Markaziy va Janubiy Osiyoda barqaror o‘sishga xizmat qiluvchi savdo va transport aloqasi
“Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar”  yuqori darajadagi xalqaro konferensiya dasturi doirasida “Markaziy va Janubiy Osiyoda barqaror o‘sishga xizmat qiluvchi savdo va transport aloqasi” mavzusida panel' muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining sobiq Prezidenti Suma Chakrabarti moderatorligi ostida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Afg‘oniston Islom Respublikasi moliya vaziri Muhammad Payenda, Latviya qishloq xo‘jaligi vaziri Kaspars Gerxards, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha Maxsus vakili Teri Hakala, O‘zbekiston-Saudiya  Arabistoni Ishbilarmonlar Kengashi raisi Muhammad Abunayyan, shuningdek, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, AQShning xalqaro rivojlanish moliya korporatsiyasi, Jaxon savdo tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti va boshqa idoralar vakillari va eskpertlari ishtirok etishdi.
Muhokama chog‘ida ishtirokchilar mintaqadagi mamlakatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport va logistika aloqalarini chuqurlashtirish omillarini atroflicha muhokama qilib, hamkorlikni yanada kengaytirishga oid ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha fikr va takliflar bilan almashdilar.
Muhokamada so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri tadbir mavzusi va umuman konferensiya bilan bog‘liq bir qator muhim masalalarni ilgari surdi.
Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish masalalarida O‘zbekistonning ustuvor yo‘nalishlari belgilab berildi: savdo, sanoat kooperatsiyasini faollashtirish va barqaror rivojlanish jarayonlariga jalb etish orqali o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash.
Ma'lum qilinishicha, o‘tgan to‘rt yil mobaynida O‘zbekiston va uning Markaziy Osiyo savdo hamkorlari o‘rtasidagi savdo aylanmasi 2,5 barobar, Janubiy Osiyo davlatlari bilan esa – 2 barobar oshgan. Shu bilan birga, Markaziy Osiyo mamlakatlari savdo aylanmasida mintaqalararo savdo ulushining past ko‘rsatkichlari (1,5 dan 8,5 foizgacha) qayd etilgan, Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarida esa bu  ko‘rsatkich 25% tashkil etmoqda.
Ushbu ko‘rsatkichlar  mintaqaning savdo munosabatlarida ishga solinmagan salohiyat mavjudligini ko‘rsatadi, bunga nomukammal me'yoriy-huquqiy baza, yetarli darajada rivojlanmagan transport infratuzilmasi hamda tarif va notarif to‘siqlar mavjudligi sabab bo‘lmoqda.
Ushbu munosabat bilan O‘zbekiston tomoni mintaqa davlatlari hukumatlari va taraqqiyot hamkorlarini manfaatdor tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtirishga chaqirdi.
Shu nuqtai nazardan, ishlab chiqaruvchilar va tadbirkorlar o‘rtasida turli sohalarda qo‘shma loyihalar sonini oshirish, normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, amaldagi tarif va notarif to‘siqlarni bartaraf etish, xizmatlarni raqamlashtirish va bojxona tartibini soddalashtirish, logistika operatsiyalarida vaqt va moddiy xarajatlarni kamaytirish va boshqa tadbirlar birinchi darajali choralar sifatida belgilandi.
O‘zbekiston ushbu yo‘nalishlarda muvaffaqiyatli harakat qilayotgani ta'kidlandi: Pokiston Islom Respublikasi bilan Tranzit savdosi bo‘yicha bitim imzolandi, Pokiston, Afg‘oniston va Hindiston bilan imtiyozli savdo bitimlarini kelishish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda, mintaqada muntazam havo qatnovi yo‘lga qo‘yildi, turli mamlakatlar ishbilarmon doiralarini o‘zaro yaqinlashtirish bo‘yicha doimiy ravishda qo‘shma tadbirlar o‘tkazilib kelinmoqda.
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va aholi turmush darajasini yaxshilashning asosiy omili sifatida savdo-transport infratuzilmasi xavfsizligini ta'minlashda mamlakatlararo hamkorlikning ahamiyati alohida ta'kidlandi. Ushbu nuqtai nazardan, qurilish loyihalarini amalga oshirish, temir yo‘l va avtomobil' kommunikatsiyalarini jihozlash va modernizatsiya qilish chog‘ida kadrlar va infratuzilma ob'ektlarini himoya qilish bo‘yicha to‘plangan tajriba almashish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish taklif etildi.
Muhokama davomida ishtirokchilar Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlarida infratuzilmaga ehtiyoj ortib borayotgan sharoitda keng ko‘lamli infratuzilma loyihalarini amalga oshirish uchun jalb etilayotgan investitsiyalar hajmlarini oshirish zarurligini ta'kidladilar, bu esa, o‘z navbatida, qo‘shma sanoat korxonalarini tashkil etish va ishlab chiqarilgan mahsulotlarni uchinchi mamlakatlar bozorlariga ilgari surish uchun shart-sharoitlarni shakllantiradi hamda mintaqa mamlakatlarining iqtisodiy o‘sishiga yordam beradi.
