O‘zbekiston delegatsiyasi Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan ShHT TIVK yig‘ilishida ishtirok etdi
2021-yilning 13-14-iyul kunlari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Xitoy, Tojikiston va O‘zbekiston tashqi siyosiy idoralari rahbarlari ShHT Bosh kotibi va ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori ishtirokida tashkilotning bo‘lajak yubiley sammitiga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildilar.
Vazirlar ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishi kun tartibi loyihasini va majlisida imzolash uchun taklif qilingan hujjatlarni ko‘rib chiqdilar.
So‘nggi 20 yil ichida ShHT nufuzli xalqaro tuzilishga aylanib, zamonaviy davlatlararo aloqalar tizimini mustahkamlashda munosib ishtirok etayotgani alohida ta’kidlandi.
Tashkilot faoliyatini, shu jumladan, ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasini yanada kengaytirish va rivojlantirish bo‘yicha fikr almashildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy xarakterdagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Delegatsiyalar rahbarlarini Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon ham qabul qildi.
Uchrashuvda joriy yilning sentabr oyida bo‘lib o‘tadigan ShHTning Dushanbe sammiti yakunlari bo‘yicha Tashkilotga raislik O‘zbekiston tomoniga o‘tishi munosabati bilan O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov ShHTga a’zo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashi nomidan nutq so‘zladi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Tojikistonning Tashkilotga raislik qilgan davridagi samarali ishlarini yuqori baholadi.
A.Kamilov o‘z nutqida o‘zaro aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb jihatlarini, ShHTga a’zo davlatlarning ko‘p tomonlama hamda ikki tomonlama shakldagi hamkorlik va sheriklik jarayonida erishilgan ulkan ijobiy yutuqlarni qayd etdi.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД ШОС в г.Душанбе
13-14 июля 2021 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в г.Душанбе.
Руководители внешнеполитических ведомств Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана при участии генерального секретаря ШОС и директора Исполкома Региональной антитеррористической структуры ШОС обсудили ход подготовки к предстоящему юбилейному саммиту Организации.
Министры рассмотрели проекты повестки дня и документов, предлагаемых к подписанию в ходе заседания Совета глав государств-членов ШОС.
Особо отмечалось, что за прошедшие 20 лет ШОС превратилась в авторитетную международную структуру, принимает достойное участие в укреплении современной системы межгосударственных отношений.
Состоялся обмен мнениями по дальнейшему расширению и развитию деятельности Организации, в том числе Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Также обсуждены актуальные вопросы международного и регионального характера.
Главы делегаций также были приняты Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
На встрече Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов выступил от имени Совета министров иностранных дел государств-членов в связи с переходом эстафеты председательства в Организации к узбекской стороне по итогам Душанбинского саммита ШОС в сентябре текущего года.
Глава узбекской делегации дал высокую оценку плодотворной работе, проделанной Таджикистаном в период председательства в Организации.
В своем выступлении А.Камилов отметил актуальные аспекты развития и укрепления взаимодействия, достигнутые огромные позитивные подвижки в процессе сотрудничества и партнерских связей государств-участников ШОС на многостороннем и двустороннем форматах.