2021-yil 15-iyul kuni Toshkent shahridagi Markaziy Osiyo xalqaro institutining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Tadbir avvalida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tabrigi Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva tomonidan o'qib eshittirildi.
Marosimda “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” xalqaro konferensiya doirasida Toshkent shahriga kelgan Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi siyosat idoralari rahbarlari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari boʻyicha kengashning yuqori vakillari ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov o'z nutqida qayd etganidek, mazkur institutning ochilishi mintaqaviy va iqtisodiy jarayonlarning ahamiyati tobora ortib borayotganidan dalolat beradi. Ayniqsa, bunday jarayonlar so‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda jadal kechmoqda. Vazir yangi muassasa mintaqaviy hamkorlik istiqbollarini ekspertlar darajasida batafsil muhokama qilish, turli sohalardagi ko‘p tomonlama loyihalar bo‘yicha amaliy va ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqish uchun imkoniyat yaratishiga ishonch bildirdi.

Министр Абдулазиз Камилов принял участие в церемонии открытия Международного института Центральной Азии
2021-07-15 | Образование
15 июля 2021 года состоялась торжественная церемония открытия Международного института Центральной Азии в г.Ташкенте.
Мероприятие началось с приветствия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, которое зачитала председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
В церемонии приняли участие руководители внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии, высокие представители Организации Объединенных Наций, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Совета сотрудничества тюркоязычных государств и Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, прибывшие в г.Ташкент для участия в Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
В своем выступлении Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов отметил, что создание данного института свидетельствует о возрастании значимости региональных политических и экономических процессов, которые за последние годы особенно ярко проявляются в нашем регионе. Высказана уверенность, что новое учреждение будет служить площадкой для предметного экспертного обсуждения перспектив регионального взаимодействия, разработки конкретных и научно обоснованных предложений по многосторонним проектам в различных сферах.