Tadbir yakunida savol-javob sessiyasi o‘tkazilib, unda muhokama qilingan mavzular doirasida qo‘shimcha savollar ko‘rib chiqildi.
Muhokama yakunida kelgusidagi hamkorlik bo‘yicha yangi g‘oya va takliflar ishlab chiqish maqsadida shu kabi munozara platformalarida ko‘p tomonlama muzokaralarni faollashtirish zarurligi qayd etildi.

Торговая и транспортная взаимосвязанность для устойчивого роста Центральной и Южной Азии
В рамках программы Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» состоялась панельная дискуссия «Торговая и транспортная взаимосвязанность для устойчивого роста Центральной и Южной Азии»
Модератором мероприятия выступил советник Президента Республики Узбекистан, бывший президент Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, министр финансов Исламской Республики Афганистан Мухаммад Пайенда, министр сельского хозяйства Латвии Каспарс Герхардс, Специальный представитель ЕС по Центральной Азии Тери Хакала, председатель Узбекско-Саудовского Делового совета Мухаммад Абунайян, а также представители и эксперты Всемирного банка, Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, Финансовой корпорации международного развития США, Европейского инвестиционного банка, Всемирной торговой организации, Организации экономического сотрудничества и развития и других организаций.
В ходе дискуссии участники всесторонне обсудили факторы углубления торгово-экономических и транспортно-логистических связей стран региона и обменялись идеями и предложениями о приоритетных направлениях дальнейшего взаимодействия.
Выступая в ходе дискуссии заместитель Премьер-министра-министр инвестиций и внешней торговли поднял ряд важных вопросов, связанных с темой мероприятия и конференции в целом.
Были обозначены приоритеты Узбекистана в вопросах дальнейшего сотрудничества стран Центральной и Южной Азии: укрепление взаимоотношений путем активизации торговли, промышленной кооперации и вовлечения в процессы устойчивого развития.
Было озвучено, что за последние четыре года товарооборот между Узбекистаном и его центральноазиатскими торговыми партнерами увеличился в 2,5 раза, а со странами Южной Азии – в 2 раза. Одновременно с этим, в товарообороте стран Центральной Азии отмечалась низкая доля внутрирегиональной торговли (от 1,5 до 8,5 процентов), в то время как в странах Юго-Восточной Азии этот показатель составляет 25 процентов.
Данный факт свидетельствует о незадействованном потенциале в торговых взаимоотношениях в регионе, что вызвано несовершенством нормативно-правовой базы, недостаточно развитой транспортной инфраструктурой и наличием тарифных и нетарифных барьеров.
В связи с этим, узбекская сторона призвала правительства стран региона и партнеров по развитию к скоординированному взаимодействию между заинтересованными сторонами.
В данном контексте первоочередными задачами были обозначены налаживание прямых контактов между производителями и предпринимателями в целях увеличения количества совместных проектов в различных отраслях промышленности, совершенствование нормативно-правовой базы, устранение действующих тарифных и нетарифных барьеров, цифровизация услуг и упрощение таможенных процедур, сокращение временных и материальных затрат при логистических операциях и другие меры.
Было озвучено, что Узбекистан уже успешно двигается в данных направлениях: подписано Соглашение о транзитной торговле с Исламской Республикой Пакистан, ведется активная работа по согласованию соглашений о преференциальной торговле с Пакистаном, Афганистаном и Индией, в регионе возобновлено регулярное воздушное сообщение, на постоянной основе проводятся совместные мероприятия для сближения деловых сообществ различных стран.
Была подчеркнута важность межстранового взаимодействия по обеспечению безопасности торговой и транспортной инфраструктуры, как основного фактора социально-экономического развития и повышения уровня жизни населения. В данном контексте было предложено активизировать сотрудничество по обмену наработанным опытом по защите персонала и инфраструктурных объектов при реализации проектов строительства, оснащения и модернизации железнодорожных и автомобильных коммукаций.
Также на примере реализуемого проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» были обсуждены наиболее эффективные механизмы привлечения инвестиций и распределения затрат при реализации инфраструктурных проектов.
В ходе дискуссии участниками была озвучена позиция, что в условиях растущей потребности стран Центральной и Южной Азии в инфраструктуре, необходимо увеличить объемы привлечения инвестиций для реализации масштабных инфраструктурных проектов, что, в свою очередь, сформирует предпосылки для создания совместных промышленных предприятий и продвижения производимой продукции на рынки третьих стран и в итоге будет способствовать ускоренному экономическому росту стран региона.
По итогам мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой были рассмотрены дополнительные вопросы в рамках обсужденных тем.
В завершение дискуссии была отмечена необходимость активизации многосторонних переговоров на различных дискуссионных площадках подобного плана в целях выработки новых идей и предложений по дальнейшему сотрудничеству.