Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yil 17-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Jozep Borrel bilan uchrashdi.
Yevropa tomoni 2021-yil 15-16-iyul kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiya natijalariga yuqori baho berdi. J.Borrel Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, shuningdek, mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashda mazkur Toshkent forumining o‘z vaqtida tashkillashtirilgani va dolzarbligini ta’kidladi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Bo‘lajak turli darajadagi qo‘shma tadbirlarning amaliy jihatlari to‘g‘risida fikr almashildi.
Afg‘oniston yo‘nalishida tomonlarning hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Afg‘onistondagi tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlash, mamlakat iqtisodiyotini tiklash va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda hamkorlikni davom ettirishga ikki tomon ham tayyor ekanini bildirdi.
Muzokaralarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov ishtirok etdi.

О встрече с Верховным представителем ЕC по иностранным делам и политике безопасности
17 июля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
Европейская сторона высоко оценила результаты состоявшейся 15-16 июля текущего года в г.Ташкенте Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности». Ж.Боррель отметил своевременность и актуальность ташкентского форума в деле активизации торгово-экономических связей между Южной и Центральной Азией, а также обеспечении региональной стабильности.
В ходе переговоров обсуждены актуальные вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом. Состоялся обмен мнениями по практическим аспектам предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Отдельное внимание уделено взаимодействию сторон на афганском направлении. Выражена готовность в продолжении сотрудничества в поддерживании мирного процесса в Афганистане, восстановлении экономики страны, реализации инфраструктурных проектов.
В переговорах также принял участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов.