Tatariston Respublikasi bilan kelishuvlarning amalga oshirilishi muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov va Tatariston Respublikasi Prezidenti R.Minnixanov raisligida hamda Tatariston va O‘zbekiston hududlarining asosiy vazirliklari, idoralari, tarmoq birlashmalari va sanoat kompaniyalari ishtirokida videokonferensiya shaklida kengaytirilgan muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralar chog‘ida R.Minnixanovning shu yilning iyun' oyida O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi doirasida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi hamda qo‘shma loyiha va tashabbuslarni hayotga tatbiq etilishining joriy holati ko‘rib chiqildi.
Vazirlik va idoralar rahbarlari amalga oshirilgan ishlar hisobotlarni taqdim etdilar hamda kelishilgan loyihalarni ilgari surish va mavjud masalalarni hal etish bo‘yicha keyingi sa'y-harakatlari haqida so‘zlab berdilar.
Shuningdek, geologiya-qidiruv, neft'-gaz, neft'-kimyo, mashinasozlik, charm-poyabzal, axborot-kommunikasiya va agrologistika sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida ekspert va rahbarlar darajasida muntazam muhokamalar o‘tkazish hamda vazirlik, idora va hududlar darajasidagi mahalliy hokimiyat organlari vakillaridan iborat delegatsiyalarning o‘zaro tashriflarini tashkil etish orqali yaqindan hamkorlik qilish mexanizmini yaratish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсужден ход реализации договоренностей с Республикой Татарстан
Председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и Президента Республики Татарстан Р.Минниханова в формате видеоконференции состоялись расширенные переговоры с участием ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений и промышленных компаний Татарстана и регионов Узбекистана.
В ходе переговоров был рассмотрен ход договоренностей, достигнутых в ходе визита Р.Минниханова в Республику Узбекистан в июне этого года, а также текущий статус имплементации совместных проектов и инициатив.
Руководители министерств и ведомств представили отчеты о выполненной работе и доложили о дальнейших действиях по продвижению согласованных проектов и решению имеющихся вопросов.
Также были обсуждены перспективы реализации новых проектов в геологоразведочной, нефтегазовой, нефтехимической, машиностроительной, кожевенно-обувной, информационно-коммуникационной и агрологистической сферах.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о создании механизма тесного взаимодействия путем проведения регулярных обсуждений на экспертном и руководящем уровнях и организации взаимных визитов делегаций в составе представителей министерств, ведомств и органов местной власти регионального уровня.