Fransiya taraqqiyot agentligining operatsiyalar bo‘yicha Ijrochi direktori Jan-P'er Marcelli bilan muzokaralar o‘tkazildi
2021-06-26 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Sh.Vafayev Fransiya taraqqiyot agentligining operatsiyalar bo‘yicha Ijrochi direktori J.Marselli boshchiligidagi delegatsiya bilan hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilish maqsadida muzokaralar o‘tkazdi.
J.Marcelli O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarga yuqori baho berdi, shuningdek, FTAning O‘zbekistonda iqtisodiy o‘zgarishlar jarayonlariga moliyaviy, investitsiyaviy va maslahat yordamini kengaytirishda davom etishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar qo‘shma investitsiya loyihalarining amalga oshirilishini batafsil muhokama qildilar, shuningdek, O‘zbekiston bilan 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan yangi hamkorlik dasturining imzolanishini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Dastur umumiy qiymati 1,2 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan 12 ta yangi loyihani moliyalashtirishni nazarda tutadi.
Muzokaralar chog‘ida uy-joy kommunal xo‘jaligi, ekologiya, avtomobil' yo‘llari va xususiy sektor sohalaridagi hamkorlik ham muhokama qilindi.
Tomonlar kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha mushtarak maqsadlarni belgilab oldilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha yaqin kelajakda FTA bilan “Chorvachilik sohasiga inklyuziv va iqlimiy investitsiyalar” loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha kredit shartnomasini imzolash to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Loyiha uchun uzoq muddatli va imtiyozli shartlarda Fransiyaning 100 mln yevro miqdoridagi mablag‘lari jalb etiladi.

Состоялись переговоры с исполнительным директором по операциям Французского агентства развития Жан-Пьером Марселли
2021-06-26 | Экономика
Заместитель министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаев провел переговоры с делегацией Французского агентства развития во главе с исполнительным директором по операциям Ж.Марселли для обсуждения текущего состояния и перспектив сотрудничества.
Ж.Марселли высоко оценил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, а также выразил готовность ФАР продолжать расширять финансовую, инвестиционную и консультативную поддержку процессам экономических преобразований в Узбекистане.
Стороны предметно обсудили ход реализации совместных инвестиционных проектов, а также с удовлетворением отметили подписание новой программы партнерства с Узбекистаном на 2021-2025 годы, предусматривающей финансирование 12 новых проектов на сумму более 1,2 млрд евро.
В ходе переговоров также обсуждено сотрудничество в областях жилищно-коммунального хозяйства, экологии, автомобильных дорог и частного сектора.
Стороны наметили совместные цели по расширению сотрудничества в области финансирования проектов малого и среднего бизнеса.
По итогам встречи достигнута договоренность в ближайшее время подписать заёмное соглашение с ФАР о финансировании проекта «Инклюзивные и климатические инвестиции в животноводческий сектор» с привлечением льготных долгосрочных средств французской стороны в размере 100 млн евро.