Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi va Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 6-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2021-07-15 | Iqtisodiyot
Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov hamda Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi Abdul Razzoq Dovud raisligida Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Pokiston hukumatlararo komissiyaning 6-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston – Pokiston savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va logistika, ilmiy-texnologik hamda madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorligi va uni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda tomonlar Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining O‘zbekiston Respublikasiga rasmiy tashrifining kun tartibini tashkiliy-texnik va mazmun jihatidan boyitish masalalarini ham muhokama qildilar.
Tomonlar ikki tomonlama savdo va investisiyaviy hamkorlik yo‘nalishidagi ulkan, ishga solinmagan salohiyatni ta'kidlab o‘tishdi. Yig‘ilish davomida ikki mamlakatning aloqador vazirlik va idoralar rahbarlariga kelgusi yillarda qo‘shma loyihalar sonini va savdo aylanmasi hajmini oshirib borish bo‘yicha zarur choralar ko‘rishga  doir ko‘rsatmalar berildi.
Qishloq xo‘jaligi va yengil sanoat, farmasevtika, kimyo sanoati va boshqa sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
“Mozori-Sharif – Kobul – Peshavor” temir yo‘lini qurish loyihasi doirasida transport va logistika sohasidagi sheriklikni mustahkamlash va amaliy hamkorlikni kuchaytirish zarurligi alohida ta'kidlandi. Shuningdek, tomonlar Pokistonning Karachi, Gvadar va Qosim dengiz portlarining mavjud salohiyatidan foydalanish samaradorligini oshirish yo‘llarini muhokama qildilar. Transport va logistika sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha bosqichma-bosqich “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. “Yo‘l xaritasi” amaliy chora-tadbirlar, hamkorlik mexanizmlari va har ikki tomondan vazirlik va idoralarning mas'ul rahbarlari ro‘yxatini o‘z ichiga oladi.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida turizm sohasida, shu jumladan “ziyorat” turizmi yo‘nalishida hamkorlikni rivojlantirish zarurligini ta'kidladilar. Shu nuqtai nazardan, tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi hamda Pokiston Islom Respublikasi hukumatining Hududlararo muvofiqlashtirish vazirligi o‘rtasida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolanishini olqishladilar.
Yig‘ilish natijalari bo‘yicha yakuniy bayonnoma imzolanib, unda tadbir davomida erishilgan asosiy kelishuvlar aks ettirildi va ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.

В Ташкенте состоялось VI заседание Узбекско-Пакистанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству
В Ташкенте под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и советника Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Абдул Раззака Давуда состоялось 6-ое заседание Узбекско-Пакистанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству. В заседании также приняли участие руководители профильных министерств и ведомств двух стран.
В ходе мероприятия была обсуждена актуальная повестка торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-логистического, научно-технологического и культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами, имеющиеся перспективы его расширения, а также новые направления двустороннего взаимодействия.
Также на заседании стороны обсудили организационно-техническую и содержательную части официального визита в Республику Узбекистан Премьер-министра Исламской Республики Пакистан.
Стороны подчеркнули огромный незадействованный потенциал в инвестиционном сотрудничестве и двусторонней торговле. В ходе заседания руководителям профильных министерств и ведомств двух стран было поручено предпринять необходимые меры по увеличению количества совместных проектов и наращиванию товарооборота в ближайшие годы.
Достигнута договоренность о проработке новых совместных проектов в таких сферах, как сельское хозяйство, лёгкая и химическая промышленность, фармацевтика и других перспективных отраслях.
Подчеркнута необходимость укрепления партнерства в транспортно-логистической сфере и активизации практического взаимодействия в рамках реализации проекта по строительству железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». Также стороны обсудили пути повышения эффективности использования потенциала крупных пакистанских портов Карачи, Гвадар и Касим. Достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы для разработки пошаговой «Дорожной карты» по расширению двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и логистики. «Дорожная карта» будет включать в себя конкретные практические меры, механизмы взаимодействия и перечень ответственных руководителей министерств и ведомств с обеих сторон.
Стороны отметили важность развития сотрудничества в туристической сфере между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Пакистан, в том числе по линии паломнического («зиёрат») туризма. В данном контексте стороны приветствовали подписание Соглашения о взаимопонимании между Министерством спорта и туризма Республики Узбекистан и Министерством межпровинциальной координации правительства Исламской Республики Пакистан.
По итогам заседания был подписан итоговый протокол, включивший в себя ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия и конкретные мероприятия по углублению многопланового сотрудничества между двумя государствами.