Finlyandiyaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida mamlakatimizda o‘z diplomatik missiyasini yakunlayotgan Finlyandiya Respublikasining O‘zbekistondagi Elchisi M.Liivala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tomoni M.Liivalaga O‘zbekiston-Finlyandiya munosabatlari rivojiga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun minnatdorlik izhor etdi. O‘z navbatida, finlyandiyalik diplomat mamlakatda ro‘y berayotgan ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarning ahamiyatini yuqori baholab, mushtarak vazifalarni amalga oshirish doirasidagi samarali hamkorlik uchun tashakkur bildirdi.
Uchrashuv chog‘ida savdo, transport va logistika, qishloq xo‘jaligi va axborot-kommunikasiya texnologiyalari, sog‘liqni saqlash va turizm kabi ustuvor yo‘nalishlarida O‘zbekiston-Finlyandiya hamkorligining istiqbollari muhokama qilindi.
Finlyandiya dunyodagi eng ekologik toza hamda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ulkan tajribaga ega davlatlardan biri hisoblanadi. Shu munosabat bilan, O‘zbekiston tomoni “yashil texnologiyalar” sohasidagi hamkorlikni jadallashtirishga qiziqish bildirdi.
Yaqin kelajakda O‘zbekiston – Finlyandiya o‘rtasida Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishini hamda ikki mamlakat tadbirkorlari ishtirokida biznes-forumni o‘tkazish imkoniyatlari muhokama qilindi.

Состоялась встреча с послом Финляндии в Узбекистане
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с Послом Финляндской Республики в Республике Узбекистан М.Лиивалой, завершающей свою дипломатическую миссию в стране.
Узбекская сторона выразила признательность М.Лиивале за личный вклад в развитие узбекско-финских отношений. В свою очередь, финский дипломат высоко оценила значимость происходящих в стране социально-экономических преобразований, а также выразила благодарность за эффективное взаимодействие в рамках выполнения общих задач.
В ходе встречи были обсуждены перспективы узбекско-финского сотрудничества в приоритетных направлениях: торговля, транспорт и логистика, сельское хозяйство, информационно-коммуникационные технологии, здравоохранение и туризм.
Финляндия является одной из самых экологичных стран в мире, имеющих значительный опыт в сфере охраны окружающей среды. В этой связи, с узбекской стороны был озвучен интерес к активизации сотрудничества в области «зеленых технологий».
Обсуждены возможности проведения в ближайшей перспективе очередного заседания узбекско-финской Межправительственной комиссии по экономическому, промышленному и научно-техническому сотрудничеству, а также бизнес-форума с участием предпринимателей двух стран.