“IT Park Rewind 2021” onlayn konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT Park) majmua shou-rumida IT Park faoliyatining ikki yillik natijalari va kelgusidagi rejalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan “IT Park Rewind 2021” onlayn konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu konferensiyada Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqov qatnashdi.
Ushbu konferensiyada nafaqat mamlakatimiz IT sohasi vakillari balki, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston Respublikalaridan va dunyoga mashur bo‘lgan kompaniyalar vakillari ham ishtirok etishdi.
Ma’lumki, ikki yillik faoliyati davomida IT-Park axborot texnologiyalari sohasida katta natijalarga erishib, yosh avlodning rivojlanishi, shuningdek, mamlakatda o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan IT-kompaniyalar soni va sifatining o‘sishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratib berdi.
Eslatib o‘tamiz, IT-Park O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan startap ekotizimini va startap loyihalarini takomillashtirish, ularni mamlakatimizda amalga oshirish maqsadida tashkil etilgan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil 30-sentabrdan 2-oktabrgacha bo‘lib o‘tgan Hindiston Respublikasiga birinchi tashrifi chog‘ida axborot texnologiyalari sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha bitimlar tuzildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Hindiston IT-kompaniyalari bilan hamkorlikda dasturiy ta’minotni ishlab chiqish va startaplarni jadallashtirish borasidagi eng yaxshi amaliyotlari asosida mamlakatda axborot texnologiyalari parkini yaratishga qiziqish bildirdi.
2019-yil 24-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasidagi birinchi IT-parkining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Keyingi ikki yil mobaynida IT Park ta’limga, startap ekotizimini rivojlantirishga, shuningdek, mahalliy IT-kompaniyalarning o‘sishiga, o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi hududida va xorijda samarali amalga oshirishda yordam berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyevning tashabbusi bilan «Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 4851-sonli PFni amalga oshirish maqsadida respublika bo‘ylab 14 ta ixtisoslashtirilgan IT-maktab ochildi. 2021-2022 o‘quv yili oxiriga qadar respublika bo‘ylab 80 dan ortiq IT-maktab ochish rejalashtirilgan bo‘lib, 2023-2024 o‘quv yili oxiriga kelib ularning soni mos ravishda har bir bitta maktabga – 205 taga ko‘paytiriladi.
Yosh avlod o‘rtasida axborot texnologiyalari sohasiga bo‘lgan xabardorlikni oshirish va ommalashtirish maqsadida respublika IT-Olimpiadasi o‘tkazilib, unda barcha 14 ta IT-maktab o‘quvchilari ishtirok etdi. Barcha viloyatlardan jami ishtirokchilar soni 770 nafar maktab o‘quvchilarini tashkil etdi.
IT maktablarida o‘qishni tugatgach, bitiruvchilar butun mamlakat bo‘ylab ochiladigan IT markazlarida o‘qishni davom ettirish va axborot texnologiyalarini chuqur o‘rganish imkoniyatini qo‘lga kiritadilar. IT-parkida 147 ta IT-Markaz ochilgan bo‘lib, unda 40 ming 255 dan ortiq kishi ta’lim olgan. Ushbu IT markazlarining ochilishi tufayli 294 dan ortiq ish o‘rni yaratildi. Joriy yilda IT-markazlar sonini 205 taga etkazish rejalashtirilgan bo‘lib, ular yanada ko‘proq ish o‘rinlari yaratilib, yanada ko‘proq yoshlarni o‘qitadi.
Bundan tashqari, “One Million Uzbek Coders” keng ko‘lamli loyihasi ishga tushirildi, unda ikki yil davomida 469 260 foydalanuvchi ro‘yxatdan o‘tdi, 246 587 talaba guvohnomalar va 176 883 nafari bitiruvchilar sertifikatlari oldi. “One Million Uzbek Coders” – IT-Park tomonidan yaratilgan bepul ta’lim platformasi Dubai Future Foundation jamg‘armasi bilan birgalikda malakali xalqaro ekspertlar videodarslarini bepul o‘rganish orqali ma’lumotlar tahlili, frontend va backend dasturlashning asosiy tushunchalarini, shuningdek, mobil ilovalar yaratishni bepul o‘rganish imkonini beradi.
