O‘zbekiston Prezidenti Hindiston tashqi ishlar vazirini qabul qildi
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston-Hindiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari oliy darajadagi muntazam muloqotlar davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Vazir Jayshankar O‘zbekiston yetakchisiga Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi bog‘liqlikni, shuningdek, Afg‘onistonda tinchlikka erishish va ushbu mamlakat iqtisodiyotini tiklashga qaratilgan mintaqaviy loyihalarni ilgari surish borasidagi sa’y-harakatlari yuksak baholandi.
Uchrashuvda ikki mamlakat hududlarini faol jalb qilgan holda investitsiyalar, innovatsiyalar, savdo, biznes, logistika, axborot texnologiyalari, sog‘liqni saqlash va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhim ekan ta’kidlandi.

President of Uzbekistan receives the Minister of External Affairs of India
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of External Affairs of the Republic of India Subrahmanyam Jaishankar during the Tashkent International Conference.
The President of Uzbekistan noted with satisfaction the progressive development of Uzbekistan – Indian strategic partnership and multifaceted cooperation following the agreements reached during the regular contacts at the highest level.
Minister Jaishankar conveyed warm greetings and wishes of the Prime Minister of India Narendra Modi to the Leader of Uzbekistan.
The efforts of Uzbekistan to promote connectivity between Central and South Asia, as well as regional projects aimed at achieving peace in Afghanistan and the economic recovery of this country were highly appreciated.
The importance of promoting bilateral projects in investment, innovation, trade, business, logistics, information technology, healthcare and other priority areas, with the active involvement of the regions of the two countries, was emphasized.