O‘zbekiston va YeI ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishni maqsad qilib oldi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S. Umurzoqov videokonferensaloqa orqali Yevropa komissiyasi ijrochi vise-prezidenti Valdis Dombrovskis bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston bilan YeI o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik sohalardagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, ko‘p qirrali hamkorlik hamda Markaziy Osiyo davlatlarining transport aloqalarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Yevropa tomoni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni e'tirof etdi. Bryussel ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida ahamiyat berayotgani ta'kidlandi.
Yevropa tomoni O‘zbekiston YeI “GSP+” umumiy preferensiyalar tizimi afzalliklaridan samarali foydalanishiga, shu jumladan, biznes vakillarining Yevropa Ittifoqi tomonidan taqdim etilgan tarif imtiyozlaridan foydalangan holda Yevropa bozorlariga O‘zbekiston mahsulotlari eksportini ko‘paytirish istiqbollari haqida xabardorligini oshirishga qaratilgan qo‘shma tadbirlar orqali yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Joriy yilning 28 – 30-iyun kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralarning 8-raundida O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (KShHB) loyihasini tasdiqlash yuzasidan erishilgan yutuqlar alohida qayd etildi. Hujjatning qolgan bir qator bo‘limlari bo‘yicha mavjud masalalarni kelishish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilab olindi.
O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi doirasida YeI bilan hamkorligi samaradorligi ta'kidlandi. Yaqin kelajakda tovarlar va xizmatlar bozoriga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Yevropa tomoni O‘zbekistonga zarur materiallarni tayyorlash, tadqiqotlar o‘tkazish, tegishli sohalarda qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqish, shuningdek, JSTga a'zo bo‘lish jarayonlari bilan bog‘liq o‘zbek ekspertlarining malakasini oshirishda texnik yordam ko‘rsatishni yanada kuchaytirishini bildirdi.
Shuningdek, bugungi kunda ishlab chiqilayotgan 2021 ‒ 2027 yillarda O‘zbekiston uchun Yevropa Ittifoqining ko‘p yillik indikativ dasturi doirasida moliyaviy-texnik sohadagi ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.  Shu kabi dastur doirasida 2014 ‒ 2020-yillarda 18 ta ustuvor loyihani amalga oshirish uchun 168 mln yevro grant mablag‘lari ajratilgani ta'kidlandi.
Muzokaralar yakunida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha faol hamkorlikni davom ettirish yuzasidan kelishuviga erishildi.

Узбекистан и ЕС нацелены на развитие многопланового сотрудничества
Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провел переговоры с исполнительным вице-председателем Европейской комиссии Валдисом Домбровскисом.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и ЕС в политической, торгово-экономической, инвестиционной и финансово-технической сферах, а также вопросы разнопланового сотрудничества и укрепления транспортной взаимосвязанности стран Центральной Азии.
Европейская сторона приветствовала широкомасштабные социально-экономические реформы, проводимые в Узбекистане. Было отмечено, что Брюссель придаёт важное значение вопросам расширения двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Европейской стороной была выражена готовность оказать содействие в эффективном использовании Узбекистаном преимуществ Всеобщей системы преференций ЕС «ГСП+», в том числе путем проведения совместных мероприятий, направленных на повышение осведомленности представителей деловых кругов о перспективах увеличения экспорта узбекской продукции
на европейские рынки посредством использования тарифных преференций, предоставленных Евросоюзом.
Был подчеркнут прогресс, достигнутый в работе по согласованию проекта Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) между Европейским Союзом и Республикой Узбекистан в ходе 8 раунда переговоров, состоявшегося с 28 по 30 июня текушего года в г.Ташкенте. Намечены дальнейшие шаги по согласованию оставшихся вопросов по ряду разделов документа.
Отмечена эффективность взаимодействия с ЕС в рамках вступления Узбекистана в ВТО. Рассмотрены возможности проведения в ближайшей перспективе двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг. Европейская сторона выразила приверженность дальнейшему оказанию технического содействия Узбекистану в подготовке необходимых материалов, проведении исследований, выработке рекомендаций по совершенствованию законодательства в соответствующих областях, а также в повышении квалификации узбекских экспертов в вопросах, связанных с процессом вступления в ВТО.
Также были обсуждены перспективы расширения двустороннего сотрудничества в финансово-технической сфере в рамках разрабатываемой в настоящее время Многолетней индикативной программы ЕС для Узбекистана на 2021-2027 годы. Отмечалось, что в рамках аналогичной программы в период с 2014 по 2020 годы было выделено 168 млн евро грантовых средств для реализации 18 приоритетных проектов.