Dasturlash va ma’lumotlar tahlilida asosiy kurslarni tugatgach, foydalanuvchilarga “Udacity Nanodegree” granti egalari bo‘lish imkoniyati beriladi, bu esa ularga “One Million Uzbek Coders” loyihasi doirasida yanada ilg‘or darajada saboq olish imkonini beradi. Ushbu grant egalari soni bugungi kunda 250 nafardan ortiqni tashkil etadi.
Bundan tashqari, talabalarning tadbirkorlik ruhini oshirish maqsadida mamlakatimizning 16 ta oliy o‘quv yurtida IT-Park tashabbusi bilan inkubatsiya markazlari tashkil etilib, unda talabalar bilan ishlash va ularning loyihalarini ishlab chiqish bo‘yicha keng qamrovli dasturlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, inkubatsiya markazlarida 123 dan ortiq loyiha amalga oshirilmoqda. Oliy ta’lim muassasalarida jami 12 ta inkassatsiya va tezlatish dasturlari hamda 30 dan ortiq o‘quv tadbirlari va demo kunlari o‘tkazildi.
Shuni ham ta’kidlash joizki, ikki yil ichida Guliston, Marg‘ilon, Andijon, Samarqand, Jizzax, Navoiy va Buxoro kabi viloyatlarda IT-Parkning 7 ta filiali ochildi. IT-mutaxassislarga yuqori sifatli infratuzilmani ta’minlash uchun O‘zbekistonda (har bir hududda bittadan) jami 14 ta IT-Park filiallarini ochish rejalashtirilgan.
IT-Parkning har bir filiali uzluksiz elektr ta’minoti, tezkor internet, konditsioner, yong‘in xavfsizligi, sanitariya-epidemiologiya uskunalari va xavfsizlik bilan ta’minlangan. IT-Parkda mutaxassislarga qulay va unumli mehnat qilish uchun barcha sharoit yaratilgan.
Bugungi kunda 453 ta IT-kompaniya IT-Park rezidenti bo‘lib, ularning 17 tasi xorijiy kapitalga ega bo‘lgan xorijiy ta’sischilar tomonidan yaratilgan. 2019-yilda IT-Park rezident kompaniyalarining IT-mahsulotlari eksport hajmi $6,2 mln. ni tashkil etdi, 2020-yilda bu ko‘rsatkich $16,4 mln. gacha oshdi va 2021- yilning birinchi yarmida $17 mln. ni tashkil etdi, joriy yilning oxiriga kelib bu ko‘rsatkich $40 mln. ga o‘sishi kutilmoqda.
2019-yilda axborot texnologiyalari sohasida ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 529,1 mlrd. 2020 -yil yakunlariga ko‘ra bu ko‘rsatkich 191% ga oshdi va 1 trln. so‘mdan ortiqni tashkil etdi. 2021-yilning birinchi yarim yilligi davomida axborot texnologiyalari sohasida ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 650 mlrd. so‘m, joriy yil oxirigacha bu ko‘rsatkich 1 trln. 400 milliard so‘mni tashkil qildi.
Unutmaslik kerakki, 2020-yilning 18-avgustida AQShning Delaver shahrida IT-kompaniyalariga AQSh ichki bozoriga kirish uchun sharoit yaratib beruvchi IT-Park vakolatxonasi ochildi. Vakolatxonaning asosiy vazifasi ichki mahsulot va xizmatlarni eksport qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ularni rag‘batlantirish, reklama kampaniyalarini o‘tkazish, buyurtmalarni qidirish, AQSh mijozlari va IT-Park rezidentlari o‘rtasida shartnomalar tuzishda yordam berishdir. Vakolatxona har ikki tomon uchun – buyurtmachi uchun bajarilgan ishning sifati bo‘yicha, pudratchi uchun bajarilgan ish uchun haq to‘lash bo‘yicha ham kafil vazifasini bajaradi. Buning uchun xalqaro standartlarga javob beradigan sug‘urta va kafolat tizimlari joriy etilgan.
IT Park korporativ innovatsiyalar doirasida ham faol ish olib boradi, bu esa ularning rivojlanishi va o‘sishi uchun mavjud kompaniyalarga yangi g‘oya va imkoniyatlarni joriy etish jarayonini o‘z ichiga oladi. Bu sohadagi qator tadbirlar xakatonlar, tanlovlar, dasturlar, ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmalar, shuningdek, O‘zbekistonda IT sohasida startap ekotizimini va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha boshqa tadbirlar shaklida tashkil etildi. Tashkilot tomonidan mahalliy va xorijiy hamkorlar bilan birgalikda jami mukofot jamg‘armasi 7 milliard so‘mdan ortiq bo‘lgan 30 dan ortiq yirik loyihalar amalga oshirildi.
