Adliya vazirligi sifat standarti bo‘yicha xalqaro sertifikat oldi
ISO 9001 standarti asosan boshqarish mexanizmidir. Ushbu standartning maqsadi – xatolar va nuqsonlarni kamaytirish, yo‘q qilish va oldini olishdan iboratdir. Standart mahsulot va xizmatlarning sifati bilan emas, balki boshqaruv tizimining sifatiga bevosita bog‘liqdir.
Shunga ko‘ra, Adliya vazirligi tomonidan o‘z faoliyatiga xalqaro standartlarni joriy qilish bo‘yicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, muqaddam Adliya vazirligi O‘zbekistonda davlat boshqaruv organlari orasida birinchi bo‘lib Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi bo‘yicha ISO 37001:2016 xalqaro standart sertifikatini qo‘lga kiritgan edi.
Faoliyat samaradorligining aniq ko‘rsatkichlari belgilab olish hamda ish jarayonlarning sifatli bajarilishini baholash tizimini xalqaro standartlar asosida tashkil qilish maqsadida Adliya vazirligi nafaqat respublikamizda, balki Markaziy Osiyo davlatlardagi vazirliklar orasida birinchilardan bo‘lib “ISO 9001 sifat menejmenti tizimi” xalqaro standarti sertifikatini qo‘lga kiritdi.
2021-yil 11-avgust kuni keng jamoatchilik va OAV vakillari ishtirokida mazkur sertifikatni Adliya vazirligiga topshirish tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Bugungi kunda 170 dan ortiq mamlakatlardagi 1 mlndan ortiq firma va tashkilotlarda ushbu sertifikatga ega bo‘lgan.
Ushbu sertifikatni qo‘lga kiritish uchun adliya vazirligida qanday amalga oshirildi?
Birinchidan, Adliya vazirligining ish faoliyati jarayonlari va ularning natijasini baholash mezonlari ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, har yarim yillik yakuni bo‘yicha vazirlik ish faoliyati jarayonlari va ularning natijalari oldindan belgilangan mezonlarga ko‘ra baholab boriladi.
Ikkinchidan, barcha yo‘nalishlar bo‘yicha erishilishi lozim bo‘lgan ko‘rsatkichlar belgilab olindi. Mazkur ko‘rsatkichlarga erishilishi holati har hisobot davrida monitoring qilib boriladi.
Uchinchidan, Adliya vazirligining ish faoliyatini amalga oshirishda tashqi va ichki imkoniyatlar va xavf-xatarlar, manfaatdor tomonlar va ularni talablari aniqlashtirish bo‘yicha tahlil o‘tkazilib, faoliya sifatiga ta'sir qiluvchi xavf-xatarlarni kamaytirish va sifatni yanada oshirish bo‘yicha ish rejalar ishlab chiqildi. Bunda, ish faoliyat har hisobot davrida auditdan o‘tkazilib, sifatga ta'sir qiluvchi omillar bartaraf qilib boriladi.
To‘rtinchidan, an'anaviy tarzda hisobotdagi ko‘rsatkichlarni miqdoridan kelib chiqib baholashdan voz kechilib, har bir soha bo‘yicha alohida maqsadli mezonlar belgilab olindi va ushbu mezonlarni etishilganligiga qarab baholash tizimi joriy qilindi.
Masalan, standart talablari bo‘yicha sifat mezoni sifatida:
murojaatlar bo‘yicha kelib tushgan murojaatlar soni emas, balki murojaat qiluvchilarning talablari qanoatlantirilib, aniq choralar ko‘rilgan murojaatlar soni;
nazorat qilish funksiyalari bo‘yicha o‘rganishlar soni emas, balki aniqlangan qonunbuzilishlarini bartarf qilinganlari soni;
qonunchilik hujjatlarin takomillashtirish bo‘yicha takliflar soni emas, balki aniq muammolarni yechishga qaratilgan va qabul qilingan qonunchilik hujjatlarin takomillashtirish bo‘yicha takliflar soni mezon sifatida olindi.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning amaliy natijasida:
adliya organlari va muassasalarida keraksiz hisobot ko‘rsatkichlarini ortidan quvish emas, balki yuridik va jismoniy shaxslar, xususan, fuqarolarning aniq qonuniy huquqlarini tiklash bo‘yicha ko‘rsatkichlarga e'tibor qaratilishiga;
qonunchilik hujjatlariga tahririy va amaliy jihatdan ahamiyatsiz takliflarni o‘rniga aholi va tadbirkorlarning og‘irini yengil qiluvchi hamda ortiqcha ma'muriy tartib-taomillarni bekor qiluvchi takliflar taqdim qilinishiga erishildi.
