Tatariston Turizm davlat qo'mitasi raisi O'zbekistonning turizmni rivojlantirishga doir tajribasini o’rganishga qiziqish bildirdi
2021-08-12 | Turizm
Tatariston Respublikasi Turizm davlat qo‘mitasi raisi Sergey Ivanov 11-avgust kuni O‘zbekistonga tashrif buyurib, Bosh vazir o'rinbosari - Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov bilan uchrashdi.
Turizm va sport vazirligida o’tgan uchrashuvda Aziz Abduhakimov mehmonlarni mamlakatning sayyohlik salohiyati, sohani rivojlantirish borasida Hukumat tomonidan ko’rilayotgan chora-tadbirlar, turistik infratuzilmaga investitsiya kiritish imkoniyatlari haqida ma’lumot berdi.
Mehmonlar pandemiya davrida O'zbekistonda turizm biznesini qo'llab-quvvatlash bo'yicha ko'rilgan choralar, soha ishtirokchilari uchun keng ko'lamli imtiyozlar va kredit-moliyaviy vositalar mamlakatimizda turizm sohasining jadal tiklanishiga turtki bergani ularning alohida diqqatini tortganini ta’kidlashdi.
Tatariston delegatsiyasi, shuningdek, sayyohlar xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan "Uzbekistan. Safetravel GUARANTEED" sanitariya-epidemiologiya xavfsizlik tizimi chora-tadbirlari bilan tanishdi. Mehmonlar O'zbekistonning turistik politsiyasini tuzish, uni texnik jihozlash va ularning bajaradigan ishlariga alohida qiziqish bildirishdi.
S. Ivanovning fikriga ko'ra, O'zbekiston sayyohlar tashrif buyuradigan eng xavfsiz mamlakatlardan biri bo'lib, mamlakatning boy sayyohlik salohiyati, ko'plab me'moriy yodgorliklari, milliy taomlari, turizm turlari va xizmatlar xilma-xilligi uni dunyoning turistik markazlaridan biriga aylantiradi.
“So‘nggi bir necha yilda, ya’ni pandemiyaga qadar O‘zbekiston turistik oqimini juda tez sur’atlarda oshirishga muvaffaq bo‘ldi va biz uchun bunday tajribani o‘rganish qiziq. Shu bilan birga, turizm qishloqlari, ovullari va mahallalarini yaratish tizimi bizda katta qiziqish uyg‘otdi. Bundan tashqari, O‘zbekistonning turizm politsiyasi faoliyati bilan bog‘liq tajribasini o‘rganishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik”, - deydi S.Ivanov.
Tomonlar, shuningdek, O'zbekistonda turizm sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimi, jumladan Samarqanddagi "Ipak yo'li" xalqaro turizm universiteti faoliyati va turizm sohasidagi xalqaro ta'lim yo'nalishidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Muzokaralar natijasida O'zbekiston va Tatariston o'rtasida turizm sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, o'zaro sayyohlar oqimini ko'paytirishga doir amaliy choralar ko'rish to'g'risida kelishuvga erishildi.
Shundan so'ng Tatariston Respublikasi Vakolatxonasining Toshkent shahridagi binosida Tataristonning sayyohlik salohiyati taqdimoti va S.Ivanovning O'zbekiston sayyohlik biznesi vakillari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. O'zbekiston va Tatariston turizm sektori o'rtasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tatariston Respublikasi delegatsiyasining O’zbekistonga tashrifi davom etmoqda. Ayni damda mehmonlar Buxoro viloyatining diqqatga sazovor joylari bilan tanishishmoqda.

Председатель Госкомтуризма Татарстана выразил заинтересованность в изучении опыта Узбекистана в развитии туризма
2021-08-12 | Туризм
Председатель Государственного комитета Республики Татарстан по туризму Сергей Иванов провел переговоры в Министерстве туризма и спорта в рамках рабочей поездки в Узбекистан.
Заместитель Премьер-министра, министр туризма и спорта Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов ознакомил гостей с туристским потенциалом страны, мерами Правительства по развитию данной сферы, условиями
и возможностями для инвестирования в туристическую инфраструктуру.
Особое внимание гостей привлекло принятые в Узбекистане меры по поддержке туристического бизнеса в период пандемии, широкий спектр льгот и кредитно-финансовых инструментов для всех участников отрасли, что способствовало ускоренному восстановлению туризма в Узбекистане.
Делегация Татарстана также была ознакомлена с мерами по обеспечению безопасности туристов, включая систему санитарно-эпидемиологической безопасности «Uzbekistan. Safetravel GUARANTEED». Гости проявили особый интерес к созданию туристической полиции Узбекистана, ее техническому оснащению и выполняемых задач.
По мнению С.Иванова, Узбекистан является одной из самых безопасных мест для посещения туристов, а богатый туристический потенциал страны, огромное количество архитектурных памятников, национальная узбекская кухня, разновидность туризма и диверсифицированность спектра туристских услуг превращают ее в один из международных центров туризма. «За последние несколько лет – до начала пандемии Узбекистан очень быстро увеличил туристический поток и, конечно, нам интересен такой опыт. Также интересно – создание туристических деревень, аулов и махаллей, локальные туристические центры и продукты. Кроме этого, нам интересно изучить опыт Узбекистана по функционированию туристической полиции», - отметил Сергей Иванов.
Стороны также обсудили систему подготовки кадров для индустрии туризма в Узбекистане, деятельность Международного университета туризма «Шелковый путь» в Самарканде и вопросы международного сотрудничества в области образования в туризме.
По итогам переговоров достигнута договоренность о дальнейшем расширении сотрудничества в сфере туризма между Узбекистаном и Татарстаном, принятии практических мер по увеличению взаимного туристического потока.
По завершении переговоров, в здании Представительства Республики Татарстан в Ташкенте состоялась презентация туристического потенциала Татарстана и встреча С. Иванова с представителями турбизнеса Узбекистана, в ходе которой обсуждены практические вопросы углубления кооперации между турсектором Узбекистана и Татарстана.
Визит делегации Республики Татарстан в Узбекистан продолжается. На данный момент гости находятся в Бухаре и знакомятся с достопримечательностями Бухарской области.