Xulosa qilib aytish kerakki, IT Park barcha faoliyat sohalarida axborot texnologiyalarini rivojlantirish va joriy etish bo‘yicha o‘nlab tadbirlar, tanlovlar, ideatonlar, xakatonlar va boshqa loyihalarni amalga oshirdi. Davlatimiz rahbarining O‘zbekistonda IT-parkini yaratish borasidagi tashabbusi O‘zbekistonning bugungi har tomonlama rivojlanishida eng muhim va asosiy jihatlardan biriga aylandi. Buning isboti tashkilotning ikki yillik faoliyati davomida qo‘lga kiritilgan natijalardir. Vazifalar bu bilan to‘xtamaydi va tashkilot O‘zbekistonning Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) mamlakatlari orasida IT-yetakchiga aylanishini ta’minlash uchun tinimsiz harakat qilishni maqsad qilgan.

Прошла онлайн-конференция «IT Park Rewind 2021»
В шоуруме Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT Park) прошла онлайн-конференция «IT Park Rewind 2021», посвященная итогам двухлетней работы технопарка.
В конференции принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков.
Также в конференции приняли участие не только представители отечественного IT-рынка, но и представители всемирно известных компаний из России, Беларуси и Казахстана.
Как известно, за два года деятельности организации, IT Park добился больших результатов в сфере информационных технологий, создавая необходимые условия для развития молодого поколения, а также для роста количества и качества IT-компаний, реализующих свою деятельность в стране.
Напомним, что IT Park был создан по инициативе Президента Республики Узбекистан для улучшения стартап-экосистемы и стартап-проектов, и их реализации в нашей стране. В ходе первого визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Индию с 30 сентября по 2 октября 2018 года, были заключены договоренности о расширении сотрудничества сфере информационных технологий. Президентом Республики Узбекистан была выражена заинтересованность в создании информационно-технологического парка в стране в сотрудничестве с индийскими IT-компаниями на основе их передового опыта по разработке программного обеспечения и ускорению стартапов.
Уже 24 июля 2019 в городе Ташкенте прошла торжественная церемония открытия первого IT Park в Республике Узбекистан. В течение двух последующих лет IT Park вносил вклад в образование, в развитие стартап-экосистемы, а также в рост отечественных IT-компаний, помогая в эффективной реализации их деятельности на территории Республики Узбекистан и за ее пределами.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева по всей республике открыто 14 специализированных IT-школ в целях реализации постановления Президента №4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией». До конца 2021-2022 учебного года планируется открыть более 80 IT-школ по всей республике, а к концу 2023-2024 учебного года их число будет увеличено до 205 – по одной школе в каждом районе соответственно.
В целях увеличения осведомленности и популяризации сферы информационных технологий среди представителей молодого поколения, была проведена республиканская IT-олимпиада, в которой приняли участие учащиеся всех 14 IT-школ. Общее количество участников со всех регионов составило 770 школьников.
По завершению обучения в IT-школах, выпускники получают возможность продолжить свое обучение и углубленно изучать информационные технологии в IT-Центрах, открывающихся по всей республике. При IT Park было открыто 147 IT-Центров, где прошли обучение свыше 40 255 человек. Благодаря открытию данных IT-Центров было создано более 294 рабочих мест. В текущем году планируется увеличить количество IT-Центров до 205, что позволит создать еще больше рабочих мест и обучить еще больше молодых людей.
В добавок к этому, был запущен масштабный проект «One Million Uzbek Coders», на котором за два года зарегистрировались 469 260 пользователей, 246 587 обучающихся получили сертификаты об участии и 176 883 – сертификаты выпускников. «One Million Uzbek Coders» — это бесплатная образовательная платформа, созданная IT Park совместно с Dubai Future Foundation, позволяющая бесплатно освоить базовые уровни data-аналитики, frontend и backend-разработки, а также разработки мобильных приложений путем прохождения видеоуроков от квалифицированных международных экспертов.