Xulosa sifatida aytish mumkinki, adliya vazirligining faoliyati samaradorligi va sifatini oshirish orqali jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlarini to‘liq ta'minlanishiga hamda O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasi va xalqaro huquqning umum e'tirof etilgan qoidalari asosida insonparvar qonun hujjatlari ishlab chiqilishiga erishish ustuvor maqsad qilib olingan.

Министерство юстиции получило международный сертификат о соответствии стандарту качества. Что это дает?
2021-08-11 | Общество
Сегодня одним из самых популярных международных стандартов повышения эффективности и качества работы является международный стандарт ISO 9001 «Система менеджмента качества».
Стандарт ISO 9001 — это, по сути, механизм управления. Целью данного стандарта — уменьшение, устранение и предотвращение ошибок и недостатков. Стандарт непосредственно связан с качеством системы менеджмента, а не с качеством продуктов и услуг.
Поэтому Министерство юстиции работает над внедрением в свою деятельность международных стандартов.
В частности, Министерство юстиции стало первым государственным органом в Узбекистане, получившим сертификат соответствия международному стандарту ISO 37001:2016 по системе менеджмента противодействия коррупции.
Министерство юстиции в целях определения конкретных показателей эффективности деятельности и организации системы оценки качества рабочих процессов на основе международных стандартов одним из первых министерств не только в республике, но и среди госорганов в Центральной Азии получило сертификат соответствия международному стандарту ISO 9001 «Система менеджмента качества».
11 августа 2021 года с участием общественности и СМИ состоялась торжественная церемония, в ходе которой представители международной организации «CERT International» вручили Министерству юстиции данный сертификат.
Если говорить о престижности этого стандарта, то сегодня свыше одного млн фирм и организаций в более чем 170 странах являются обладателями этого сертификата.
Какая работа проделана в Министерстве юстиции для получения данного сертификата?
Во-первых, разработаны критерии процессов рабочей деятельности Министерства юстиции и оценки их результатов. Согласно которым по итогам полугодия рабочие процессы министерства и их результаты будут оцениваться по заранее определенным критериям.
Во-вторых, определены показатели, которые необходимо достичь по всем направлениям деятельности. Достижение этих показателей отслеживается (мониторится) в течение каждого отчетного периода.
В-третьих, проведен анализ внешних и внутренних возможностей и рисков, заинтересованных сторон и их требований при осуществлении рабочей деятельности Министерства юстиции, а также разработаны рабочие планы по снижению рисков, влияющих на качество деятельности, и дальнейшему его повышению. При этом в течение каждого отчетного периода проводится аудит деятельности и устраняются факторы, влияющие на качество.
В-четвертых, Министерство юстиции отказалось от традиционной количественной оценки показателей в отчете, были установлены отдельные целевые критерии для каждой сферы и введена система оценки, основанная на достижении этих критериев.
Например, как критерий качества, согласно требованиям стандарта, определены:
·по работе с обращениями — не количество полученных обращений, а количество обращений, в которых требования заявителей были удовлетворены и приняты конкретные меры;
·по контролирующим функциям — не количество изучений, а количество устраненных нарушений законодательства, выявленных по итогам изучений;
·по совершенствованию законодательства — не количество предложений по решению конкретных проблем и совершенствованию принятых актов законодательства.
Практическим результатом предпринятых мер станет:
· переориентация деятельности органов и учреждений юстиции от погони за ненужными отчетными показателями к показателям восстановления конкретных законных прав юридических и физических лиц, в частности граждан;
· предоставление предложений по облегчению нагрузки на население и предпринимателей, отменяющих излишние административные процедуры, взамен редакционных и незначительных с практической точки зрения предложений в акты законодательства.
И в заключение, приоритетом определено обеспечение полной защиты прав физических и юридических лиц путем повышения эффективности и качества работы Министерства юстиции и разработка гуманных актов законодательства на основе Конституции Республики Узбекистан и общепризнанных норм международного права.