Samarqand va Buxoro viloyatlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligida Samarqand shahridagi studiyadan videokonferensiya shaklida Davlat rahbarining Samarqand va Buxoro viloyatlariga tashriflari davomida berilgan topshiriqlar hamda Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasining ushbu hududlarga safarlari davomida berilgan ko‘rsatmalar ijrosining borishi muhokama qilindi. Shuningdek, ikki hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning joriy ko‘rsatkichlari va uni yanada rag‘batlantirish bo‘yicha birinchi darajali vazifalar ko‘rib chiqildi.
Hududiy investitsiya dasturlari doirasida investitsiyalarni jalb etish va loyihalarni jadal ravishda amalga oshirish borasidagi ishlarni yanada faollashtirish zarurligi qayd etildi. Joriy yil oxiriga qadar Samarqand viloyatida umumiy qiymati 12,1 trln so‘mlik 1184 ta loyihani amalga oshirish va 17,3 mingta yangi ish o‘rni yaratish, Buxoro viloyatida esa 5,7 trln so‘mlik 584 ta loyihani hayotga tatbiq etish va shuning hisobiga 12,3 ming yangi ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirish bo‘yicha ham navbatdagi tadbirlar belgilab olindi. Tegishli idora va tarmoq birlashmalari rahbarlariga viloyatlarning tuman va shaharlariga chiqqan holda, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega sanoat mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha yangi investisiya loyihalarini amalga oshirishga doir takliflarni shakllantirish topshirildi.
Eksport faoliyatining joriy ko‘rsatkichlari o‘rganildi. Tadbirkor va eksportchilarning muammolarini aniqlash va hal etish bo‘yicha manzilli ishlarni faollashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, muhokama davomida vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimiyat organlarining muvofiqlashtirilgan sa'y-harakatlarini talab qiluvchi bir qator alohida masalalar ko‘rib chiqildi.
Videokonferensiya yakunida mutasaddi rahbarlar muhokama davomida ko‘tarilgan muammolarni hal etish bo‘yicha aniq ko‘rsatma va topshiriqlarni oldilar.

Обсуждены вопросы социально-экономического развития Самаркандской и Бухарской областей
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков из студии в г.Самарканде в формате видеоконференции провел обсуждение, в ходе которого был рассмотрен ход исполнения поручений, данных по итогам визитов Главы государства в Самаркандскую и Бухарскую области, и поручений, данных в ходе рабочих выездов Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования в данные регионы. Также были обсуждены текущие показатели социально-экономического развития двух регионов и первоочередные задачи по его дальнейшему стимулированию.
Отмечена необходимость активизации работы по привлечению инвестиций и ускоренной реализации проектов в рамках региональных инвестиционных программ. До конца текущего года в Самаркандской области намечена имплементация 1184 проектов на сумму 12,1 трлн сумов, что позволит создать 17,3 тысячи новых рабочих мест, а в Бухарской области – 584 проектов на сумму 5,7 трлн сумов, в результате чего будет создано 12,3 тысячи новых рабочих мест.
Также были определены дальнейшие шаги по развитию отраслей промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг. Руководителям соответствующих ведомств и отраслевых объединений было поручено путем выездов в районы и города областей выработать предложения по реализации новых инвестиционных проектов по локализации выпуска промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Изучены текущие показатели экспортной деятельности – даны поручения активизировать адресную работу по выявлению и решению проблем предпринимателей и экспортеров.
Также в ходе обсуждения был рассмотрен ряд отдельных вопросов, требующих скоординированных действий министерств, ведомств и органов местной власти.
По итогам видеоконференции ответственные руководители получили адресные инструкции и поручения по решению проблем, поднятых в ходе обсуждения.