные экспертной группой, получат возможность представить свои проекты в финальном «Demo Day» (демонстрационном дне).
Программа поддержки реализуется совместным проектом Программы Развития ООН и Министерства занятости и трудовых отношений (МЗТО) «Содействие занятости молодежи в Узбекистане» при финансовой поддержке Российской Федерации в сотрудничестве с Агентством по делам молодежи, Фондом «Ёшлар келажагимиз», Центром поддержки молодежного предпринимательства, Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT-Парк).
Лучшие 40 проектов по всей стране по результатам итоговых презентаций своих проектов получат целевые безвозмездные гранты до 50 миллионов сумов на реализацию своих стартапов (до 3 проектов из каждой области и до 10 проектов в Ташкенте). Гранты выделяются Фондом «Yoshlar-kelajagimiz» и Программой Развития ООН в Узбекистане за счет средств, выделенных Правительством Японии для смягчения последствий пандемии.