2021-07-19 | Texnologiyalar
Ta’lim berishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish, samarali yondashuvlarni ishlab chiqish, ta’lim berishning ilg‘or uslublarini joriy etish orqali o‘sib kelayotgan yosh avlodni jahon sivilizatsiyasi yutuqlari bilan yaqindan tanishtirish, salohiyatli mutaxassislarni tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, hamda dunyo axborot resurslaridan keng ko‘lamda foydalanishlarini ta’minlash bugungi kundagi dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.
Shu bilan birga, ta’limda axborot texnologiyalardan foydalanish, samarali dasturlarni ishlab chikish orqali yoshlarning o‘qish motivatsiyasini oshirishga, o‘quv vaqtini tejashga, tezroq tushunish va o‘zlashtirishga yordam beradi. Maktab o‘quvchilarini IT sohasi bilan tanishtirish - zamonaviy maktabda axborotlashtirish muammosini hal qilish va kasbiy tayyorgarlikni takomillashtirishga qo‘yilgan ilk qadamdir.
Bugungi kunda prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi 5 ta muhim tashabbus doirasida amalga oshirilayotgan ishlar e’tirofga loyiq.  Loyiha doirasida respublika bo‘yicha 146 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarini foydalanishga topshirish orqali 292 dan ortiq yangi ish o‘rinlarini yaratishga erishildi.
Ushbu markazlarda kompyuter savodxonligi, dasturlash asoslari, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratish, axborot texnologiyalari sohasida innovatsion tadbirkorlik asoslari va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha 33 ming nafardan ortiq tinglovchilar malakasini oshirdi.
Hududlar kesimida raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarida taxsil olganlar bo‘yicha Jizzax viloyati, Namangan viloyati va Xorazm viloyati yetakchilik qilib kelmoqda.
Hozirgi kunda “Bir million dasturchi” loyiha doirasida 459 ming nafardan ortiq foydalanuvchilar ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ulardan 244 ming nafardan ortiq ishtirokchi sertifikatini hamda 175 ming nafardan ortig‘i bitiruvchi sertifikatlarini qo‘lga kiritgan.
Hududlar kesimida uzbekcoders.uz portalidan ro‘yxatdan o‘tganlar soni bo‘yicha Navoiy viloyati (79 ming nafardan ortiq), Samarqand viloyati (50 ming nafardan ortiq) va Qoraqalpog‘iston Respublikasi (43 ming nafardan) yetakchilik qilib kelmoqda.
Viloyat markazlarida mavjud umumta’lim maktablari negizida 14 ta informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktablar tashkil etilgan va 800 dan ortiq o‘quvchilar tanlov asosida qabul qilindi.
Joriy yil 21-iyun kuni ixtisoslashtirilgan tayanch maktablari o‘rtasida IT-olimpiadasi tashkil etilib, 770 nafar o‘quvchilari sport dasturlash, Computer Science, IT-Beshkurash yo‘nalishlar bo‘yicha qatnashib g‘oliblarini munosib taqdirlandi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarida 19 mingga yaqin talaba taxsil olmoqda. 2021-2022 o‘quv yilidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Nurafshon filiali tashkil etilib qo‘shimcha ravishda har yili 250 nafar oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
2021-2022 o‘quv yilidan Professional ta’lim yo‘nalishida kadrlar tayyorlaydigan 11 ta Texnikum tashkil etilib, jami texnikumlar soni 14 taga yetkaziladi. Tashkil etiladigan texnikumlarda o‘rtacha 350 nafarga yaqin (jami 4 000 nafar) o‘quvchi tahsil olishi nazarda tutilgan.
Shu bilan birga, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida xalqaro IT sertifikatlarga ega yoshlarni o‘qishi hamda ularning xalqaro IT sertifikatlarni olishi uchun sarf qilgan xarajatlarining 50 foizigacha bo‘lgan qismini moliyalashtirish tartibi to‘g‘risidagi nizomi tasdiqlandi hamda xalqaro IT sertifikatga ega mutaxassislar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni “O‘zbekistonning IT-iste’dodlari” portaliga joylashtiriladi.

Образовательные реформы в сфере ИКТ
Одним из актуальных вопросов является ознакомление молодого поколения с достижениями мировой цивилизации, коренное совершенствование системы подготовки квалифицированных специалистов, обеспечение по широкому использованию мировых информационных ресурсов путем применения современных ИКТ в обучении, разработки эффективных методов с их помощью является одним из актуальных вопросов развития.
Успешно ведется работа по применению различных технологий в образовательной сфере, решению существующих вопросов в обучении с помощью новых технологий, реформированию сферы образования в соответствии с мировыми стандартами. Решение в школах проблем информатизации и совершенствование системы профессионального образования является одним из первых шагов в рамках тесного ознакомления учеников школ с IT-сферой.
В настоящее время осуществляются меры в рамках Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан. В рамках третьего направления Пяти инициатив в республике были открыты 146 Учебных центров цифровых технологий, где было создано 292 рабочих мест.
В них организованы учебные курсы по повышению компьютерной грамотности, основам программирования, робототехники, созданию веб- и мобильных приложений, основам инновационного предпринимательства в сфере ИКТ. К настоящему времени в данных учебных курсах прошли обучение свыше 33 тысяч слушателей. В рамках подготовки слушателей лучшие показатели зафиксированы по Джизакской области, Наманганской области и Хорезмской области.
В настоящее время в рамках мегапроекта «Один миллион программистов» (One Million Uzbek Coders) прошли регистрацию 459 тысяч участников, из которых более 244 тысяч получили сертификат об участии, 175 тысяч – сертификаты об успешном обучении.
В разрезе регионов лучшие показатели по подготовке слушателей в рамках проекта продемонстрировали Навоийская область (более 79 тысяч слушателей), Самаркандская область (более 50 тысяч слушателей) и Республика Каракалпакстан (более 43 тысяч слушателей).
В областных центрах на базе общеобразовательных школ было организовано 14 специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий, куда на обучение было принято более 800 учеников.
21 июня текущего года среди специализированных IT-школ была проведена IT-олимпиада по спортивному программированию, Computer Science, IT-пятиборью. Участие в олимпиаде приняло 770 учеников.
В настоящее время в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах обучается порядка 19 тысяч студентов. В текущем году был организован филиал ТУИТ в городе Нурафшон, и начиная с 2021-2022 учебного года намечено принять на обучение в филиале 250 студентов.
Также в этом году планируется открыть 11 специализированных техникумов по подготовке IT-специалистов, и тем самым довести их общее количество до 14. В них предполагается принять на обучение порядка 4 тысяч студентов (в среднем в каждом техникуме – по 350 студентов).
Также с целью поддержки инициатив молодежи было принято постановление Кабинета Министров «О мерах по поддержке молодых специалистов, имеющих международные IT-сертификаты» и соответствующее положение, утвердившее порядок возмещения до 50 процентов расходов на получение международных IT-сертификатов. Данные о специалистах, владеющих международными IT-сертификатами, будут вноситься в портал «IT-таланты Узбекистана» («O‘zbekistonning IT-iste’dodlari»).