UNESKO Jahon merosi qo‘mitasining 44-sessiyasida O‘zbekiston uchun ijobiy qarorlar qabul qilindi
16-31-iyul kunlari Bosh vazir o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi UNESKO Jahon merosi qo‘mitasi (JMQ)ning kengaytirilgan 44-sessiyasi ishida onlayn ishtirok etdi. Tadbir Xitoyning Fuchjou shahrida “gibrid” rejimida bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiya tomonidan butunjahon madaniy merosi obyektlari hisoblangan “Shahrisabzning tarixiy markazi”, “Samarqand – madaniyatlar chorrahasi”, “Buxoroning tarixiy markazi” va Xivadagi “Ichan-qalʼa”, shuningdek O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston ishtirokidagi ko‘pmillatli tabiiy meros obyekti bo‘lmish “G‘arbiy Tyan-Shan” bo‘yicha  O‘zbekiston uchun ijobiy qarorlar qabul qilinishi taʼminlandi.
Sessiya doirasidagi barcha qarorlar Jahon merosi qo‘mitasiga aʼzo davlatlarning O‘zbekiston pozitsiyasini to‘liq qo‘llab-quvvatlashi bilan ovoz berish jarayonisiz qabul qilindi. Bu so‘nggi yilda O‘zbekiston Prezidentining mamlakat madaniy merosini muhofaza qilish yo‘lidagi saʼy-harakatlari doirasida UNESKO rahbariyati, Jahon merosi markazi (JMM) hamda konsultativ tashkilotlar (IKOMOS, ICCROM) bilan tizimli va samarali ravishda olib borilgan mehnat mahsulidir. Ushbu masala shuningdek joriy yilning 20-may kuni UNESKO bosh direktori Odri Azulening Venetsiya arxitektura biyenallesidagi milliy pavilyonimizning ochilish marosimidagi ishtiroki davomida ham muhokama qilingan.
Sessiya yakuniga ko‘ra, UNESKO 2020-yilning aksar qismida hukm surgan qatʼiy karantin cheklovlari sharoitida O‘zbekiston tomondan barcha vazifalarni amalga oshirish uchun ko‘proq vaqt talab etilishini inobatga olgan holda, “Shahrisabz tarixiy markazi” obyektini tiklash bo‘yicha vazifalar ijrosi muddatini yana bir yilga uzaytirdi.
Qarorlarda O‘zbekiston Respublikasiga shaharlar bosh rejasi va obyektlar boshqaruvi kompleks rejalarini tayyorlash hamda vakolatli tashkilotlarning tavsiyalariga amal qilishga doir alohida chorlovlar kiritilgan.
Sessiya davomida shuningdek O‘zbekistonning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritish uchun taklif qilingan obyektlari bo‘yicha yangilangan ro‘yxat tasdiqlandi. Dastlabki ro‘yxat respublika bo‘ylab joylashgan 32 madaniy, tabiiy va madaniy-tabiiy (aralash) meros obyektini o‘z ichiga olgan, bu mintaqaning boshqa davlatlariga nisbatan eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Maʼlumot uchun: Rossiyada bu ko‘rsatkich – 28, Ukrainada – 17, Tojikistonda – 17, Qozog‘istonda – 14, Turkmanistonda – 10 ta, Ozarboyjonda – 10 ta, Armanistonda – 4 ta va Qirg‘izistonda 2 tani tashkil qiladi.

На 44-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО были приняты благоприятные решения для Узбекистана
2021-08-05 | Туризм
16-31 июля делегация Узбекистана во главе с заместителем Премьер-министра Азизом Абдухакимовым в режиме ВКС приняла участие в работе расширенной 44-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО (КВН). Мероприятие состоялась в г.Фучжоу (Китай) в «гибридном» режиме.
Узбекская сторона провела развернутую презентацию  осуществляемых в республике масштабных преобразований по сохранению, приумножению и продвижению богатого культурного наследия республики. Выражена приверженность реализации всех договоренностей в этой области, достигнутых на встречах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле.
Делегацией обеспечено принятие благоприятных для узбекской стороны решений относительно объектов всемирного культурного наследия «Исторический центр Шахрисабза», «Самарканд – перекресток культур», «Исторический центр Бухары» и «Ичан-Кала», а также многонационального объекта природного наследия «Западный Тянь-Шань» с участием Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана.
Все решения приняты без голосования при единогласной поддержке государств-членов КВН позиций узбекской стороны. Это стало результатом проведенной за последний год интенсивной скоординированной и слаженной работы с руководством ЮНЕСКО, Центра всемирного наследия (ЦВН) и консультативных органов (ИКОМОС, ИККРОМ) в рамках продвижения прилагаемых под руководством Главы государства усилий в области защиты культурного наследия страны.
Нужно отметить, что данный вопрос также был обсужден с Генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле в рамках её участия в церемонии открытия национального павильона на Венецианской архитектурной биеннале 20 мая.
В решениях внесены отдельные призывы и просьбы в адрес Республики Узбекистан, в основном, касательно подготовки генпланов городов и комплексных планов управления объектами, полного выполнения прежних рекомендаций консультативных органов и мониторинговых миссий.
В ходе сессии также утвержден обновленный Предварительный список новых объектов Узбекистана для возможного внесения в Список всемирного наследия в рамках последующих циклов. Предварительный список состоит из 32-х объектов культурного, природного и культурно/природного (смешанного) наследия, расположенного по всей республике.
Справочно: наибольшее количество достопримечательностей по сравнению с другими государствами региона: Россия – 28, Украина – 17, Таджикистан – 17, Казахстан – 14,  Туркменистан – 10, Азербайджан – 10, Армения – 4, Кыргызстан – 2.