После прохождения базовых курсов по программированию и аналитике данных, пользователям дается возможность стать обладателями гранта Udacity Nanodegree, позволяющего пройти курсы в рамках проекта «One Million Uzbek Coders» на более продвинутом уровне. Число обладателей данного гранта на сегодняшний день насчитывается более 250 человек.
Кроме того, в целях повышения студенческого предпринимательского духа, по инициативе IT Park были созданы инкубационные центры в 16 ВУЗах страны, где реализуется комплексные программы по работе со студентами и развитию их проектов. В частности, более 123 проектов находятся в процессе реализации в инкубационных центрах. В общей сложности, в высших учебных заведениях были проведены 12 программ инкубации и акселерации, а также более 30 образовательных мероприятий и демо-дней.
Стоит также отметить, что в течение двух лет было открыто 7 филиалов IT Park в таких регионах, как Гулистан, Маргилан, Андижан, Самарканд, Джизак, Навои и Бухара. Всего по Узбекистану планируется открыть 14 филиалов IT Park (в каждом регионе по одному) для предоставления качественной инфраструктуры IT-специалистам.
Каждый филиал IT Park оснащен бесперебойным электропитанием, высокоскоростным интернетом, кондиционированием, пожарной безопасностью, санитарно-эпидемиологическим оборудованием и охраной. Все условия созданы в целях обеспечения специалистам комфортной и продуктивной работы в IT Park.
Сегодня 453 IT-компаний являются резидентами IT Park, 17 из которых созданы иностранными учредителями с иностранным капиталом. В 2019 году объем экспорта IT-продуктов от компаний-резидентов IT Park составил $6,2 млн., в 2020 году данный показатель увеличился до $16,4 млн., а на первое полугодие 2021 года составил $17 млн., к концу текущего года ожидается, что данный показатель вырастет до $40 млн. Объем оказанных услуг в сфере информационных технологий в 2019 году составил 529,1 млрд. сум, а по итогам 2020 года данный показатель увеличился на 191% и составил более 1. трлн сум. На первое полугодие 2021 года объем оказанных услуг в сфере информационных технологий составил 650 млрд. сум, к концу текущего года данный показатель составит 1 трлн. 400 млрд. сум.
Не стоит забывать, что 18 августа 2020 года в штате Делавэр, США, открылось представительство IT Park, что обеспечивает отечественных IT-компаний условиями для выхода на рынок США. Главной миссией представительства является создание благоприятных условий для экспорта отечественной продукции и услуг, осуществляя задачи по их популяризации, проведению рекламных кампаний, поиску заказов, содействию в заключении контрактов между заказчиками из США и резидентами IT Park. Также представительство выступает в роли гаранта для обеих сторон – для заказчика по качеству выполняемых работ, для исполнителя по оплате за выполненные работы. Для этого внедрены соответствующие международным стандартам системы страхования и поручительства.
IT Park также ведет активную работу в рамках корпоративных инноваций, которые включают в себя процесс внедрения новых идей и возможностей в существующие компании для их развития и роста. Организован ряд мероприятий по данному направлению в виде хакатонов, конкурсов, программ, специализированных выставок, а также других мероприятий по развитию стартап-экосистемы и предпринимательства в сфере IT в Узбекистане. Более 30 крупных проектов с общим призовым фондом более 7 млрд. сум было реализовано организацией совместно с местными и зарубежными партнерами.
Более того, 12 февраля 2021 года была сформирована киберспортивная сборная IT Park по CS:GO «Cookie Crew», которая одержала победу в республиканском турнире «Frag Season 5» и тем самым, стала чемпионом Республики Узбекистан по дисциплине CS:GО.
В заключение следует подчеркнуть, что IT Park реализовал десятки мероприятий, конкурсов, идеатонов, хакатонов и других проектов для развития и внедрения информационных технологий во все сферы деятельности. Инициатива главы государства по созданию IT Park в Узбекистане стала одной из самых важных и основополагающих аспектов в сегодняшнем всестороннем развитии Узбекистана. Доказательством этому являются результаты, полученные за два года деятельности организации. Задачи не останавливаются на достигнутом, и организация ставит перед собой цель прилагать все усилия для того, чтобы Узбекистан стал IT-лидером среди стран Содружества Независимых Государств (СНГ).