Biznes doiralarining hamkorligi O‘zbekiston – Pokiston iqtisodiy munosabatlarini rivojlantirishning muhim omilidir
2021-07-17 | Iqtisodiyot
Toshkent shahrida O‘zbekiston – Pokiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ochilish marosimida Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi Abdul Razzoq Dovud va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari –investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov so‘zga chiqdi.
Shundan so‘ng, dasturning ikkinchi yarmida forumda Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov ishtirok etdi.
Tadbir o‘z platformasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 300 dan ortiq vakillarini, shuningdek, tegishli vazirlik, idora va tarmoq birlashmalari rahbarlarini yig‘di.
Forum ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishning hal qiluvchi omili sifatida O‘zbekiston va Pokiston ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi munosabatlarni yanada faollashtirishga doir chora-tadbirlar yuzasidan fikr almashish va konstruktiv muhokamalar uchun maydonchaga aylandi.
So‘zga chiqishlar davomida O‘zbekistonda tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va investorlar uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar qayd etildi. Soliqqa tortish sohasini isloh qilish, iqtisodiyotning shaffofligini oshirish, yer uchastkalarini ajratish tartibini, xorijiy investorlarni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish va boshqa yo‘nalishlarda erishilgan yutuqlar sanab o‘tildi.
Forum doirasida vazirlik va idoralar rahbarlari tomonidan taqdimotlar o‘tkazildi. Ularda turizm, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi, farmasevtika, kimyo sanoati va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari taqdim etildi.
Ikki mamlakat spikerlari biznes vakillarini aniq investitsiyaviy kelishuvlarga erishish va savdo shartnomalarini tuzish hamda hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash maqsadida faol hamkorlik qilishga chaqirdi.
Forum yakunlari bo‘yicha agrosanoat sohasi, to‘qimachilik, farmasevtika va kimyo sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish hamda parrandachilik sohalarida qiymati 500 million dollardan ortiq bo‘lgan 71 ikki tomonlama hujjat, shu jumladan, investitsiyaviy shartnomalar va savdo bitimlari imzolandi.

Взаимодействие бизнеса – решающий фактор развития узбекско-пакистанского экономического сотрудничества
2021-07-17 | Экономика
Ташкенте состоялся Узбекско-Пакистанский бизнес-форум. В церемонии открытия мероприятия выступили советник Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Абдул Раззак Давуд и заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
Далее во второй половине программы в форуме приняли участие Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан и Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
Мероприятие собрало на своей платформе более 300 представителей деловых кругов двух стран, а также руководителей профильных министерств, ведомств и отраслевых объединений.
Форум стал площадкой для обмена идеями и конструктивной дискуссии о дальнейших мерах по активизации взаимодействия деловых кругов Узбекистана и Пакистана, как решающего фактора развития экономического сотрудничества двух стран.
В ходе выступлений были подчеркнуты меры по поддержке предпринимательской деятельности в Узбекистане и созданию благоприятного климата для инвесторов. Перечислены достижения в реформировании сферы налогового регулирования, повышении прозрачности экономики, совершенствовании процедур выделения земельных участков, механизмов правовой защиты иностранных инвесторов и других областях.
В рамках форума состоялись презентации руководителей министерств и ведомств, в которых были представлены возможности реализации совместных проектов в сферах туризма, лёгкой промышленности, сельского хозяйства, фармацевтики, химической промышленности и других направлениях.
Спикеры со стороны обеих стран призвали представителей бизнеса к активному взаимодействию в целях достижения конкретных инвестиционных договорённостей и заключения торговых контрактов, а также определения новых перспективных сфер сотрудничества.
По итогам форума был подписан 71 двусторонний документ, включая инвестиционные контракты и торговые соглашения, на сумму более 500 млн долларов в агропромышленном секторе, текстильной, фармацевтической и химической промышленности, сферах производства строительных материалов и птицеводства.