O‘zbekiston energetika sohasiga “Masdar”ning yangi investitsiyalari
Joriy yilning 12-iyul kuni Toshkent shahrida Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi bilan Samarqand va Jizzax viloyatlarida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida har biri 220 MVt quvvatga ega 2 ta quyosh fotoelektr stansiyasi qurilishiga 300 million dollargacha investitsiyalar kiritish bo‘yicha Investitsiyaviy bitimlarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Imzolash marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, “Masdar” Bosh direktori Muhammad Jamil al-Ramaxiy shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklarining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Said Matar al-Kamzi ishtirok etdilar.
2021-yilning may oyida “Masdar” Samarqand va Jizzax viloyatlarida (Kattaqo‘rg‘on va G‘allaorol tumanlarida mos ravishda) ikkita fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender g‘olibi deb e'lon qilingan edi. BAA kompaniyasi Samarqand viloyatidagi loyiha bo‘yicha bir kilovatt-soat 1,791 AQSh sentiga, Jizzax viloyatida esa 1,823 AQSh sentiga teng bo‘lgan tariflarni taklif qildi.
Ushbu tariflar quyosh fotoelektrik stansiyalari ishlab chiqaradigan elektr energiyasi uchun jahondagi 10 eng past narxlar ro‘yxatiga kirdi.
Yuqoridagi ikkita loyiha bo‘yicha tender savdolarida ishtirok etishga 80 dan ortiq yetakchi xalqaro kompaniyalar o‘z qiziqishlarini bildirdilar. Bu xorijiy biznes doiralarining mamlakat energetika sektoriga investitsiyalar kiritishdan yuqori manfaatdorligini ko‘rsatadi.
Tender savdolarining birinchi bosqichidan 15ta kompaniya, jumladan, “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni), “Total Eren” va “Total Solar Intl” (Fransiya), “KEPCO”, “KIND” “Samsung C&T” "(Janubiy Koreya), “Jinko Power”, “Powerchina Resources” va “Risen Energy” (XXR) kabi yetakchi xalqaro kompaniyalar muvaffaqiyatli o‘tdi. Shundan 7ta kompaniya Jizzax viloyatidagi loyiha hamda 6 ta kompaniya – Samarqand viloyatidagi loyiha bo‘yicha elektr energiyasi tariflari yuzasidan takliflarni kiritish uchun tanlab olindi.
“Masdar” quyosh fotoelektr stansiyalarini loyihalash, moliyalashtirish va qurishni amalga oshiradi, shuningdek, ulardan 25-yil davomida foydalanadi. 2021-yil oxirida qurilish ishlarini boshlash hamda 2023-yilda elektrostansiyalarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Energetika vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan O‘zbekistonda umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan quyosh fotoelektrik stansiyalarini qurish bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik asosidagi tender savdolari dasturining bir qismidir. Dasturni texnik qo‘llab-quvvatlash Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) tomonidan amalga oshirilmoqda.
Dastur O‘zbekiston Hukumatining qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etish va ularning umumiy ishlab chiqariladigan quvvatdagi ulushini 2030-yilga borib 25% ga yetkazish strategiyasining asosiy tarkibiy qismlaridan biridir.
Shuningdek, marosim chog‘ida “Masdar” va “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ o‘rtasida elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha tegishli Bitimlar imzolandi. Ularga ko‘ra, O‘zbekiston tomoni 25-yil davomida BAA hamkorlaridan elektr energiyasini kafolatlangan tarzda sotib oladi.

Новые инвестиции «Masdar» в энергетический сектор Узбекистана
Ташкенте состоялась церемония подписания Инвестиционных соглашений с эмиратской компанией «Masdar», которая инвестирует до 300 млн долларов в строительство 2-х фотоэлектрических станций мощностью 220 МВт каждая в Самаркандской и Джизакской областях на условиях государственно-частного партнерства.
В церемонии подписания приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и генеральный директор «Masdar» Мохамед Джамиль аль-Рамахи, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Узбекистан Саид Матар аль-Камзи.
В мае 2021 года «Masdar» была объявлена победителем тендерных торгов по строительству двух фотоэлектростанций в Самаркандской и Джизакской областях (Каттакурганский район и Галляаральский район соответственно), предложив рекордно низкие тарифы, в частности, 1,791 центов США за киловатт-час по проекту в Самаркандской области и 1,823 центов США за киловатт-час по проекту в Джизакской области.
Данные тарифы вошли в топ-10 самых низких мировых цен на электроэнергию, вырабатываемую на фотоэлектрических станциях.
Заинтересованность принять участие в тендерных торгах по упомянутым двух проектам выразили более 80 ведущих международных компаний – это продемонстрировало наличие повышенного интереса зарубежного делового сообщества к инвестированию в энергетический сектор страны.
15 компаний, среди которых такие ведущие международные компании, как «ACWA Power» (Саудовская Аравия), «Total Eren» и «Total Solar Intl» (Франция), «KEPCO», «KIND» и «Samsung C&T» (Южная Корея), «Jinko Power», «Powerchina Resources» и «Risen Energy» (КНР), прошли первый этап тендерных торгов. Из них 7 компаний были отобраны для подачи предложений по тарифам на электроэнергию по проекту в Джизакской области и 6 компаний – по проекту в Самаркандской области.
«Masdar» будет осуществлять проектирование, финансирование, и строительство электростанций, эксплуатация которых будет осуществляться в течение 25 лет. Начало строительных работ запланировано на конец 2021 года, а ввод электростанций в эксплуатацию намечен в 2023 году.
Данные проекты являются частью программы тендерных торгов государственно-частного партнерства по строительству в Узбекистане фотоэлектрических станций совокупной мощностью 1 ГВт, которая реализуется Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством энергетики. Техническую поддержку программе оказывает Международная финансовая корпорация (МФК).
Программа является одним из ключевых компонентов стратегии Правительства Узбекистана по внедрению возобновляемых источников энергии и доведению их доли в общих генерируемых мощностях до 25% к 2030 году.
Также в ходе церемонии были подписаны соответствующие Соглашения о закупке электроэнергии между «Masdar» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана», в соответствии с которыми узбекская сторона будет осуществлять гарантированный выкуп электроэнергии у эмиратских партнеров в течение 25 лет.
Справочно: «Masdar» – дочерняя компания инвестиционного холдинга «Mubadala Investment Company» и одна из ведущих международных компаний по развитию возобновляемых источников энергии в мире. Портфель реализованных инвестиционных проектов компании включает более 4000 МВт установленных мощностей по выработке электроэнергии за счет возобновляемых источников.